هر روز!
هر روز!

سامانه موقعیت یاب کهکشانی! : سامانه موقعیت یاب کهکشانی!

سامانه موقعیت یاب کهکشانی! : سامانه موقعیت یاب کهکشانی!

سامانه موقعیت یاب کهکشانی!
: سامانه موقعیت یاب کهکشانی!
در سال ۱۸۴۶ سفر طولانی جورج و جیکوب دونر به کابوس دردناکی بدل شد. آنها در برف و در کوه های «سیرا نوادا» گیر افتادند و وقتی که در بهار گروه نجات به آنها رسید، بسیاری از همراهان شان مرده بودند. شاید اگر آنها ۱۰۰ سال دیرتر زندگی می کردند و تحقیق و توسعه سامانه موقعیت یاب جهانی (GPS) به پایان رسیده بود، می توانستند زنده بمانند. اگر مسافرانی که به فضا می روند به سامانه ای برای موقعیت یابی دسترسی نداشته باشند، ممکن است آنها نیز به سرنوشتی شبیه به جورج و جیکوب دچار شوند. اما ظاهرا دانشمندان به راه حلی دست پیدا کرده اند.
به گزارش : آیا جی.پی.اس. در فضا هم کار می کند؟ در نگاه اول، استفاده از جی.پی.اس. برای موقعیت یابی در سفرهای فضایی، راه حلی منطقی به نظر می رسد؛ اما این سامانه تنها برای سفرهای روی زمین کاربرد دارد. زیرا ۲۴ ماهواره در مدار کره زمین وجود دارند که به زمین سیگنال می فرستند. شما برای پیداکردن موقعیت خود، حتما باید روی زمین باشید و مجهز به یک گیرنده باشید که سیگنال ها را از ماهواره ها بگیرد. اگر بالاتر از مدار «لئو» (بالاتر از ۲۰۰۰ کیلومتری از سطح زمین) باشید دیگر این سامانه جوابگوی شما نخواهد بود، زیرا ماهواره های جی.چی.اس. صرفا توانایی خدمات رسانی به مدار پایین زمین را دارند.
مسیریابی فضاپیماها در سفرهای بین سیاره ای این به معنی سفرهای بی مقصد به خارج کره زمین نیست. در حال حاضر فضاپیماها در سفرهای بین سیاره ای به کمک حسگرهای خورشیدی و ستاره ای به همراه دستورهایی که از زمین به آنها مخابره می شود، در فضا جهت یابی می کنند. هنگامی که یک فضاپیما از زمین پرتاب می شود و به سمت سیاراتی مانند مریخ یا مشتری می رود، از زمین سیگنال هایی با استفاده از امواج رادیویی برای آن مخابره می شود. این پیام ها، انعکاس کرده و دوباره به زمین بر می گردند و دستگاه ها زمان رفت و برگشت را اندازه می گیرند و تغییر فرکانس که با اثر داپلر ایجاد شده را محاسبه می کنند. با این محاسبات فاصله فضاپیما از زمین، و موقعیت آن در فضا محاسبه می شود. حال فرض کنید که می خواهید به نقاط دورتری از منظومه شمسی سفر کنید. هنگامی که به پلوتو می رسید، شش و نیم میلیارد کیلومتر از زمین دور هستید. رفت و برگشت یک سیگنال بین شما و زمین حدود ۱۱ ساعت طول می کشد و همین مساله تعیین موقعیت دقیق شما در فضا را بسیار مشکل تر می کند. راه بهتر این است که روی فضاپیماهای دورپرواز، دستگاهی نصب شود که موقعیت آن را به طور مستقل پیدا کند. در حال حاضر گروهی از دانشمندان و مهندسان در مرکز فضایی گودارد ناسا، روی سامانه موقعیت یاب کیهانی کار می کنند که احتمالا در آینده، فضاپیماها قادر خواهند بود از تپ اخترها برای جهت یابی استفاده کنند.
موقعیت یابی با ستاره های نوترونی اصول کار سامانه موقعیت یاب جهانی به این شکل است که هر ماهواره جی.پی.اس. دارای یک ساعت اتمی دارد و ساعتی که نشان می دهد با ساعت گیرنده هماهنگ است. یک گیرنده می تواند زمان دریافت سیگنال ماهواره تا رسیدن به گیرنده را در سرعت سیگنال (سرعت نور) ضرب کند. اگر ۰۷/۰ ثانیه طول بکشد که سیگنال از ماهواره به گیرنده برسد، پس ماهواره در ۱۸۶۰۰۰ کیلومتری آن قرار دارد. به عبارت دیگر جی.پی.اس. از فواصل زمانی دقیق برای انجام محاسباتش استفاده می کند. اگر یک فضاپیما سیگنالی از چیزی که در فضاست دریافت کند، آن هم می تواند این محاسبات را انجام دهد. جهان تنها دارای چند دستگاه محدود است که می توانند زمان را بسیار دقیق انداز گیری کنند. آنها «تپ اختر» نامیده می شوند؛ ستاره های نوترونی که سریع به دور خودشان می چرخند و پالس های الکترومغناطیسی از خود ساطع می کنند. این ستاره در نقطه ای از زندگی اش بسیار درخشنده و بزرگ بوده، سپس از تمامی سوخت هسته ای خود استفاده کرده و بر اثر انفجار مهیبی مرده است. محصول آن انفجار یک ستاره نوترونی چرخان است که خواص مغناطیسی قوی دارد و از قطب هایش پرتوهای پر انرژی ساطع می کند. با چرخش ستاره، این پرتوها پخش می شوند. یک بیننده از زمین نمی تواند خود ستاره را ببیند، اما پالس های آن را در فضا مشاهده می کند. برخی تپ اخترها در هر چند ثانیه چشمک می زنند و برخی دیگر سریع تر این کار را می کنند. آنها همیشه با فرکانس مشخصی چشمک می زنند و با این فرکانس می توان زمان را اندازه گیری کرد. در واقع آنها به اندازه ساعت های اتمی دقت دارند. در سال ۱۹۷۴ دانشمندی در آزمایشگاه چت پیشران ناسا، ایده استفاده از تپ اختر را به عنوان ساعت اتمی مطرح کرد. دانشمندان در آن زمان چیزی در مورد این ستاره های اسرار آمیز نمی دانستند و این ایده تنها به روی کاغذ ماند. در طی سال ها این حوزه پیشرفت کرد و دانشمندان توانستند تپ اخترهای بیشتری را کشف کنند. مثلا در سال ۱۹۸۲ دانشمندی تپ اختری را کشف کرد که دوره زمانی ارسال پالس هایش از ۲۰ میلی ثانیه کمتر بود. در سال ۱۹۸۳ باز هم نمونه دیگری پیدا شد. تمامی این کشف ها کمک کرد تا ایده استفاده از تپ اختر به عمل تبدیل شود.
جی. پی. اس. کهکشانی با اینکه جی. پی. اس. مورد استفاده ما در روی زمین به درد سفر بین سیاره ای نمی خورد، اما اصولش برای سامانه های جهت یابی کاربرد دارد. در واقع تپ اخترها شباهت های زیادی به ماهواره های جی.پی.اس. دارند. سه شباهت مهم این دو به شرح زیر است: * همان طور که برای موقعیت یابی در روی زمین به ۴ ماهواره جی.پی.اس. یا بیشتر برای تشخیص محل نیاز است، برای تشخیص موقعیت در فضا نیز باید بیش از یک تپ اختر وجود داشت باشد تا محل دقیق فضاپیما در فضا مشخص شود. خوشبختانه ستاره شناسان بیش از ۲۰۰۰ تپ اختر را تاکنون شناسایی کرده اند. بهترین تپ اخترها برای این کار، آنهایی هستند که یک بار در هر میلی ثانیه روشن و خاموش می شوند و پرتو ایکس قوی از خود ساطع می کنند. * به وسیله ای نیاز است که پرتوهای ساطع شد

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید