هر روز!
هر روز!

دانشگاه آزاد چقدر می ارزد؟ عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد چقدر می ارزد؟ عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد چقدر می ارزد؟
عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد گفت: در بررسی غیرمنطقه‌ای که انجام شد برآورد ما این است که قیمت اموال دانشگاه آزاد اسلامی حدود 250 هزار میلیارد تومان است.
به گزارش فارس، زارع گفت: برای بیان خلاصه دستاورد‌های این دانشگاه باید به 2میلیون و 850 هزار فارغ‌التحصیل، 1میلیون و 500 هزار دانشجو، بیش از 60 هزار نفر دانش‌آموز اشاره کنم که از دستاوردهای زیبایی است که توانسته از نظر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به کشور کمک کند، مثلاً کمک سخت‌افزاری این بوده که در جلوگیری از مهاجرت‌ها در بسیاری از شهرستان‌ها نیز موثر بوده است و در برخی نقاط، بخش‌هایی مانند ارسنجان و یا بناب به شهرستان تبدیل شده‌اند که این اتفاقات از بعد سخت‌افزاری بود. در بعد نرم‌افزاری نیز شاهد دگرگونی باورها بودیم و در بسیاری موارد دانشگاه آزاد اسلامی رتبه اول اقامه نماز و قرآن را کسب کرده است و حتی فراتر از آن توانسته فرهنگ مردم را بالا ببرد، اکنون مردم به این نتیجه رسیده‌اند که باید به دنبال تحصیلات تکمیلی باشند، به صورتی که اکنون 800 هزار نفر داوطلب مقطع ارشد در کشور حضور دارند که این موارد نقش دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بازوی دوم آموزش عالی کشور را به خوبی نشان می‌دهد.
در مورد دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی باید بگویم که این یادگار حضرت امام(ره) و این شجره طیبه به جایی رسیده که در پایان مجلس هفتم 255نماینده مجلس لوحی را امضا کردند که لوح افتخار کشور است و نه دانشگاه آزاد اسلامی، چون یک فردی مانند آقای جاسبی که رئیس دانشگاه آزاد اسلامی است به عنوان یک مدیر ارزشی معرفی شده و از مقام معظم رهبری به دلیل پشتیبانی از دانشگاه آزاد اسلامی تشکر کرده‌اند.
به صورتی که اکنون 800 هزار نفر داوطلب مقطع ارشد در کشور حضور دارند که این موارد نقش دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بازوی دوم آموزش عالی کشور را به خوبی نشان می‌دهد
فارس: در بیانیه هیئت مؤسس و مصاحبه‌های شما اعلام شد که وقف با موافقت رهبر انقلاب صورت گرفته است. ولی این خبر از طرف دفتر ایشان به صراحت تکذیب شد.
زارع: ما بر این موضوع تاکید کردیم که این کار با نظر فقهی ایشان انجام شده است، اما دوستان در نوشتن به نظر خودشان خواستند آن را خلاصه کنند و نوشتند که با نظر ایشان انجام شده است. در حالی که اگر کلمه فقهی حذف شود، مفهوم جمله کاملا عوض می‌شود. چون مقام معظم رهبری مجتهد است و استیذان به معنای اجازه حکومتی می‌شود، در حالی که ایشان نظر فقهی داده بودند و این مساله در آخرین جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی نیز مطرح شد.
فارس: بحث وقف مطرح شد؟
زارع: بله، این موضوع مجددا مطرح شد که همان جا هم اعلام شد که نظر فقهی ایشان بوده و همه هم قبول کردند. چون برخی بزرگان غیر از آقای جاسبی در شورایعالی هستند که همزمان در هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی هم حضور دارند و آنها نیز اعلام کردند که ما هم اطلاع داریم. اکنون مساله وقف هم از نظر ما و هم از نظر تمام دوستان تمام شده است و اخیراً هم آقای هاشمی رفسنجانی به این نکته که از مقام معظم رهبری پرسیده‌اند، اشاره کردند.
فارس: حرف آقای هاشمی این بود که من از مقام معظم رهبری استفتاء کردم که هیات موسس می‌توانند وقف کند که مقام معظم رهبری می‌فرمانید، می‌توانید! حالا بحث دیگری که مطرح است این است که اصلا چه مقدار از اموال دانشگاه
آزاد متعلق به هیات موسس است؟
زارع: هیچی متعلق به هیات موسس نیست.
فارس: خب، حالا چه مقدار از این اموال برای دولت و چه مقدار برای مردم است؟
زارع: چیزی از اموال دانشگاه آزاد اسلامی متعلق به هیات موسس و یا حتی دولت نیست البته بررسی بیشتر هم در زمینه دولت در حال انجام است.
فارس: پس این زمین‌هایی که دولت به دانشگاه آزاد واگذار کرده است...
زارع: می‌گویم برایتان، بودجه دانشگاه آزاد اسلامی در ابتدا فقط 10 میلیون ریال بود. ولی اکنون برآورد منطقه‌ای حدود 40 هزار میلیارد تومان در گزارش‌های اولیه است. در بررسی غیرمنطقه‌ای که انجام شد برآورد ما این است که قیمت اموال دانشگاه آزاد اسلامی حدود 250 هزار میلیارد تومان است که این برآورد نیز نهایی نشده است. البته ما تنها چیزی را وقف کرده‌ایم که در سند به نام دانشگاه آزاد اسلامی خورده باشد، اگر چیزی در حال سند خوردن است بررسی می شود و تا زمانی که سند نخورده، هنوز تکلیف آن مشخص نیست.
فارس: این 250 هزار میلیارد تومان سنددار است؟
زارع: اموال در این حدود است، اما هنوز قطعی نشده است. برخی از اموال دانشگاه آزاد اسلامی سند خورده است و ما ادعا و اعتقاد داریم که دانشگاه آزاد اسلامی نماد زیبای اجرای اصل 44 قانون اساسی است. اصل 44 قانون اساسی شامل 3 رکن است، دولتی، خصوصی و یا تعاونی.
فارس: خب، حالا دانشگاه آزاد جزو کدام یک از اینها است؟
زارعی: دانشگاه آزاداسلامی جزو هیچ کدام از این 3 دسته نیست.
فارس: جالب شد! پس چطور نماد زیبای اجرای اصل 44 قانون اساسی است؟
اموال دانشگاه آزاد متعلق به هیات موسس است؟
زارع: هیچی متعلق به هیات موسس نیست.
زارعی:ببینید! برخی مواقع می‌شود یک مورد، نماد باشد اما عین آن نباشد. زیبایی این کار در همین است که یک سری امکانات که از طرف افراد به دانشگاه آزاد اسلامی داده شده و یا املاکی از دولت با قیمت منطقه‌ای خریداری شده و به نوعی اصل 44 اجرا شده است. زیبایی آن در این است که در این مورد، اموال به ملت ایران اختصاص می‌یابد، چون وقف است. منتها این وقف تضمین جاودان ماندن آن است و دیگر کسی نمی‌تواند در آن تبدیلی ایجاد کند. قبلاً در اساسنامه این طور بود که اگر دانشگاه منحل شود، اموال آن در اختیار دولت و یا وزارت علوم قرار می‌گرفت اما اکنون که وقف شده است، هیچ کس نمی‌تواند تبدیلی انجام دهد و این کار فقط در دست نظام آموزش عالی است. این وقف، وقف عام برای آموزش عالی و جوانان کشور است که ممکن است در آن

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید