مسیر سبز
مسیر سبز

5 اصطلاحی که هنگام خرید سینمای خانگی لازم است بدانید

5 اصطلاحی که هنگام خرید سینمای خانگی لازم است بدانید

5 اصطلاحی که هنگام خرید سینمای خانگی لازم است بدانید
هفت صبح: بسیاری از خریداران سینمای خانگی توجه زیادی به قدرت صدای این وسیله می کنند اما با اعداد یکسانی روبرو می شوند. برای مثال چند سینمای خانگی را در نظر بگیرید که همگی دارای خروجی یکسان 1000 وات هستند. مهمترین نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که مجموع توان خروجی اسپیکرها 1000 وات خواهد بود، یعنی ممکن است قدرت ساب ووفر یا اسپیکرهای جلویی یا پشتی در مدل های مختلف متفاوت باشند.

مجدد دو سینمای خانگی که هر دو دارای قدرت خروجی 1000 وات هستند را در نظر بگیرید، یکی ممکن است دارای ساب ووفر 200 وات و دیگری دارای ساب ووفر 250 وات باشد. بنابراین طبیعی است که هر شخصی باید این تعادل را با توجه به سلیقه و استفاده کاربردی خود در نظر بگیرد، ضمن آنکه باید به مساحت فضای منزل هم توجه کرد.


این اعداد چه می گویند؟

سینماهای خانگی موجود در بازار به صورت 1.2 و 1.5 و جدیدا 1.7 کاناله در بازار موجود هستند که از این بین سیستم 1.5 کاناله به نوعی بهترین سیستم (کارآمدی مناسب) شناخته می شود.

در سیستم های 1.2 کاناله سیستم دارای یک ساب ووفر و دو اسپیکر جانبی است. سیستم 1.5 کاناله دارای یک ساب ووفر مرکزی و چهار اسپیکر اصلی که عمدتا دو اسپیکر در جلو و دو اسپیکر در پشت قرار می گیرندو یکی اسپیکر (کانال اصلی) که معمولا برای تولید صدای زیر به کار می رود.


ورودی و خروجی های مناسب

تعداد ورودی خروجی پلیر از جمله موارد بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد. در سینماهای خانگی ورودی های مختلف اهمیت به مراتب بیشتری نسبت به خروجی دارند خصوصا در مورد صوت. دستگاهی انتخاب کنید که حتما دارای ورودی اپتیکال باشد.


واژه های آشنا و نامفهوم

DTS: صدای فراگیر DTS یک سیستم صدای فراگیر 5.1AC متناوب است. حالت DTS به اندازه دالبی دیجیتال فشرده شده نیست بنابراین جزئیات کمتری از صدا حذف نخواهد شد. در این استاندارد شفافیت صدا بیشتر است.

آمپلی فایر: تا حدود زیادی نویز و نوسانات صدا را کاهش می دهد، معمولا قدرت آن برحسب تفکیک بر بیت، نشان داده می شود. در سینماهای خانگی سونی با قابلیت پخش بلوری معمولا از آمپلی فایرهای با قدرت 32 بیت استفاده می شود که صدای فوق العاده شفافی ایجاد می کند.

صدای HASH: در هنگام خرید سینمای خانگی در فروشگاه به این صدا توجه کنید؛ صدای نامطلوبی است که سیستم آمپلی فایر/ اسپیکر در حالت سکون منتشر می کند. این صدا معمولا زمانی به وضوح شنیده می شود که اسپیکر خاموش بوده و درجه صدای آن در بالاترین حد خود باشد. اگر زمانی که درجه صدای اسپیکر روی متوسط یا پایین است نیز این صدا شنیده شود، اسپیکر «حتما» کیفیت پایینی دارد.

BD-Live: یکی از جدیدترین تکنولوژی های شرکت سونی است که به شما این امکان را می دهد تا با اتصال به اینترنت اطلاعات فیلم را به دست آورید و از طریق دستگاه مشاهده کنید. البته از این تکنولوژی در حال حاضر و در آینده برای آپدیت دستگاه نیز استفاده خواهد شد. در واقع BD همان مخفف Blu-ray Disk است. ممکن است دستگاه های مختلف سطح متفاوتی از امکانات این تکنولوژی ارائه کنند.


فرمت های قابل پخش

فرمت های تصویری که دستگاه توانایی پخش آنها را دارد همیشه از دغدغه های اصلی خریداران محسوب می شود. مهمترین فرمت مورد استفاده در حال حاضر فرمت mkv است که سینماهای خانگی تا همین اواخر از آنها پشتیبانی نمی کردند. Mkv فرمت فشرده شده بلوری محسوب می شود به همین دلیل این امکان در dvd home Theatre Systems استفاده نمی شد ولی تقریبا اکثر دستگاه های پخش کننده بلوری از mkv پشتیبانی می کنند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید