هر روز!
هر روز!

حقایقی درباره آرتروز : حقایقی درباره آرتروز آرتریت روماتوئید

حقایقی درباره آرتروز : حقایقی درباره آرتروز 
 آرتریت روماتوئید

حقایقی درباره آرتروز
: حقایقی درباره آرتروز
آرتریت روماتوئید طیفی از علائم متفاوت را در افراد مختلف نشان می دهد که می تواند خفیف باشد و سال ها ادامه پیدا کند و سپس از بین برود. حتی ممکن است در طول دوره ی درمان نیز بیماری عود کند. در نوع شدید این بیماری، دردهای ثابت و تخریب کننده ی مفاصل دیده می شود. خبر خوب این است که در سال های اخیر پزشکان با درک بهتر این بیماری توانسته اند برای درمان همه ی انواع آرتریت روماتوئید چاره ای بیندیشند.
علایم این بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت است و بهترین کار ممکن کاهش درد است. پزشک بر اساس نوع بیماری هر فرد با او برخورد می کند.
تغییر در برنامه غذایی و ورزش می تواند یکی از بهترین راه ها برای درمان درد باشد. اما اکثر مردم ترجیح می دهند از داروها استفاده کنند.
در هر حال استفاده زودهنگام از داروهای درمان کننده ی آرتریت روماتوئید می تواند به نگهداری از مفاصل کمک بیشتری نماید.
برخی پزشکان داروهای تسکین دهنده درد و برخی داروهای کاهش دهنده التهاب را تجویز می کنند. داروهای ضد روماتیسم مانند متوترکسات دوره ی بیماری را کاهش می دهند. داروهای تولید شده به روش مهندسی ژنتیک می توانند برای حفظ مفاصل کمک کننده باشند. این داروها مجموعه واکنش هایی که در نهایت منجر به التهاب می شوند را مختل می کنند.
در طی جراحی، مفاصل و تاندون های آسیب دیده ترمیم می شوند و یا به کلی جایگزین می گردند. امروزه از مفاصل مصنوعی در این قبیل جراحی ها استفاده می شود.
استرس و نگرانی، خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید را افزایش می دهد و به گفته ی پزشکان حتی می تواند منجر به پیشرفت بیماری شود. تکنیک های تمدد اعصاب می تواند فرد مبتلا را از تحمل درد نجات دهد. می توان برای یادگیری این روش ها از پزشک کمک گرفت.
افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید در معرض خطر پوکی و شکستگی استخوان قرار دارند. این ممکن است به دلیل گلوکوکورتیکوئیدها (داروهای روماتوئید) و همچنین نازک شدن مفصل باشد. خوردن یک رژیم غذایی غنی از کلسیم و ویتامین د می تواند به قوی تر شدن استخوان ها کمک کند.علاوه بر این مواد لبنی، سبزیجات دارای برگ سبز تیره، ماهی و زرده تخم مرغ هم از مواد مفید هستند.
توتون و تنباکو تنها به ریه ها آسیب نمی رسانند، بلکه 1.3 از موارد شدید بیماری آرتریت روماتوئید به استعمال سیگار مربوط می شود.
درست مثل فشار خون و کلسترول خون بالا، آرتریت روماتوئید نیز افراد را در معرض خطر مشکلات قلبی قرار می دهد. التهاب مفاصل از طریق خون گسترش می یابد و به قلب آسیب می رساند. طبق بررسی ها احتمال حمله ی قلبی در افراد مبتلا به این بیماری 60 درصد است. روماتوئید آرتریت همچنین می تواند منجر به پریکاردیت (التهاب لایه ی نازک اطراف قلب) شود.
بهتر است بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید تمرکز خود را بر روی این سه تمرین ورزشی قرار دهند: فعالیت های هوازی نظیر شنا و پیاده روی سریع ، تقویت عضلات با روش هایی همچون وزنه زدن و در آخر تمرینات تعادل مانند ایستادن بر روی یک پا.


برای ارسال اولین نظر کلیک کنید