مسیر سبز
مسیر سبز

جزییات دوازدهمین دادگاه اختلاس میلیاردی خبرگزاری مهر: دوازدهمین جلسه

جزییات دوازدهمین دادگاه اختلاس میلیاردی
 خبرگزاری مهر: دوازدهمین جلسه دادگاه فساد بزرگ مالی با رسیدگی به پرونده 15 متهم از جمله متهم اصلی پرونده صبح امروز یکشنبه آغاز شد.

در دوازدهمین جلسه دادگاه فساد مالی بزرگ به اتهامات (ط. ن)، (س. خ)، (ع. ر)، (الف.ر)، (خ.ر)، (ک. د)، (س. ک)، (الف .ش ) ، (ر.ب) ، (الف. گ)، (ی. م)، ( س. م)، ( ع. ر)، ( م. الف) و ( م. خ) متهم اصلی پرونده رسیدگی می شود.

در این دادگاه نظام رنجبر، غلامعلی ریاحی، غلامحسین صادقی قهار و عفت ابراهیمی دفاع از متهمان را برعهده دارند.

متهم خطاب به مه آفرید: چرا اعتراف نمی‌کنی مهره کدامیک از آقایان بودی

مدیرعامل وقت شرکت خدمات عمومی فولاد ایران در دفاع از خودخطاب به مه آفریدخسروی گفت: چرا اعتراف نمی‌کنی مهره بودی و چرا آقایان دولتی را معرفی نمی‌کنی. اعتراف کن و ما را خلاص کن.

 صبح یکشنبه در ادامه دوازدهمین جلسه رسیدگی به دادگاه فساد بانکی نماینده دادستان با قرائت کیفر خواست متهم "ط - ن" مدیرعامل خدمات عمومی فولاد ایران گفت: مه آفرید هشت میلیارد به متهم پرداخت کرد که این پرداختها در اسناد مالی شرکت ثبت نشده است. همچنین این شخص متهم به پولشویی و تحصیل مال نامشروع به مبلغ هشت میلیارد تومان و همچنین کلاهبرداری است لذا از محضر دادگاه درخواست مجازات دارم.

متهم پرونده: آقای خسروی اعتراف کن کدام مسئول دولتی پشت تو بوده است

متهم در جایگاه قرار گرفت و گفت: اتهامات وارده را قبول ندارم ولی هشت میلیارد را قبول دارم که گرفتم. داستان از این قرار است که سال 88 کارم را با شرکت آریا آغاز کردم و پس از چند ماه شرکت سود خوبی داشت و از بابت سودحاصله رئیس و هیئت مدیره فولاد منتفع می شدند و من هم حدود هشت میلیارد تومان تحویل گرفتم.

ولی باید متذکر شوم که مجموع هشت میلیارد تومان به حساب دادسرا واریز شده است. ما در دوسالی که با خسروی کار کردیم 500 میلیارد تومان گردش مالی داشتیم. الان هم 290 میلیارد تومان طلبکاریم.

"ط-ن" ادامه داد: خسروی برای خرید شمش مراجعه کرده بود و ما به دلیل واگذاری گروه ملی فولاد به این شرکت اعتماد کردیم و در مرحله اول حدود 25 هزار تن شمش در اختیار آنها گذاشتیم. اصلا ما شک نمی کردیم که شرکتی با تولیدات یک میلیون فولاد در سال یک پوشش باشد. من احساس می کنم خود خسروی هم مهره بوده است.

وی گفت: به اعتقاد من این اقدامات ال سی آفرینی بوده نه کار آفرینی من با ده ها شرکت مانند فولاد خوزستان و اصفهان کار کردم اصلا مشکلی نداشتم. آقای قاضی الان 200 نفر درگیر این پرونده هستند چرا؟ آقای خسروی بگو چه کسی پشت این قصه است بیا و اعتراف کن و ما را راحت کن!

مدیرعامل شرکت خدمات عمومی فولاد ایران اظهار داشت: من اگر می دانستم به خدا با این شرکت کار نمی کردم. اسناد نشان می دهد که ال سی ها هیچ کدام درست نبوده ولی بدانید حتما با حمایتهای بالا این کارها انجام شده است. شما قبل از دستگیری اگر مه آفرید را می بینید فکر نمی کردید کلاهبردار است.

وی گفت: به من پیغام رساندند چرا پشت سر مدیر ایمیدور صحبت کردید و من گفتم خب مسئول بلند پایه دولتی بوده باید پاسخگو باشد.

متهم وقتی دید وکیل مه آفرید در مقابل اعترافاتش اعتراض کرد با صدای بلند گفت: تو داری از باطل دفاع می کنی. چرا؟ من هشت میلیارد تومان سود پولم را گرفتم مگر مه آفرید پول مفت به کسی می داد؟ حالا برادر وی رفته تو تلویزیون بیگانه نشسته و گفته اموال من را برگردانید! یعنی این مدعیان همسو با نظام رفته اند با ضد انقلاب کار می کنند.

درگیری لفظی میان وکیل خسروی و متهم بالا گرفت که قاضی همه را به آرامش دعوت کرد.

متهم بعد از آرامش گفت: وقتی وی رئیس وقت ایمیدرو که معاون وزیر بوده است  با خود داشته یعنی تمام بازار فولاد را داشته است. مگر می شود یک جوان 35 ساله این امتیازات ویژه را داشته است. گناه من اعتماد کردن به دولت عدالتخواه است. شما بروید روند واگذاریها را نگاه کنید که چند وزارتخانه درگیرند و این دلیل است که آقایان پشت کار بودند. مگر می شود از 17 میلیون تن فولاد کشور 10 میلیون تن آن در دست یک جوان 35 ساله باشد.

"ط – ن" اظهار داشت: این را هم بدانید سه هزار میلیارد تومان فسادمالی قطعا در قیمت سکه و ارز و لوازم خانگی تاثیرداشته است. و من متاسفم که حتی اقای خسروی یک عذرخواهی هم نکرده است.

پس از اظهارات متهم وکیل متهم در جایگاه قرار گرفت و گفت: موکلم از سن 17 سالگی در جبهه حضور داشته و برادر دو شهید بوده و 6 فرزند شهید را هم سرپرستی کرده است. همچنین در دوران جنگ به عنوان فرمانده در جبهه ها حضور داشته است.

 وی افزود: آقای "ط ــ ن" بابت زحماتش هشت میلیارد را گرفته است و این مشکلی ندارد چون مدیرعامل مالک پولش بوده است و هر کاری دلش می خواست می تواند بکند.

وکیل متهم گفت: پرداخت کننده و گیرنده هر دو شخصیت حقیقی بودند و این پول رد و بدل شده و این ایرادی ندارد. همچنین موکلم وقتی فهمید پولها از لحاظ شرعی درست نبوده است پولها را به دولت برگردانده که  اسناد آن موجود است و بخشی هم برای کار خیریه هزینه کرده است پس موکلم دیگر دینی ندارد. موکلم نادم و پشیمان است برای همین درخواست عفو و همچنین تبدیل قراربازداشت به قرار وثیقه را هم داریم.

نماینده دادستان: این متهم مفسد فی الارض است

نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و در دفاع از کیفرخواست گفت:  وکیل می گوید متهم تصور نمی کرده که این وجوه غیرشرعی بوده است ولی اسناد چیز دیگری می گوید. وی می دانست که باید سه هزار تن بار تحویل می داده تا ال سی انجام شود ولی خودش اعتراف کرده ما بار را ندادیم. وکیل گفت وی 60 تا 70 میلیارد تومان طلب داشته پس چرا مدعی 290 میلیارد تومان هستی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید