هر روز!
هر روز!

مشکلات رفتاری کودکان و راه های اصلاح آن مشکلات رفتاری

مشکلات رفتاری کودکان و راه های اصلاح آن مشکلات رفتاری

مشکلات رفتاری کودکان و راه های اصلاح آن
مشکلات رفتاری کودکان و راه ‌های اصلاح آن
مشکلات رفتاری کودکان و راه های اصلاح آن : مشکلات رفتاری کودکان و راه های اصلاح آن
: مشکلات رفتاری کودکان و راه های اصلاح آن
به گزارش : دلایل آزار و تمسخر دیگران توسط کودکان و پیشنهاد‌هایی برای متوقف کردن آن
چرا کودکان نوپا دیگران را آزار می‌دهند؟
اختصاصی: 
به‌طورکلی آزار و تمسخر دیگران توسط کودکان نوپا یکی از جنبه‌های طبیعی شخصیت فردی آن‌ها حداقل تا قبل از سن بلوغ است و می‌شود گفت که تقریباً هیچ کودکی این کار را به‌صورت عمدی و فقط به‌قصد لذت بردن انجام نمی‌دهد. به گفته‌ی کلیر کاپ روانشناس کودک و نویسنده‌ی کتاب‌های تربیتی، آزار و تمسخر دیگران توسط کودکان نوپا که از اوایل 2 سالگی آغاز می‌شود درواقع مرحله‌ای عادی از رشد توانایی شناخت و تشخیص محیط اطراف است. از این سن کودکان شروع به شناسایی و آزمودن مرزها و محدودیت‌ها می‌کنند تا بدانند که والدینشان و دیگر اطرافیان تا چه حد به آن‌ها آزادی می‌دهند. به‌عنوان‌مثال ممکن است کودکتان درحالی‌که مستقیم به چشمان شما می‌نگرد، عمداً کاری را انجام می‌دهد که می‌داند باعث ناراحتی شما می‌شود.
 یا ورود به سن سالگی، اذیت کردن و آزار دیگران توسط کودکان نوپا از بازیگوشی به صدمه زدن و یا آزار فیزیکی تبدیل می‌شود و تا قبل چهارسالگی این عادت کودکان به رفتارهای ناپسندی مثل مسخره کردن دیگران به دلیل مسائل خاصی ازجمله عینک زدن یا چاق بودن تبدیل‌شده و حتی هویت و شخصیت اجتماعی آنان را تعریف می‌کند. این شکل از رابطه‌ی اجتماعی نه برای کودکانی که دیگران را اذیت می‌کند و نه برای آن‌هایی که سوژه‌ی این کار قرار می‌گیرند، پیامدهای خوبی در پی ندارد.
وقتی کودک شما توسط کودکان دیگر آزار می‌بیند چه باید کرد؟

مشکلات رفتاری کودکان و راه ‌های اصلاح آن
مسلماً در چنین شرایطی کار زیادی برای تغییر و اصلاح کودکان دیگری که فرزند شما را آزار می‌دهند، از دستتان ساخته نیست ولی می‌توانید به او رفتار و واکنش صحیح در مقابل اذیت و آزار کودکان دیگر را آموزش بدهید. کودکان دیگر می‌توانند دلایل زیادی برای آزار کودک شما پیدا کنند ازجمله مکیدن انگشت یا همراه داشتن همیشگی عروسک موردعلاقه.
 وقتی دیگران کودکتان را آزار می‌دهند در ابتدا باید با ملایمت و همدردی به او نشان دهید که چقدر این مسئله برای شما دردناک است. اگر این مسئله باعث عصبانیت شما بشود کودکان بیشتر آسیب می‌بیند و شمارا نیز به‌عنوان یک فرد خشن دیگر به‌حساب می‌آورد. باید همدردی و درک خودتان را به کودک نشان دهید تا او بتواند در حل این مشکل شما را به‌عنوان یک متحد ببیند. در محله بعد به کودک کمک کنید که بداند برای حل این مشکل راه‌های دیگری به‌جز متوقف کردن دیگران وجود دارد و واکنش مناسب او کمک زیادی به متوقف کردن این شرایط می‌کند. برای درک راه‌کارهایی موجود، کودک باید تا حدودی توانایی برقراری ارتباط کلامی را داشته باشد به همین دلیل استفاده از آن‌ها برای کودکان زیر دو سال تأثیر چندانی ندارد:
در این شرایط استفاده از راهکارهای زیر توصیه می‌شود:
نشان ندادن واکنش و بی‌توجهی: اذیت و آزار دیگران باعث سرگرمی و احساس قوی بودن کودکان می‌شود و اگر کودک شما ناراحتی و یا ترس خود را در مقابل این اقدام نشان ندهد، آزار دادن او برای کودکان دیگر نفعی نخواهد داشت. به کودکتان آموزش بدهید که در چنین مواقعی به کار خود تمرکز کند و یا از محل دور شود. در این آموزش‌ها حتی می‌توانید از تخیل سرشار کودکتان بهره ببرید.
موافقت و تائید گفته‌های کودکان دیگر: معمولاً موافقت و تائید گفته‌های کسی که کودکان را تمسخر می‌کند از گفتن حرف‌های طعنه‌آمیز و سعی متقابل برای آزار دادن آن‌ها مؤثرتر است. به کودکتان بیاموزید که در چنین مواقعی به‌جای تلافی کردن گفته‌های طرف مقابل را تائید کند. به‌عنوان‌مثال اگر دیگران عادت مکیدن انگشت کودک را مسخره می‌کنند. در پاسخ با خوشحالی و بدون شرم بگوید (بله من انگشتم را می‌مکم).
تقاضای کمک از دیگران: اگر مورد تمسخر واقع‌شدن، واقعاً باعث ناراحتی و عذاب کودک شما می‌شود مخصوصاً اگر با آسیب فیزیکی همراه است و بهتر است با معلم و یا والدین کودک دیگر صحبت کنید. به هر صورت حفظ خونسردی و نشان دادن واکنش مناسب در این‌گونه مواقع به تمرکز و بلوغ فکری زیادی نیاز دارد که معمولاً انتظار داشتن این ویژگی‌ها از یک کودک نوپا زیاده‌روی محسوب می‌شود.
کاهی اوقات فقط کودکان دیگر نیستند که کودک شمارا مسخره می‌کنند. ممکن است شما نیز دانسته یا ندانسته این کار را انجام دهید. شوخی‌های دوستانه والدین با کودک ممکن است راهی مناسب برای پرورش حس شوخ‌طبعی باشد ولی بهتر است که با توجه کامل به واکنش‌های او انجام شود. اگر دیدید که شوخی شما زیاد باعث شاد شدن فرزندتان نمی‌شود ممکن است موضوع آن برای او ناراحت‌کننده و حساس باشد. مسائلی که باعث حساسیت و یا ناراحتی کودکتان می‌شود مثل آموزش استفاده از دستشویی، سوژه‌های مناسبی برای شوخی نیستند و فقط او را شرمنده می‌کنند. از شوخی‌های زننده‌ای مثل صدا کردن کودک با نام‌های مسخره یا خنده‌ی تمسخرآمیز به هر شکلی و به‌خصوص در جلوی چشم دیگران اجتناب کنید. اگر در زمین ‌بازی و در حضور کودکان دیگر فرزند خود را با کلمه‌ای مثل (کپل من) خطاب کن

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید