هر روز!
هر روز!

وینستون چرچیل سر وینستون لئونارد اسپنسر چرچیل (تولد ۳۰ نوامبر

وینستون چرچیل سر وینستون لئونارد اسپنسر چرچیل (تولد ۳۰ نوامبر

وینستون چرچیل
سر وینستون لئونارد اسپنسر چرچیل (تولد ۳۰ نوامبر ۱۸۷۴ – درگذشت: ۲۴ ژانویه ۱۹۶۵) سیاست مدار و نویسنده ی بریتانیایی است که بین سال های ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۵ یعنی در طول جنگ جهانی دوم و بار دیگر بین سال های ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۵ نخست وزیر بریتانیا بود. او افسر ارتش بریتانیا نیز بود. چرچیل جایزه نوبل ادبیات در سال ۱۹۵۳ را به خاطر نوشته هایش دریافت کرد. مجلهٔ تایم در سال ۱۹۴۹ وینستون چرچیل را به عنوان «مرد نیمهٔ اول قرن بیستم» انتخاب کرد. چرچیل در میان عامه مردم مظهر زیرکی و نیرنگ است. چرچیل سال ۱۹۴۰ نیز به عنوان مرد سال تایم انتخاب شده بود.
به گزارش : سال های اولیه و خدمت در ارتش چرچیل در ۳۰ نوامبر ۱۸۷۴ در «بلنهایم پالاس» در آکسفوردشر انگلستان در خانواده معروف اسپنسر به دنیا آمد. پدرش لرد راندولف چرچیل سیاست مدار و مادرش لیدی راندولف چرچیل دختر یک میلیونر آمریکایی بود. او همچنین برادری به نام جان استرنج اسپنسر چرچیل داشت.
چرچیل ابتدا به مدرسه «هارو» و پس از آن به «دمی نظامی سلطنتی سندهرست»ملحق شد. در سال ۱۸۹۳ به ارتش بریتانیا پیوست و در ۱۸۹۸ به عنوان افسر ارتش در جنگی در سودان شرکت کرد. در سال ۱۸۹۹ ارتش را به قصد انجام فعالیت های سیاسی ترک کرد ولی قبل از آن به عنوان روزنامه نگار به آفریقای جنوبی که در آن «جنگ دوم بوئر» در جریان بود رفت. در آنجا توسط بوئرها به عنوان اسیر جنگی دستگیر و زندانی شد، ولی چرچیل توانست از آنجا فرار کند.
پارلمان و نخست وزیری وینستون چرچیل در سال ۱۹۰۰ به عنوان عضو حزب محافظه کار وارد پارلمان اولدهام شد ولی بعد از مدتی از حزب جدا شد و در سال ۱۹۰۴ به حزب لیبرال پیوست. چرچیل از مخالفان سیاست های خلع سلاح داوطلبانه بود و همچنین از سیاست مماشات بریتانیا و فرانسه در مقابل زیاده خواهی های هیتلر انتقاد می کرد. با شکست سیاست مماشات، زیر پا گذاشته شدن توافقنامه مونیخ، شروع جنگ جهانی دوم و حمله آلمان به بلژیک و هلند و فرانسه، در ماه می ۱۹۴۰ نویل چمبرلن از سمت نخست وزیری کناره گرفت و وینستون چرچیل در سن ۶۵ سالگی در جای او به عنوان نخست وزیر و وزیر دفاع قرار گرفت. در زمان جنگ جهانی دوم همزمان با پادشاهی جرج ششم، نخست وزیری بریتانیا در دست وینستون چرچیل بود. چرچیل در طول جنگ به برقراری روابط قوی با رئیس جمهور آمریکا، فرانکلین روزولت پرداخت.
وینستون چرچیل
تولد: ۳۰ نوامبر ۱۸۷۴ محل تولد: بلنهایم پالاس، آکسفوردشر، انگلستان مرگ: صبح یکشنبه ۲۴ ژانویه ۱۹۶۵ میلادی (۹۰ سال) محل وفات: منطقه هایدپارک گیت، شهر لندن ملیت: بریتانیایی حزب سیاسی: حزب محافظه کار همسر: کلمنتین چرچیل فرزندان: دیانا، راندلف، سارا توچت-جسون، ماریگولد، مری سوامس محل اقامت: کلیسای سینت مارتین، آکسفوردشر، انگلستان پیشه: نویسنده، سیاستمدار دین: انگلیکان
امضاء
وینستون چرچیل : وینستون چرچیل
: وینستون چرچیل
چرچیل قدرت را در انتخابات بعد از جنگ در سال ۱۹۴۵ از دست داد، با این حال رهبر اپوزیسیون باقی ماند. در مقابل زیاده خواهی استالین پس از جنگ جهانی دوم (به عنوان مثال الحاق لتونی و استونی و لیتوانی و شرق لهستان به خاک شوروی) و اشغال نظامی و تشکیل دولت های استبدادی دست نشانده شوروی در اروپای شرقی، چرچیل اروپا و آمریکا را به اتحاد در مقابل کمونیسم تشویق کرد. اصطلاح «پرده آهنین» نیز توسط او رواج داده شد. چرچیل دوباره در سال ۱۹۵۱ به عنوان نخست وزیر انتخاب شد و در سال ۱۹۵۵ برکنار شد. با این حال تا اواخر عمر عضو پارلمان بریتانیا باقی ماند؛ و همچنین عنوان پدر مجلس را در اختیار داشت.از گرایش های سیاسی او می توان به مخالفت او با اعطای استقلال به هند اشاره کرد. چرچیل در دنیای سیاست بریتانیا نقش بزرگی به عهده داشت، چراکه نقش و دخالت سلطنت را در سیاست بریتانیا به تدریج تقلیل داد و تأثیرات این عملکرد از دوران ملکه ویکتوریا تا ملکه الیزابت دوم به چشم می خورد.
مرگ وینستون چرچیل در آغاز ژانویه سال ۱۹۶۵ سرما خورد و بستری شد. در ۱۵ ژانویه دچار خونریزی مغزی شد، سکته مغزی کرد و به کما رفت. در صبح یکشنبه ۲۴ ژانویهٔ ۱۹۶۵ بعد از ۱۰ روز نگرانی عمومی از وضعیت سلامتی اش، بر اثر سکته مغزی در سن ۹۰ سالگی در منطقه هایدپارک گیت در شهر لندن درگذشت. به دستور ملکه الیزابت دوم، جسد او برای سه روز در دید عموم گذاشته شد و سپس مراسم تشییع رسمی در کلیسای سینت پال با حضور فرح پهلوی برگزار شد.این نخستین مراسم رسمی از سال ۱۹۱۴ در بریتانیا بود که برای فردی خارج از خاندان سلطنتی انجام می شد. این مراسم همچنین بزرگ ترین مراسم از این دست در بریتانیا بود، به طوری که افرادی از بیش از صد کشور جهان شامل افرادی چون رئیس جمهور فرانسه، شارل دوگل، و رئیس جمهور آمریکا، دوایت آیزنهاور، در آن حضور یافتند.چرچیل پس از تشییع رسمی در یکی از گورستان های وابسته به کلیسای “بلادون” در “آکسفوردشایر” که پدر و مادرش در آنجا دفن بودند، چسبیده به کاخ بلنهایم به خاک سپرده شد.
کتاب ها و تالیفات چرچیل نویسنده ای سخت کوش بوده و به نوعی از نویسندگی امرار معاش می کرده است. او به خاطر نوشته هایش (خصوصاً جنگ جهانی دوم) جایزه نوبل ادبی سال ۱۹۵۳ را دریافت کرد. از تالیفات او می توان به موارد زیر اشاره کرد.
کتاب های تاریخی جنگ رودخانه (۱۸۹۹) لرد لندورف چرچیل (۱۹۰۶) برای تجارت آزاد (۱۹۰۶) لیبرالیسم و مسئله اجتماعی (۱۹۰۹) بحران جهانی (در مورد جنگ جهانی اول) (۱۹۲۳-۱۹۳۱) زندگی و زمانه لرد مارلبرو (۱۹۳۳-۱۹۳۸) جنگ جهانی دوم (۱۹۵۴-۱۹۴۸) تاریخ مردم انگلیسی زبان (۱۹۵۶-۱۹۵۸)
افتخارات وینستون چرچیل در طول مدت خدمت سیاسی و فعالیتش به عنوان نویسنده افتخارات زیادی کسب کرده است. او جایزه نوبل ادبی سال ۱۹۵۳ را به خاطر «چیره دستی اش در توصیف وقایع تاریخی و زندگی نامه ای و نیز فصاحت

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید