مسیر سبز
مسیر سبز

جرییات دهمین دادگاه اختلاس میلیاردی خبرگزاری مهر: دهمین جلسه

جرییات دهمین دادگاه اختلاس میلیاردی
خبرگزاری مهر: دهمین جلسه دادگاه فساد مالی بزرگ دقایقی قبل با حضور هفت متهم و یک مطلع به ریاست قاضی سراج آغاز شد.

در این جلسه قرار است آخرین دفاعیات آقای (ط. ن) یکی از متهمان پرونده که قبلا به اتهاماتش رسیدگی شده بود اخذ شود.

همچنین به اتهامات 6 متهم جدید به نام های (م.ک)، (م. د)، (ب.د)، (الف.م)، (ر.الف) و (الف.ن) رسیدگی شود. (الف.ر) به عنوان مطلع در این دادگاه حاضر شده است.
 
جلسه دادگاه امروز در دو بخش صبح و عصر در شعبه اول دادگاه انقلاب تهران برگزار خواهد شد.
 
همچنین در این جلسه وکلای متهمان و خانواده تعدادی از آنها نیز حضور دارند.

مدیرعامل 19 ساله: تا دوم دبیرستان درس خواندم

مدیر عامل 19 ساله هیات مدیره فولاد فام اسپادانا که به عنوان مطلع به دادگاه پرونده فساد مالی احضار شده با تشریح حضور صوری خود در این شرکت گفت: تحصیلاتم تا دوم دبیرستان است و در یک روزنامه که به آن روزنامه رسمی می‌گفتند فقط مطلبی درباره تغییر هیات مدیره دیده بودم.

صبح یکشنبه و در ابتدای دهمین جلسه دادگاه رسیدگی به فساد کلان بانکی قاضی سراج گفت: امروز به  اتهامات متهمان پرونده که در شرکت‌های آهن و فولاد لوشان، الیت انزلی و میلاد حدید پارسیان فعالیت داشتند رسیدگی خواهد شد.

همچنین آخرین دفاعیات آقای "ط.ن" اخذ خواهد شد.  آقای "الف. ر" که به  عنوان مطلع حضور دارند نیز اظهاراتش گرفته خواهد شد.

در ادامه "الف. ر" که 19 سال سن دارد در جایگاه حاضر شد و گفت: من هیچ سمتی در شرکت فولادفام اسپادانا نداشتم و تنها اسم رئیس هیات مدیره برای من انتخاب شده بود.

قاضی سراج: میزان تحصیلات شما چقدر است؟

متهم: من تا دوم دبیرستان درس خواندم.

قاضی: چطور از شما به عنوان فردی اقتصاددان نام برده می‌شد اما از فعالیت این شرکت بی‌خبر بودید؟  گفته می‌شد شما نفر پنجم اقتصاد هستید.

متهم: من هیچ سررشته‌ای در این زمینه نداشتم.  آقای "ب. ب" از دوستانم بود که او و آقای "ی" با من تماس گرفتند و خواستند کپی کارت ملی و شناسنامه‌ام را به اهواز فکس کنم. بعد هم گفتند رئیس هیات مدیره شرکت شده‌ای.

قاضی: می‌دانی  هیات مدیره یعنی چه؟

متهم: نه نمی‌دانم.

قاضی: چقدر سهام به نام شما بود.؟

متهم: بعد از این قضیه متوجه شدم 19 میلیارد تومان از سهام شرکت به نام من است. بقیه سهام نیز به نام دیگر اعضای هیات مدیره بود.

قاضی: چرا این میزان سهما را به نام شما کردند؟

متهم: به دلیل اینکه به من اعتماد داشتند. هیچ کاری در شرکت انجام نمی‌دادم فقط می دانستم قراضه می‌خرند و می‌فروشند. در یک روزنامه که به آن روزنامه رسمی می‌گفتند فقط مطلبی درباره تغییر هیات مدیره دیده بودم.

قاضی: فرق روزنامه رسمی با روزنامه‌های دیگر چیست؟

متهم: روزنامه رسمی تیتر ندارد.

قاضی: سه دسته چک به نام شما صادر شده بود. از آنها چه استفاده‌ای کردی؟

متهم:  دسته چک‌ها دو امضا بود و برای خرید قراضه من آنها را  امضا می کردم. دو نفر دیگر هم همراهم بودند که آنها نیز از موضوع بی‌اطلاع بودند.

قاضی: اوراق 19 میلیارد تومانی پیش شماست؟

متهم:‌ نه دست خودشان  است.

قاضی: چقدر حقوق می‌گرفتید؟

متهم: ماهی یک میلیون تومان

قاضی سپس از "ط. ن" خواست برای آخرین دفاع در جایگاه حاضر شود.

رشوه 900 میلیون تومانی معاون وزیر

مدیرعامل وقت شرکت خدمات عمومی فولاد ایران اعتراف کرد: مه آفرید خسروی نبض بازار فولاد را در دست داشت و هر روز صبح تا او قیمت نمی‌داد هیچ خرید و فروشی در بازار فولاد انجام نمی‌شد؛ این سیطره بواسطه ارتباط او با مدیر عامل ایمیدرو ایجاد شده بود.

 صبح یکشنبه و در ادامه دهمین جلسه دادگاه فساد بزرگ مالی آقای "ط - ن" مدیرعامل وقت شرکت خدمات عمومی فولاد ایران در جایگاه متهمان قرار گرفت تا آخرین دفاعیات خود عنوان کند.

قاضی گفت شما متهم به اختلال در نظام اقتصادی کشور، پولشویی و تنزیل هستید از خود دفاع کنید.

متهم گفت: از نیمه دوم سال 88 تا سال 90 بنده نقدا از آقای خسروی پول می گرفتم که جمعا هفت میلیارد و دویست میلیون تومان بوده است. این پول هم از محل سودمان بوده است. همچنین در مجموع پنج کیف پول در نیمه سال 90 گرفتم که تمام آن در پاکتهای داماش بود. شما بروید ببینید الباقی کیفها (40 کیف) را چه کسی گرفته است. البته در تجارت این مرسوم است اما این اشتباه را قبول دارم.

قاضی گفت: قبل از کیف داخل نایلون پول می گرفتید، میزان آن چقدر بوده است؟

"ط – ن" اظهار داشت: من نمی دانم

متهم در ادامه گفت: میزان مطالبات ما را مشخص کنید. اگر سود زیاد گرفتیم بفرمائید. ولی قرارداد درست است و بار تحویل شده است. ما حدود هزار میلیارد تومان در بانک پاسارگاد وثیقه گذاشتیم و توانستیم ال سی بگیریم. معاملات تجاری ما با گروه ملی 500 میلیارد تومان بوده و باقی مانده آن 290 میلیارد تومان بوده است. این افراد آنقدر حرفه ای عمل می کردند که انگار دوره های پیشرفته جعل را گذرانده بودند. آقای ش در جریان کل امور بوده در حالی که اعتراف کرده من در جریان نبودم.

قاضی گفت: از کجا می دانید دوره دیده اند؟

متهم گفت: خودشان گفتند ما برای هم امضا می کردیم و کار را لنگ نمی کردند.

مدیرعامل وقت شرکت خدمات عمومی فولاد ایران گفت: گروه ملی دفتر بازرگانی در تهران داشت و خانم "ع " تمام کارها را انجام می داد. من بار را تحویل دادم اما نمی دانم شمش ها چگونه حمل شده و آیا به کارخانه رفته یا نرفته است.

قاضی گفت: پس موضوع فاکتورهای صوری چیست؟

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید