بهترین زندگی
بهترین زندگی

آزمایش قندخون در بارداری، امکان دیابت آزمایش قند آزمایشی

آزمایش قندخون در بارداری، امکان دیابت
آزمایش قند آزمایشی است که برای تشخیص خانم هایی انجام می شود که ممکن است دیابت بارداری داشته باشند.

پزشک شما آزمایش را به این طریق انجام می دهد که مخلوط گلوکزی بد مزه ای را به شما می دهد تا بنوشید (مزه ی آن مانند سودای بدون گاز است) و سپس، درست یک ساعت بعد، یک نمونه ی خون از شما می گیرد. او این نمونه را برای میزان وجود گلوکز (قند) در خون کنترل می کند. بالا بودن میزان آن حاکی از آن است که شما در معرض خطر دیابت بارداری قرار دارید.

آزمایش یک ساعته معمولاً بین ۲۴ تا ۲۸ هفتگی انجام می شود، اگرچه برخی از دکترها دوبار آن را انجام می دهند ــ یک بار در اوایل دوران بارداری و بار دیگر در ۲۴ تا ۲۸ هفتگی. در حدود ۲۵ درصد از متخصصان زایمان، تنها برای زنانی آزمایش می دهند که در معرض خطر دیابت بارداری قرار دارند. عوامل خطر، که در زیر آمده، گسترده است ــ در حدود ۵۰ درصد از زنان باردار یکی از آن موارد را دارند:

سن بارداری بیش از ۲۵ سال باشد

نوزادی بسیار درشت در زایمان قبلی

مرگ جنینی بدون دلیل قبلی
  دیابت بارداری در بارداری قبلی سابقه ی خانوادگی شدید از دیابت
 چاقی مفرط

اگر اولین بررسی آزمایش قند شما غیر طبیعی باشد، الزاماً به دیابت بارداری مبتلا نیستید. (به خاطر داشته باشید، این فقط یک آزمایش بررسی است.) پزشک شما به انجام آزمایش دیگری توصیه خواهد کرد؛ یک آزمایش سه ساعته که مشخص می کند دیابت بارداری واقعاً وجود دارد یا نه. آزمایش سه ساعته بدین طریق است که پس از آنکه شب چیزی نخوردید، نمونه ای از خون شما را می گیرند، یک مخلوط گلوکزی متفاوتی به شما می دهند تا بنوشید، و سپس خونتان را سه بار دیگر، ظرف یک، دو، و سه ساعت بعد می گیرند. بعضی از پزشکان توصیه می کنند خوردن ماکارونی یا برنج به مقدار بیشتر به مدت سه روز قبل از آزمایش (که به آن ذخیره ی کربوهیدرات گفته می شود)، برای آماده کردن بدن شما برای آزمایش مؤثر است.

در صورتی که دو سطح از چها سطح خون در محدوده ی غیر طبیعی باشد، آزمایش مثبت ــ یا غیر طبیعی ــ قلمداد می شود. در صورتی که آزمایش شما برای دیابت بارداری مثبت باشد، دکتر، شما را تحت یک رژیم مخصوص قرار می دهد و تا پایان دوران بارداری، میزان قند خونتان را کنترل می کند. اگر با وجود رعایت این رژیم خاص میزان قند شما بالا باشد، ممکن است یه تزریق انسولین یا داروی خوراکی برای کنترل قند خون خود نیاز داشته باشید.

شمارش کامل گویچه های خون (CBC)
بسیاری از متخصصان زایمان همزمان با آزمایش قند خون، شمارش کامل گویچه های خون را نیز انجام می دهند تا در صورت وجود کم خونی قابل توجه ( کمبود آهن) یا انواع مشکلاتی که کمتر شایع هستند، مشخص شود. کم خونی در دوران بارداری شایع است، و بعضی از خانم ها باید آهن بیشتری مصرف کنند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید