مسیر سبز
مسیر سبز

رونمایی از تندیس استاد فرشچیان تندیس استاد "محمود فرشچیان"

رونمایی از تندیس استاد فرشچیان 
 تندیس استاد "محمود فرشچیان"

رونمایی از تندیس استاد فرشچیان
تندیس استاد "محمود فرشچیان" چهره ماندگار عرصه هنر و نقاشی کشورمان صبح امروز در مراسمی در سرای چهره های ماندگار کاخ موزه سعدآباد رونمایی شد.

دبیر ستاد چهره های ماندگار هدف از برپایی این مراسم را که در آن برخی از چهره های ماندگار از جمله استادان انــتظامی و نصـــــیریان حضور داشتند؛ ارج گذاری به خدمـات ارزشمند هنری، قدردانی از تلاش های کم نظیر "استاد فرشچیان" و تشویق و ترغیب جوانان به این هنر ارزنده دانست.

آقای دکتر اسعدی با بیان این که این دومین تندیس از مجموعه100تندیسی است که قرار است ستاد چهره های ماندگار از بزرگان علم و فرهنگ و هنر کشور آماده کند؛ گفت: این ستاد در نظر دارد تا تندیس استادان برگزیده چهره های ماندگار10سال گذشته را با مساعدت برخی نهادهای فرهنگی تهیه و در سرای چهره های ماندگار نصب کند.

استاد فرشچیان در سال 1308در اصفهان دیده به جهان گشود از نوباوگی مجذوب نقش و نگار فرش ها وکاشی های پرمایه شهر اصفهان شد و به هنر اشتیاق خاصی داشت و در چند سال از محضر استادان گرانقدر و پر آوازه اصفهان همچون حاج میرزا آقا امامی و عیسی بهاری درس گرفت و پس از پایان دوره هنرستان هنرهای زیبا اصفهان به اروپا رفت و به مطالعه آثار نقاشان برجسته مغرب زمین پرداخت و در نتیجه همین مطالبات بود که به رهیافتی تازه از هنر نقاشی با معیارهای جهانی رسید.

استاد فرشچیان که در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان چهره ای شاخص در هنر اصیل نقاشی ایرانی شناخته شده، جوائز نفیس و تقدیر نامه های متعددی دریافت کرده و یکی از مفاخر بزرگ ایران و جهان اسلام است.

تندیس استاد عرصه بازیگری آقای "علی نصیریان" نیز هشتم خرداد رونمایی شد.

منبع: تابناک
باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید