هر روز!
هر روز!

شهرهای آینده از نگاه طراح بزرگ آمریکایی شهرهای آینده از

شهرهای آینده از نگاه طراح بزرگ آمریکایی شهرهای آینده از

شهرهای آینده از نگاه طراح بزرگ آمریکایی
شهرهای آینده از نگاه طراح بزرگ آمریکایی
به نقل از مدآنلاین : برای تمامی کسانی که علاقه‌ای وافر به فن‌آوری و طراحی دارند، یک سرگرمی جذاب نگاه به طراحی‌های مفهوم آینده‌گرا است و در میان چیزی هیجان‌انگیزتر از رفتن به جایی نیست که هیچ انسانی تا کنون قدم نگذاشته است. طراحان بزرگ همواره نگاهی هم به آینده و روش زندگی در دورانی دارند که هنوز بدان قدم نگذاشته‌اند.
 این حوزه را در طراحی، مفاهیم آینده‌نگر می‌نامند و در این زمینه یکی از شناخته‌شده‌ترین نام‌ها ژاک فرسکو، طراح آمریکایی است. آینده دور زندگی شهری روی زمین (و شاید حتی کرات دیگر) از موضوعاتی است که ذهن بسیاری از انسان‌های معمولی و البته طراحان بزرگ را به خود جلب کرده است. در این میان مسلما اسمی که به گوش همه علاقه‌مندان خورده است، ژاک فرسکو است که کارهایش الهام‌بخش بسیاری از طراحی‌های امروزی و حتی کارهای آینده است. 

او که 96 سال سن دارد هنوز فعالیت‌های قابل توجهی در حوزه طراحی دارد که از این میان پروژه ونوس او مشهورترین کارش است. او ونوس را عصاره فعالیت‌های دوران حیات خود می‌داند و تلاش می‌کند در این طرح مفهومی از شهری در آینده، تمامی مشکلات یک جامعه مدرن را شناسایی و حل کند. او از خلاق‌ترین طراحان آینده‌گراست و برخی او را داوینچی معاصر می‌نامند. (داوینچی نیز در دهه 1400  ژاطراحی‌های بسیاری داشت که در آینده به واقعیت پیوست). 

فرسکو پروژه ونوس را در سال 1980 و با هدف طراحی شهری در آینده آغاز کرد که در آن تمامی مشکلات از جمله فقر، جرم و جنایت، فساد و پسماندها راه‌حل های معین دارند. این پروژه در سال 1994 ایجاد شده و ساخت آن در همان سال در مرکز فلوریدا در نزدیکی دریاچه اوکی چوبی آغاز شد. در این زمین به مساحت 21.5 هکتار، ده ساختمان طراحی شده توسط فرسکو ساخته شده است. این پروژه در عین حال نوعی مرکز تحقیقات برای فرسکو و روکسان میدو، و نیز مرکزی آموزشی برای حامیان این پروژه است. 

آنها در این مرکز ویدئوها و تصاویری را از آینده موردنظر خود و اهدافی که در این میان باید محقق شوند، تولید و به جهان عرضه می‌کنند. هدف غایی این پروژه بهبود شرایط جامعه با حرکت به سمت یک طراحی اجتماعی و فنی پایدار و جهانی است که آن را «اقتصاد منابع محور » نام‌گذاری کرده‌اند. در این اینجا مجموعه‌ای از بهترین نمونه‌های این طراحی‌های آینده‌گرا به شما معرفی می‌شود که برخی از آنها صرفا طراحی‌های مفهومی بوده و برخی نیز واقعا ساخته شده‌اند و از آنها عکس گرفته شده است. 

تعدادی نیز تصاویر سه بعدی از نگاه هنرمندانه ژاک فرسکو به آینده جهان است. یکی از گفته‌های ژاک فرسکو که بسیاری از طراحان حتی استیو جابز نیز به آن ارجاع داشته‌اند این است که برای خلق هر چیزی، ایده نهایی به مرور زمان و با الهام از منابع گوناگون ایجاد می‌شود. باید همه چیز را تجربه کرد، شکست خورد و درس گرفته و ایده‌های بزرگ در همین مسیرها خلق می‌شوند.

مترجم: علی جعفری

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید