مسیر سبز
مسیر سبز

سخنگوی سپاه: «دلواپس» نیستم مشروح گفت‌وگوی روزنامه «ایران» با

سخنگوی سپاه: «دلواپس» نیستم
 مشروح گفت‌وگوی روزنامه «ایران» با سردار رمضان شریف در پی می‌آید:

* شیوه تعامل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با دولت یازدهم چگونه است؟

بنده استفاده از عبارت تعامل را نمی‌پسندم. چرا که دولت یکی از ارکان مهم نظام است و مسئولیت اداره جامعه، امنیت، بهداشت و آموزش مردم را بر عهده دارد و سپاه به عنوان حافظ و پاسدار انقلاب اسلامی، دستاوردهای مشخصی دارد که بخش عمده‌ای از آن مربوط به کمک به دولت است تا ان‌شاءالله شاهد موفقیت نظام باشیم. بنابراین ما اصلاً جدایی بین سپاه و دولت قائل نیستیم که بخواهیم آن را با تعامل رفع کنیم. قوانین و ضوابطی در کشور وجود دارد و از نخستین روز تأسیس سپاه این نهاد اصول ثابتی داشته است. نخستین اصل نگاه معنوی و فرهنگی به بنیان‌ها و ارزش‌های انقلاب است. اصل دوم نگاه سپاه به رهنمود‌های مقام عظمای ولایت است. سومین مؤلفه نیز مردمی بودن و نهادی بودن سپاه است که از طریق اقیانوس عظیم بسیج به توده‌های مردم وصل است، چهارمین مؤلفه احساس تکلیف در صحنه‌ها و عرصه‌های نیاز انقلاب و کشور است. ارکان قدرت نظام هم رهبری حکیم، مردم آگاه و دولت‌های توانمند هستند. صرفنظر از هیجانات رسانه‌ای و ایجاد موج‌های تخریبگر، سپاه همواره به تبعیت از مقام معظم رهبری وقتی رئیس‌جمهوری از سوی ایشان تنفیذ می‌شود خود را موظف به حمایت از آن دولت می‌داند. سپاه نگاه سیاسی به این مفهوم ندارد و اینکه سپاه را متهم می‌کنند به حمایت سیاسی از برخی دولت‌ها واقعاً ناجوانمردانه است. نزد هرکدام از رؤسای جمهور سابق بروید تأیید می‌کنند که نگاه سپاه جریانی و سیاسی نیست.

* آیا سپاه پشتیبان دولت است؟

امروز ما افتخار می‌کنیم در کشوری زندگی می‌کنیم که رهبری آن در مراسم 14 خرداد اعلام می‌کنند ابرقدرت‌ها از تهاجم نظامی به ما نا امید هستند. این امتیاز بسیار بزرگی برای کشور و دولتمردان است که آنان بدانند در یک فضای امن می‌توانند به فعالیت‌های داخلی و خارجی خود بپردازند. صرفنظر از موضع‌گیری دولت‌ها آن چیزی که برای ما مهم است وجود پشتوانه اظهارات رئیس‌جمهوری به قدرت مردم و نیروهای مسلح است و ما خود را موظف می‌دانیم این پشتوانه را برای رئیس‌جمهوری ایجاد کنیم. لذا قدرت سپاه در ابعاد مختلف برای رسیدن به این هدف در اختیار دولت‌هاست.

* کمک به دولت با چه ابزاری انجام می‌شود؟

امروز ما بعد از گذشت سال‌ها در حوزه سازندگی به صورت جدی حرف برای گفتن داریم و این قدرت قابل توجه در اختیار همه دولت‌هاست و هر دولتی می‌تواند از این ظرفیت استفاده کند. سپاه از این توانایی دریغ نمی‌کند. حجم گسترده تهاجم دشمن هم در همین حوزه است. کاری که سپاه در حوزه سازندگی انجام داده کمتر از دفاع مقدس نیست و با صرف فعل توانستن الهام‌بخش شده است؛ در واقع حضور سپاه در این عرصه دست شرکت‌ها و پیمانکاران خارجی و بیگانه را کوتاه و زمینه را برای استفاده از توان بومی و داخلی فراهم‌تر کرده است. بنابراین در این حوزه‌ها هیچ جدایی بین ما و دولت نیست. سپاه به جهت آزادگی که در اصل مأموریت‌های ذاتی‌اش است گاهی برآوردهایش را به دولت‌ها منتقل می‌کند. اسناد این موضوع هم وجود دارد که ما در دولت‌های مختلف موارد مورد نظرمان را به دولت منتقل کرده ایم. خصوصاً در دولت آقای احمدی‌نژاد سپاه در حوزه‌های مختلف تذکر داده و این از دید نخبگان جامعه پنهان نبوده است.

* روز 25 خرداد که نتایج انتخابات به صورت رسمی اعلام شد چه حسی داشتید؟

ما یک وظیفه‌ای در نظام داریم و اعتقاد داریم خرد جمعی دچار اشتباه استراتژیک نمی‌شود. برگزاری انتخابات پرشور با امنیت صددرصدی و بدون حاشیه قطعاً موجب خوشحالی همه است.

* نتیجه چطور؟

ما بر خلاف آن چیزی که القا می‌شود دنبال پیروزی فرد خاصی به عنوان رئیس‌جمهوری نبودیم. ممکن است دیدگاه‌های مختلفی داشته باشیم که طبیعی هم هست اما در نگاه کلی، ما قرار نبود فرد خاصی را به ریاست جمهوری برسانیم.

* از 10 ماهی که دولت یازدهم سپری کرده چه ارزیابی‌ای دارید؟

قضاوت کردن در حال حاضر زود است اما به نظر می‌آید شروع دولت در برخی حوزه‌ها بسیار خوب و قابل تقدیر بوده است.

* در چه حوزه‌هایی؟

مثلا در حوزه بهداشت و درمان کار بزرگی انجام شده است. هزینه‌ها کاهش یافته و از وزیر مربوطه و رئیس‌جمهوری باید تشکر کرد. ما به دلیل دارا بودن بیمارستان‌های صحرایی در مناطق مرزی رنج مردم را از نزدیک مشاهده می‌کردیم. در دولت قبل گزارشی را دوستان ما تهیه کردند، از سیستان و بلوچستان که طی یک هفته 5 هزار مراجعه‌کننده به یک بیمارستان داشته‌ایم. وقتی این گزارش را در جلساتی پخش کردیم وزارت بهداشت دولت قبل به ما اعتراض کرد اما ما موظف بودیم این گزارش‌ها را صادقانه تهیه و ارائه کنیم.

* فکر می‌کنید دولت بتواند از پس خرابی‌های گذشته بر بیاید؟

اشکال ما این است که همه مشکلات را به قبل حواله می‌دهیم. یک مقدار هم فضای کشور ما تبلیغاتی شده است و بعضی افراد تصور می‌کنند هنوز در فضای انتخابات زندگی می‌کنند. البته این مسأله خاص این دولت نیست. در گذشته هم همینطور بوده است. انتظار افکار عمومی این است که با گذشت 6 ماه از انتخابات دیگر کارکردهای خودمان را بگوییم.

* مسیر حرکت دولت را چگونه می‌بینید؟

همان‌طور که گفتم در بسیاری از حوزه‌ها کارها خوب انجام می‌شود اما یک مشکلی وجود دارد و آن این است که ما در برخی موارد همه مشکلات را به مذاکرات گره می‌زنیم که درست به نظر نمی‌رسد.

* قاعدتاً سپاه از مذاکرات حمایت می‌کند. درست است؟

از اصل مذاکرات قطعاً حمایت می‌کنیم اما طرف مقابل ما بسیار دقیق است و به رفتار آنها اعتمادی نیست چون آنها برای رسیدن به هدفشان از هر ابزاری استفاده می‌کنند. مهم این است که ما در هر مذاکره‌ای از توانمندی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید