هر روز!
هر روز!

سربازها و مشمولان بخوانند رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی

سربازها و مشمولان بخوانند
رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا با مقایسه آمار اعزام به خدمت تهرانی‌ها و میزان صدور معافیت پزشکی در پایتخت به نسبت دیگر شهرهای کشور از افزایش ضریب اطمینان معافیت پزشکی طی یک ماه آینده و با بهره گیری از طرح پزشکان معتمد خبر داد.

از سال 1294 که اولین قانون مرتبط با خدمت سربازی با نام سربازگیری در مجلس شورای ملی به تصویب رسید، تا امروز خدمت وظیفه عمومی از جمله مواردی بوده که به دلیل فراگیر بودن آن همواره مورد توجه جوانان، خانواده‌ها و بیشتر اقشار جامعه بوده است. در طول این مدت، قوانین ابتدایی خدمت وظیفه عمومی و قوانین مرتبط با مشمولان و چگونگی خدمت آنها تغییر کرده و این تغییرات گاه به مذاق برخی خوش آمده و گاه کام برخی دیگر را تلخ کرده است. از این رو بحث خدمت سربازی همواره به عنوان یک موضوع فراگیر توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است.

از این رو مصاحبه با سردار سید حمید صدرالسادات رئیس سازمان نظام وظیفه نیروی انتظامی پیرامون برخی انتقادات نسبت به توزیع سربازان و پاسخ وی به برخی سوءاستفاده ها و به قول معروف پارتی بازی‌های صورت گرفته در این سازمان و همچنین آخرین اخبار از تغییرات سازمان وظیفه عمومی از جذابیت‌های ویژه‌ای برخوردار است؛ مصاحبه ای که شرح آن در زیر به تفصیل آمده است.
 سردار به عنوان اولین سوال لطفا توضیح مختصری در ارتباط با 3 سال خدمتی که به عنوان رئیس سازمان نظام وظیفه در نیروی انتظامی داشتید، بدهید و بزرگترین تغییر و تحولی که در طول این مدت در سازمان وظیفه عمومی رخ داد چه بود؟
خدمت وظیفه عمومی به دلیل در ارتباط بودن بسیاری از جوانان و بالتبع خانواده‌های کشور به عنوان یک مساله پرمخاطب تلقی می‌شود. لذا سازمان نظام وظیفه عمومی همواره در کانون توجهات مردم قرار داشته است. از این رو در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران همواره سعی بر آن بوده تا با توجه به وظیفه این سازمان، خدمات به بهترین صورت به مردم ارائه شود.
اگر به وضعیت دو دهه گذشته نگاهی بیاندازیم به دلیل شرایط و محدودیت امکانات آن زمان، مراجعات حضوری به این سازمان به اندازه‌ای بود که همواره شاهد صف‌های طویلی بودیم که گاها طول آنها به چند ده متر نیز می‌رسید و به دلیل متمرکز بودن ارائه خدمات در این سازمان مشکلات بسیاری برای مردم وجود داشت ولی با گذشت زمان و ضرورت افزایش سرعت و کیفیت خدمات دهی به مردم، طراحی سیستم جامع وظیفه عمومی در دستور کار قرار گرفت و در ابتدای دهه 80 به بهره‌برداری رسید و به تدیج توسعه یافت.
اما در سال‌های اخیر و مشخصا از سال 89 به بعد ما سعی کردیم مکانیزه کردن ارائه خدمات، اصلاح فرآیندها و استفاده از فناوری‌های جدید را با سرعت بیشتری پیگیری کنیم تا از مراجعات حضوری به این سازمان کم کنیم و در عین حال کیفیت ارائه خدمات را ارتقاء دهیم.
توزیع سربازان در ارگان‌ها و سازمان‌هایی همچون ارتش، سپاه، وزارت دفاع و ناجا بر اساس سهمیه‌ای که از سوی ستاد کل نیروهای مسلح برای هریک از نیروهای نظامی کشور مشخص شده و با توجه به کمترین بعد فاصله مکانی مرکز آموزشی تا محل سکونت سربازان به صورت رندم و تصادفی صورت می‌گیرد و این انتخاب نیز توسط سامانه وظیفه عمومی و بدون دخالت عامل انسانی انجام می‌شود
پس این وظیفه در اختیار چه ارگان یا سازمانی قرار دارد؟
پس از توزیع سربازان در اماکن آموزشی و اتمام دوره آموزشی سربازان، توزیع سربازان در مناطق مختلف کشور در حیطه اختیار سازمان‌ها و ارگان‌های مربوطه همچون ارتش، سپاه، ناجا، وزارت دفاع و دیگر ارگان‌هاست و نه سازمان وظیفه عمومی!
 توزیع سربازان در ارگان‌های مختلف و اماکن برگزار کننده دوره‌های آموزشی چطور انجام می شود؟
توزیع سربازان در ارگان‌ها و سازمان‌هایی همچون ارتش، سپاه، وزارت دفاع و ناجا بر اساس سهمیه‌ای که از سوی ستاد کل نیروهای مسلح برای هریک از نیروهای نظامی کشور مشخص شده و با توجه به کمترین بعد فاصله مکانی مرکز آموزشی تا محل سکونت سربازان به صورت رندم و تصادفی صورت می‌گیرد و این انتخاب نیز توسط سامانه وظیفه عمومی و بدون دخالت عامل انسانی انجام می‌شود.

 پس چرا این مساله از قدیم نیز در جامعه جا افتاده بود که اگر فردی دوست، فامیل یا آشنایی در سازمان وظیفه داشته باشد می‌تواند در مناطق بهتر و در شرایط مناسبتری خدمت کند؟
اتفاقا یکی از مسائلی که ما پیگیر آن هستیم و در سال‌های اخیر نیز در سازمان وظیفه عمومی بر روی آن نیز تاکید داشته‌ایم کاهش مراجعات حضوری است چراکه یکی از دستاوردهای کاهش مراجعات حضوری کاهش برخی سوءاستفاده‌های اینچنینی است . لذا ما در تلاشیم تا آنجا که ممکن است روش‌های رسیدگی به پرونده مراجعان را به روش سیستماتیک و از طریق الکترونیکی و بصورت غیرحضوری انجام دهیم تا نیازی نباشد که افراد برای پیگیری کارهای خود به نیروهای سازمان وظیفه مراجعه کنند چراکه تا وقتی ارتباطات به صورت چهره به چهره باشد امکان برخی از سوءاستفاده‌ها به وجود می‌آید. لذا با توجه به اقداماتی که در این زمینه انجام شده بیش از 80 درصد از تخلفات اینچنینی کاهش پیدا کرده است.
البته طبق قانون ما در مواردی همچون روند بررسی پرونده‌های مرتبط با معافیت پزشکی و کفالت به ناچار نیازمند مراجعه حضوری و ارتباط مستقیم با درخواست کنندگان این نوع معافیت‌ها هستیم ولی جهت‌گیری ما به سمتی است که به جز مواردی که الزامات قانونی وجود دارد، مراجعات حضوری مردم به سازمان وظیفه عمومی را به صفر برسانیم.
 سردار با توجه به اینکه شما ریاست سازمان وظیفه عمومی را بر عهده دارید خودتان تا چه اندازه با مساله درخواست سفارش یا به قول معروف پارتی بازی از سوی اقوام، آشنایان، دوستان و یا مسئولین برای معافیت، انتقال سربازان و مواردی از این قبیل مواجه می‌شوید؟
واقعیت آن است که درخواست‌هایی از این قبیل بسیار زیا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید