هر روز!
هر روز!

تاریخچه چند مسجد بزرگ دنیا (+عکس) : تاریخچه چند مسجد

تاریخچه چند مسجد بزرگ دنیا (+عکس) : تاریخچه چند مسجد

تاریخچه چند مسجد بزرگ دنیا (+عکس)
: تاریخچه چند مسجد بزرگ دنیا (+عکس)
به گزارش فارس، مساجد به عنوان عبادتگاه یکی از پرطرفدارترین ادیان الهی همواره مورد توجه جهانیان بوده است. در این گزارش به بررسی 20 مسجد بزرگ دنیا می‌پردازیم که در بخش اول 10 مسجد بزرگ دنیا از رتبه 11 تا 20 معرفی می‌شود.
به گزارش :

نام این مسجد در آیه اول از سوره اسراء آمده و به معنای دورترین مسجد است و از آنجایی که نخستین قبله مسلمانان بوده، برای مسلمانان جهان از تقدس خاصی برخوردار است.


مسجد طوبی معروف به «مسجد گل» در کراچی پاکستان واقع شده است. این مسجد که نوزدهمین مسجد بزرگ دنیا محسوب می‌شود، از طرفی نیز بزرگترین مسجد تک گنبدی جهان است که گنبدش حداقل 72 متر قطر دارد.
مسجد فاتح:
مسجد فاتح که به مسجد بزرگ بحرین معروف است، با 7 هزار نفر ظرفیت، هجدهمین مسجد بزرگ جهان است که گنبد عظیم آن از فایبرگلاس خالص ساخته شده است که با 22 متر عرض و 16 متر ارتفاع بیش از 60 هزار کیلو وزن دارد، دو مناره این مسجد نیز بیش از 70 متر ارتفاع دارد.
مسجد سلطان احمد:
مسجد «سلطان احمد» در استانبول، بزرگترین شهر ترکیه واقع شده است که به علت وجود کاشی‌های آبی رنگ در طراحی داخلی‌‌اش به مسجد آبی شهرت دارد.


مسجد گروزنی:
مسجد گروزنی در شهر گروزنی، پایتخت کشور چچن واقع شده و بیش از 10 هزار نفر ظرفیت دارد. اطراف مسجد را اداره اجرایی اسلامی چچن، یک مدرسه و دانشگاه اسلامی، یک هتل و کتابخانه دینی فرا گرفته است.
مسجد بیت الفتوح با 21 هزار مترمربع مساحت، ششمین مسجد بزرگ غرب اروپاست و پانزدهمین مسجد بزرگ دنیاست. این مسجد در سال 2003 توسط انجمن مسلمانان احمدیه در جنوب غرب لندن ساخته شد که بیش از 10 هزار نمازگزار ظرفیت دارد.

مسجد اقصی ربوه:
مسجد‌ اقصی در شهر ربوه پاکستان واقع شده است، بنای این مسجد در سال 1966 نهاده شده و در 31 مارس سال 1972 افتتاح می‌شود.

مسجد نگارا:
مسجد «نگارا» در شهر کوآلالامپور، پایتخت مالزی واقع شده است که مناره‌های آن 73 متر و ظرفیت آن 13 هزار نفر است. این مسجد به عنوان سیزدهمین مسجد بزرگ جهان، در میان 13 هکتار (53 هزار متر مربع) باغچه زیبا قرار گرفته است که در سال 1965 میلادی تاسیس شده است.
مسجد «عیدگاه» در شهر کاشغر چین واقع شده که بیش از 20 هزار نفر ظرفیت دارد و دوازدهمین مسجد بزرگ جهان است. این مسجد در سال 1442 افتتاح شده و همانگونه که از اسم آن پیداست محل برگزاری مراسم‌های مذهبی و جشن‌ها در اعیاد قربان، فطر و دیگر اعیاد اسلامی است.
مسجد بزرگ سلطان قابوس:
مسجد «سلطان قابوس» در شهر مسقط عمان واقع شده و با 4 هزار و 620 متر مساحت، یازدهمین مسجد بزرگ جهان به شمار می‌رود. گنجایش این مسجد 20 هزار نمازگزار است و گنبد بزرگ آن با 33 متر ارتفاع و ضخامت 24 متر بیش از 12 تن وزن دارد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید