هر روز!
هر روز!

سینوزیت و درمان خانگی : سینوزیت و درمان خانگی

سینوزیت و درمان خانگی : سینوزیت و درمان خانگی

سینوزیت و درمان خانگی
: سینوزیت و درمان خانگی
دانستنیهای پزشکی 26 دیدگاه 22,739 بازدید
به گزارش : سینوزیت به عفونت یا التهاب سینوس ها اشاره دارد. سینوس ها حفره هایی پر از هوایی هستند که در استخوان های گونه ، پیشانی ، و استخوان های جمجمه بین و پشت و چشم ها یافت می شوند. حفره های سینوس دارای بستری از غشاهای موکوسی هستند. مایعات سینوس معمولا براحتی از طریق بینی خارج می شوند مگر اینکه سینوس ها ملتهب یا عفونی شوند.
عفونت های سینوس ممکن است بدنبال سرماخوردگی ایجاد شوند ، همراه با تب یونجه یا آسم باشند ، یا ناشی از آلودگی هوا باشند. با وجود اینکه بزرگسالان نسبت به کودکان بیشتر دچار عفونت های سینوس می شوند ، حتی نوزادان و بچه های کوچک هم می توانند مبتلا شوند.
در بزرگسالان ، شایع ترین علامت عفونت سینوس ، درد در استخوان های گونه ، دندان های بالا ، پیشانی درست بالای ابرو ها ، یا اطراف و پشت چشم ها می باشد. تخلیه بینی بر اثر عفونت سینوس ، که گاهی اوقات ممکن است از پشت گلو سرازیر شود ، احتمال دارد که دائما به رنگ زرد یا سبز باشد. ( به یاد داشته باشید که نوع مشابهی از تخلیه برای مدت کوتاهی در طی یک سرماخوردگی عادی می باشد.)
در کودکان شایعترین علامت عفونت سینوسی گرفتگی مزمن بینی است. علائم دیگر شامل سردرد ، تب ، گلو درد یا سرفه ، و ماده مخاطی که از پشت گلو جاری می شود – که به       postnasal drip معروف است ؛ می باشد. سردرد های سینوسی معمولا در بعدازظهر یا موقع خم شدن بدتر می شوند. چندین روش برای کمک به پیشگیری از سینوزیت وجود دارد. اول از همه ، اگر سیگار می کشید – ترک کنید. سیگاری ها بیشتر مستعد ابتلا به سینوزیت هستند. به علاوه ، وقتی سرما می خورید ، مایعات زیادی بنوشید ، زیاد استراحت کنید ، و بینی خود را به آرامی فین کنید. اگر دچار سینوزیت هستید ، در اینجا هشت پیشنهاد برای درمان آن در خانه ارائه می شود :
۱)      هر موقع که بیدار شدید یک لیوان آب یا آب میوه بنوشید.
۲)      هوای مرطوب تنفس کنید ( برای این کار می توانید از دستگاه بخور قرار داده شده دراتاق ، بخار حاصل از دوش داغ ، سینک یا حتی ماهی تابه پر از آب داغ استفاده کنید. )
۳)      از یک ضد احتقان خوراکی یا اسپری بینی ضد احتقان استفاده کنید ، اما از محصولات حاوی آنتی هیستامین ( ضد حساسیت ) استفاده نکنید. همچنین ، از اسپری بینی روی پیشخوان ( یعنی قابل فروش فاقد نسخه پزشک ) بش از سه روز پشت سر هم استفاده نکنید.
۴)      اگر سردرد دارید ، استامینوفن ، ایبوپروفن ، یا آسپیرین را امتحان کنید ( اما هرگز آسپیرین را به کودکان یا نوجوانان زیر ۲۰ سال ندهید. )
۵)      اگر رگه هایی از خلط در پشت گلوی تان دارید ، برای کمک به پیشگیری از درد گلو با آب گرم غرغره کنید.
۶)      شب موقع خواب با گذاشتن بالش اضافی سرتان را بالاتر قرار دهید. گاهی اوقات خوابیدن موقت در صندلی خمیده می تواند مفید باشد.
۷)      موکوس و باکتری ها را با استفاده از اسپری آب نمک بینی یا محلول دست ساز ساخته شده با مخلوط نصف قاشق چای خوری نمک با یک فنجان آب گرم ( درجه حرارت بدن ) از بینی خارج کنید. با استفاده از سرنگ حبابی ، محلول را به آرامی داخل بینی بپاشد یا محلول را از کف دست تان به داخل بینی بکشید. هر بار با یک سوراخ بینی این کار را انجام دهید. این کار را دو تا چهار بار در روز انجام دهید.
۸)      روزی ۳ تا ۴ بار از کمپرس گرم بر روی نواحی سینوس استفاده کنید.
اگر علائم خفیف بیش از ۱۰ تا ۱۴ روز طول بکشد یا در طول زمان بدتر شود باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر درد صورت سینوسی دارید که با درمان خانگی بیش از دو تا چهار روز طول بکشد ، اگر درد شدید باشد ؛ اگر صورت تان ورم کند یا تار ببنید ؛ یا اگر علائم عفونت باکتریایی دارید – نظیر ترشح بینی زرد خاکستری همراه با تب بالا یا تب پایین تر که چندین روز طول بکشد به پزشک مراجعه کنید. ممکن است در صورت داشتن عفونت باکتریایی نیاز به درمان با آنتی بیوتیک داشته باشید. اگر پس از مصرف یک دوره کامل آنتی بیوتیک علائم برطرف نشد ، دوباره باید پیش پزشک بروید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید