هر روز!
هر روز!

دانشگاه آزاد نامه! روند اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد سرانجام پس

دانشگاه آزاد نامه!
روند اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد سرانجام پس از 4 سال کش‌وقوس شب گذشته در شورای عالی انقلاب فرهنگی پایان یافت اما انتظار این است که سرعت اجرا در فاز جدید کمتر از 4 سال شود.
"...امسال به دلیل بالا رفتن حقوق اساتید و هیأت علمی مجبور به افزایش شهریه شدیم و در صورتی که دولت به دانشگاه آزاد کمک کند، این افزایش حذف خواهد شد.... "
به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس، عبدالله جاسبی که 27 سال بر اریکه ریاست در دانشگاه آزاد تکیه زده است، در 21 شهریور 84 در حاشیه مراسم افتتاح بوفه دانشجویی در دانشگاه آزاد واحد گرگان با اعلام این موضوع یک ماجرای پرکش و قوس را کلید زد.
این افزایش شهریه به نارضایتی دانشجویان دانشگاه آزاد دامن زد تا اینکه در 24 شهریور عده‌ای از دانشجویان دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز در اعتراض به این اقدام دانشگاه آزاد دست به تجمع زدند.
این نارضایتی‌ها و انتقادات به دانشگاه آزاد که انتقادات محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور را در پی داشت، موجب شد که جاسبی در ملاقات خود با رئیس‌جمهور در آذر 84 از کاهش 10 تا 18 درصدی شهریه‌های دانشگاه آزاد خبر دهد.
 احمدی‌نژاد: قرار شد آقای جاسبی شهریه‌ها را پایین بیاورد
بر همین مبنا رئیس‌جمهور در سفر استانی خود به ایلام در 11 آذر 84، در جمع اساتید و دانشگاهیان این استان و هنگامی که با انتقادات و اعتراضات دانشجویان به دانشگاه آزاد روبرو شد، خاطرنشان کرد: "قرار شده است که آقای جاسبی شهریه‌ها را پائین بیاورد. " رئیس‌جمهور همچنین افزود: "اگر این کار صورت نگیرد، جاسبی را جریمه می‌کنیم که سه فرزندش در دانشگاه آزاد درس بخوانند و اگر باز پائین نیامد، جریمه آقای جاسبی را سنگین‌تر خواهیم کرد. "
افزایش شهریه به نارضایتی دانشجویان دانشگاه آزاد دامن زد تا اینکه در 24 شهریور عده‌ای از دانشجویان دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز در اعتراض به این اقدام دانشگاه آزاد دست به تجمع زدند
 معاون جاسبی: شهریه‌ها پایین نمی‌آید
با این وجود، حتی این به ظاهر تهدیدهای رئیس‌جمهور نیز کارساز نشد، چه آنکه معاون جاسبی اعلام کرد که "شهریه‌ها کاهش نخواهد یافت بلکه به جای این کار، به دانشجویان وام می‌دهیم. " و این نشان می‌داد که دانشگاه آزاد نه تنها هیچ قصدی برای کاهش شهریه‌ها ندارد، بلکه در همان سال 84-85 و حتی سال‌های بعد از آن با اعلام نرخ‌های علی‌الحساب، شهریه‌ها را حدود 10 درصد افزایش داد.
 آغاز طرح تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد در مجلس / نارضایتی زنی از عدم همکاری دانشگاه آزاد
در کنار کشاکش میان دولت و دانشجویان و مردم از یک طرف ومسئولان دانشگاه آزاد و برخی حامیان آن از طرف دیگر، مجلس نیز طرح تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد را دنبال می‌کرد و در این میان "علیرضا زنی " رئیس کمیته تحقیق و تفحص ازآموزش عالی کشور طی نامه‌ای به حدادعادل رئیس مجلس هفتم از عدم همکاری دانشگاه آزاد در طرح تحقیق و تفحص به شدت انتقاد و اعلام کرد که "متأسفانه دانشگاه آزاد با وجود حسن نیت و نگاه فنی و کارشناسانه هیئت تحقیق و تفحص از آموزش عالی در قبال پرسش‌های تخصصی و مطالبات هیأت، عدم همکاری را پیشه خود ساخته و ضمن تأخیر چند ماهه در پاسخگویی اولیه ریاست محترم این دانشگاه، تعلل، برخوردهای خاص و ناصواب، عدم برآورده‌سازی مطالبات تخصصی و تعامل غیرمثبت با کارشناسان را در دستور کار خود قرار داد. "
 افشاگری زنی
علاوه بر این بنا به برخی نقل‌قول‌ها، حضور علی‌ عباس‌پور تهرانی، برادر زن عبدالله جاسبی به عنوان رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی و حمایت‌های او از جاسبی نیز موجب می‌شد که کمیته تحقیق و تفحص نتواند آنگونه که باید کار خود را به پیش ببرد، لذا به این ترتیب تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد تقریباً متوقف شد و متعاقب آن زنی در 21 تیر 85 با انتشار نامه‌ای 8 صفحه‌ای، علیه دانشگاه آزاد دست به افشاگری زد که با واکنش تند مسئولان دانشگاه آزاد روبرو شد.
 احمدی‌نژاد: "اقدام انقلابی " می‌کنیم
انتقادات گسترده اعضای تشکل‌های دانشجویی به مدیریت دانشگاه آزاد، مطالبات فراوان مردمی در خصوص دانشگاه آزاد و عدم تمکین این دانشگاه در برابر این قانون که "هر گونه افزایش شهریه در هر دانشگاهی حتی دانشگاه آزاد، باید به تصویب وزارت علوم برسد " موجب شد که محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور در 8 آبان 85 در سخنرانی خود در جمع مردم پیشوای ورامین برای نخستین بار بحث "اقدام انقلابی " را در خصوص دانشگاه آزاد اعلام کرد و گفت: "اگر دانشگاه آزاد شهریه‌ها را کاهش ندهد، درباره این دانشگاه تصمیم انقلابی خواهیم گرفت و همه ملت خوشحال خواهند شد "
 تشکیل هیئت 5 نفره توسط احمدی‌نژاد برای ترمیم هیئت مؤسس دانشگاه آزاد / واکنش جاسبی
دو هفته پس از اشاره رئیس‌جمهور به "تصمیم انقلابی " در خصوص دانشگاه آزاد، رئیس‌جمهور به عنوان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، هیأت 5 نفره (محمدرضا مخبر دزفولی، محمدعلی کی‌نژاد، محمدمهدی زاهدی وزیر علوم، کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت و یکی دیگر از اعضای این شورا) را مأمور کرد تا برای ترمیم هیأت مؤسس دانشگاه آزاد طرحی ارائه کنند. اما 25 آبان ماه، جاسبی در مراسم اختتامیه پنجاه و چهارمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد در واکنش تلویحی به این اقدام رئیس‌جمهور گفت: "هر گونه تصمیم‌گیری در مورد مسائل و امور دانشگاه بر عهده هیئت مؤسس و هیئت امنای این دانشگاه است. "
اگر دانشگاه آزاد شهریه‌ها را کاهش ندهد، درباره این دانشگاه تصمیم انقلابی خواهیم گرفت و همه ملت خوشحال خواهند شد
 موضع‌گیری هاشمی رفسنجانی: درباره دانشگاه آزاد "موذی‌گری " و "شرارت " می‌کنند
اول آذر 85، هاشمی رفسنجانی به هنگام افتتاح کتابخانه واحد نجف‌آباد، انتقادات مطرح شده را "موذی‌گری " و "شرارت " خواند و گفت: "بر

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید