هر روز!
هر روز!

افسردگی، دلایل و علائم بیماری افسردگی افسردگی، دلایل و علائم

افسردگی، دلایل و علائم بیماری افسردگی افسردگی، دلایل و علائم

افسردگی، دلایل و علائم بیماری افسردگی
افسردگی، دلایل و علائم بیماری افسردگی : افسردگی، دلایل و علائم بیماری افسردگی
: افسردگی، دلایل و علائم بیماری افسردگی
یران :بیماری افسردگی بر طرز فکر، احساس و رفتار شما تاثیر می گذارد
 
بنا به گزارش : افسردگی چیست؟
افسردگی یک بیماری روانی است که باعث احساس غم و ناراحتی مداوم و از دست دادن علاقه می شود. اکثر افراد بعضی از مواقع احساس نارحتی، افسردگی و غم می نمایند، احساس افسرده و غمگین بودن واکنشی طبیعی بدن به مشکلات زندگی و از دست دادن چیزها و کسانی که به آنها علاقه داریم، می باشد. اما زمانی که احساس غم و اندوه شدید، بی امیدی، بی چارگی و بی ارزشی بیشتر از چند روز یا چند هفته طول بکشد، شما دچار بیماری افسردگی شده اید.
بیماری افسردگی بر طرز فکر، احساس و رفتار شما تاثیر می گذارد. افسردگی می تواند، باعث ابتلا به انواع بیماری های جسمی و روانی شود. افرادی که دچار افسردگی شده اند ممکن است در انجام وظایف روزانه ناتوان بوده و حتی احساس کنند، زندگی ارزش ندارد. برخلاف تصور افراد، افسردگی فقط یک ضعف و ناتوانی نیست و نمی توان آن را به سادگی نادیده گرفت، بلکه یک بیماری مزمن مانند دیابت، فشارخون و … است که باید برای درمان آن اقدام کرد. اکثرافراد مبتلا به بیماری افسردگی بعد از مصرف دارو، جلسات مشاوره و یا سایر اشکال درمان، بهبود می یابند.
تاریخچه بیماری افسردگی:
اختلال افسردگی از زمان بابلی ها مورد شناسایی قرار گرفته بود. کلمه ی ""Depression یا افسردگی از عبارت لاتین Deprimere به معنای در هم فشرده شدن گرفته شده است. از این رو بیماری افسردگی به معنای احساس در هم فشرده شدن روح، غم یا بی ارزشی است.
در اواخر قرون وسطی، رهبران مذهبی اروپا بر این عقیده بودند که افسردگی به واسطه ی نفوذ و تسلط ارواح شیطانی بر انسان به وجود می آید. مارتین لوتر، اصلاح طلب مذهبی آلمانی نوشت: " تمامی سنگینی روح و مالیخولیا از شیطان سرچشمه می گیرد ". در واقع همین اصطلاح مالیخولیا یا ملانکولیا، به افراد افسرده اشاره داشت و چنین افرادی جن زده، شیطانی، مالیخولیای یا ملانکولیک خوانده می شدند.
به همین دلیل سالیان دراز افسردگی، با روش هایی مانند شلاق زدن (برای خرج کردن ارواح شیطانی و جن)، حجامت، جن گیری و سال های اخیر با دوش گرفتن آرامش بخش تحت درمان قرار می گرفت. در نهایت با کشف داروی ضد افسردگی در دهه ی 60 میلادی  و تسکین بیماری افسردگی با تجویز این داروها، کم کم روش های خرافی برچیده شد.
علایم افسردگی چیست؟

فرد مبتلا به افسردگی بدون هیچ دلیل خاصی گریه میکند
برطبق انستیتوی ملی سلامت روانی آمریکا، افرادی که دچار اختلال افسردگی هستند، علایم و نشانه های یکسانی ندارند. بعضی از علائم افسردگی شامل:
 ♦  مشکل در تمرکز، یادآوری جزئیات و تصمیم گیری ♦   افسردگی می تواند باعث خستگی جسمی و کاهش انرژی شود
♦ احساس گناه، بی ارزشی و یا درماندگی
♦ بدون امید به آینده و بدبینی از علایم افسردگی می باشد
♦ بیخوابی، بیدار شدن صبح زود و یا خواب زیاد
♦ افرادی که دچار بیماری افسردگی هستند احساس بیقراری و نا آرامی میکنند
♦  افسردگی باعث ازدست دادن علاقه به فعالیت های لذت بخش، شامل رابطه جنسی و …میشود
♦ از دست دادن لذت به زندگی
♦  یکی از علائم افسردگی پرخوری عصبی و یا کاهش اشتها است
♦  سردرد، گرفتگی عضلات و یا مشکلات گوارشی
♦  کاهش میل جنسی
♦ فرد مبتلا به افسردگی بدون هیچ دلیل خاصی گریه میکند
نشانه های افسردگی در کودکان و نوجوانان:  1 - در کودکان نشانه های افسردگی میتواند شامل، ناراحتی، بیقراری، نگرانی و نا امیدی باشد. 
 2 - نشانه های افسردگی در نوجوانان شامل، اضطراب، عصبانیت و دوری از اجتماع است.
3 - تغییر در طرز تفکر و برنامه خواب هم یکی دیگر از علایم افسردگی هم در نوجوانان و هم در کودکان می باشند.
4 - در کودکان و نوجوانان، افسردگی در کنار سایر بیماریها شامل اضطراب و یا اختلال کم توجهی و بیش فعالی رخ می دهد.
5 - کودکان دچار بیماری افسردگی ممکن است در انجام وظایف مدرسه دچار مشکل شوند. برای بعضی از افراد علایم افسردگی آنقدر شدید است، که فهمیدن آن به سادگی ممکن می باشد، اما بعضی دیگر بدون اینکه بدانند، چرا احساس غم و ناراحتی می کنند. دلایل ابتلا به افسردگی:

تغییر در سطح هورمون های بدن، می تواند عامل ابتلا به افسردگی باشد
  معمولا دلیل ابتلا به افسردگی، ترکیبی از عوامل ژنتیکی، جسمی، محیطی و روانی می باشد. بعضی از عوامل افسردگی شامل:
 - انتقال دهنده های عصبی: این مواد شیمیایی طبیعی مغزی با حال و حوصله شما ارتباط مستقیم داشته و نقش کلیدی در افسردگی ایفا می کند.
-  هورمون ها: تغییر در سطح هورمون های بدن، می تواند عامل ابتلا به افسردگی باشد.
- عادات ارثی: بیماری افسردگی در افرادیکه در خانواده شان سابقه افسردگی دارند، شایع تر است.
- حوادث زندگی: حوادثی خاص همچون مرگ یا از دست دادن کسانی که دوستشان دارید، مشکلات مالی و استرس شدید، می تواند باعث ابتلای شما به افسردگی شود.
-  آسیب ها و مشکلات کودکی: آسیب های و حوادثی شامل، از دست دادن والدین، تجاوز جنسی و … می تواند تاثیرات دائمی بر مغز گذاشته و خطر ابتلا به بیماری افسردگی را افزایش دهد. چه کسانی در خطر ابتلا به افسردگی هستند؟ معمولا بیماری افسردگی در سنین نوجوانی و یا بین دهه دوم و سوم زندگی رخ می دهد، اما محدودیت برای آن وجود نداشته و افراد در همه سنین ممکن است دچار افسردگی شوند. تعداد زنان مبتلا به افسردگی معمولا دوبرابر مردان می باشد، اما این آمار در خصوص افسردگی دقیق نبوده و شاید بخاطر مراجعه بیشتر زنان به پزشک بوجود آمده باشد. افرادیکه هریک از شرایط زیر د

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید