مسیر سبز
مسیر سبز

راهنمای خرید مبلمان ایمن هنگام خرید اثاثیه منزل و

راهنمای خرید مبلمان ایمن 
 هنگام خرید اثاثیه منزل و

راهنمای خرید مبلمان ایمن
هنگام خرید اثاثیه منزل و مبلمان، چه نکاتی را مدنظر قرار می‌دهید؟ زیبایی، کاربرد، قیمت؟ اما بهتر است نکات ایمنی را هم به این موارد اضافه کنید چون ممکن است اشیای زیبایی که در اتاق‌های خود قرار می‌دهید یا به سقف، در و دیوار نصب می‌کنید، در هنگام سوانح طبیعی بسیار حادثه ساز باشند.برخی از مبلمان‌ها خطرناک هستند؛ آنها را نخرید. زیرتلویزیونی‌ها، کمدها و دکورهای شیشه‌ای سال هاست در فروشگاه‌های معتبر فروخته نمی‌شوند، با این حال در کشور ما بسیاری از مردم هنوز عاشق چنین چیزهایی هستند. سطح صیقلی شیشه، خم و رنگ آن عده‌ای را می‌فریبد. اما در صورت وقوع زلزله، در اثر تکان‌های شدید ساختمان، قطعات شیشه‌ای به راحتی از بدنه جدا می‌شوند یا در داخل قاب خود خرد می‌شوند و بسیار خطر سازند.
میزها و پایه‌های (STAND) سنگی و چدنی نخرید. این نوع محصولات با آنکه گرانقیمت هستند در شرایط زلزله مانند چکش به این طرف و آن طرف پرتاب می‌شوند و همه چیز را تخریب می‌کنند.اگر در جایی مجبور به استفاده از شیشه هستید یا نمی‌توانید از نیاز خود چشم بپوشید، از فروشنده بخواهید برایتان به صورت اختصاصی از ورق‌های آکریلیک استفاده کند. این ورق‌ها در ایران به پلکسی گلاس معروف‌اند و به دو دسته ایرانی و خارجی تقسیم می‌شوند. آکریلیک از شیشه گران‌تر است و در اثر دستمال کشی خش بر می‌دارد. گاهی لازم است بین شیک بودن و ایمنی، یکی را انتخاب کنید!
از خرید کتابخانه‌ها و قفسه‌های بلند و نیز از دکورهایی که عمده وزن آنها در قسمت بالایی است خودداری کنید. سازه‌های بلند به خاطر لنگرشان در اثر یک ضربه و حرکت ساده می‌افتند و چه بسا جان فرد را (به ویژه هنگام خواب) تهدید می‌کنند. تاکنون بیشتر زلزله‌ها در نیمه شب رخ داده است. به‌طور کلی یک مبلمان خوب باید خودایستا باشد و توزیع وزن آن به طرف پایین باشد نه بالا.
مبلمان و دکورهای با لبه تیز و برنده نخرید. سازه‌های فلزی که به عنوان کتابخانه‌های فلزی ارزانقیمت فروخته می‌شوند لبه‌های تیزی دارند که خطرناک است. همچنین برخی میزها و قفسه‌ها که در آنها از ورق‌های شیشه و فلز بدون پوشش و قاب استفاده می‌شود، می‌تواند جان افراد را به خطر اندازد.

منبع : Decorationnews.com

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید