هر روز!
هر روز!

درباره طلاق عاطفی بیشتر بدانیم! : طلاق عاطفی بارها شاهد

درباره طلاق عاطفی بیشتر بدانیم!
: طلاق عاطفی بارها شاهد زوج هایی بودیم که انگار با موبایلشان یا با کارشان ازدواج کرده اند و بهم هیچ توجهی ندارند؛ به طوری که این بی توجهی ها به جدال تبدیل میشود و زن و شوهر به شدت باهم بد رفتار میشوند. این زوج که در ابتدا با عشق شروع کرده بودند سال هاست زیر […]
درباره طلاق عاطفی بیشتر بدانیم! - : درباره طلاق عاطفی بیشتر بدانیم!
: درباره طلاق عاطفی بیشتر بدانیم!
طلاق عاطفی
به گزارش : بارها شاهد زوج هایی بودیم که انگار با موبایلشان یا با کارشان ازدواج کرده اند و بهم هیچ توجهی ندارند؛ به طوری که این بی توجهی ها به جدال تبدیل میشود و زن و شوهر به شدت باهم بد رفتار میشوند. این زوج که در ابتدا با عشق شروع کرده بودند سال هاست زیر یک سقف زندگی می کنند اما در حقیقت از یکدیگر جدا هستند. این اتفاق که این روزها کم نیست، آسیب های زیادی را برای زن و شوهر و فرزندان آن ها به همراه خواهد داشت. در واقع این دو نفر طلاق عاطفی گرفتند. در ادامه درباره این طلاق شایع بیشتر بحث خواهیم کرد.
جدایی عاطفی چیست؟  وقتی دختر و پسری ازدواج می کنند، فرض شان بر این است که مرگ یکی از آن ها، تنها علت جدایی شان خواهد بود و تا آخر عمر با هم هستند و به اصطلاح به پای هم پیر می شوند. آن ها نگران این هستند که نکند نتوانند با هم سازگار و مجبور به طلاق شوند.
در نظر بیشتر مردم ازدواج دو نتیجه دارد: 1ـ باهم زندگی می کنند و خوشبخت می شوند. 2ـ با هم سازگار نیستند و جدا می شوند.
اما شکل سومی هم وجود دارد که چون در جایی ثبت نمی شود و سر و صدایی به پا نمی کند، از نظر ها پنهان می ماند: 3ـ از هم جدا می شوند اما با هم زندگی می کنند. گاهی به زنان و مردانی بر می خوریم که مدت هاست نسبت به یکدیگر مِهر، دوستی و علاقه ندارند و حتی گاهی زمینه روابط آن ها را خشم و نفرت تشکیل می دهد اما به زندگی مشترک خود ادامه می دهند. آن ها دلایلی برای این کار خود دارند که از آن جمله می توان به نبودن شرایط بهتر، وجود بچه ها و نگرانی از بابت واکنش خانواده ها، مشکلات اقتصادی، ترس از آینده و… اشاره کرد.
زمانی یک ازدواج در شرایط سفید و بی خطر است که طرفین بتوانند در آن تمام نیازهای زیستی، روانی و اجتماعی خود را تأمین کنند. هرگاه ازدواج از ارضا کردن یکی از جنبه ها ناتوان باشد، محکوم به شکست خواهد بود حتی اگر از هم به صورت رسمی جدا نشوند. اگر زن و شوهر نتوانند هم صحبت تنهایی های هم شوند، اگر مقابل رشد اجتماعی هم بایستند و اگر… هر کدام از این ها می تواند زندگی را گورستان عشق کند.
در طلاق عاطفی دو نفر جسم شان کنار هم خواهد بود اما روز به روز از هم دورتر می شوند. این اتفاق ممکن است یک طرفه یا دو طرفه باشد و در اغلب موارد به مرور زمان رخ می دهد. جذابیت، کشش، علاقه و عاطفه مثبتی که نسبت به هم داشته اند در بین آن ها رنگ باخته است. به عبارتی حساسیت ها، کنجکاوی ها و نگرانی هایی که آن ها نسبت به هم نشان می دادند فروکش می کند و باعث ایجاد کرختی در بین آن ها می شود اما این مشکل هم مانند هر مشکل دیگری راه حل هایی دارد که با هم مرور می کنیم.
نهگامی عقب تر نه گامی جلوتر، کنار هم باشیم اگر مانند روزهای نامزدی موقع دیدن همسرتان، رنگ به رنگ نمی شوید یا چون مکالمات تلفنی که تا نیمه شب طول می کشید، ساعت ها از آرزوها و رویاهایتان برای هم نمی گویید، جای نگرانی نیست. طبیعی است که هر کدام از شما به علایق و خواسته های خود فکر کنید اما این طبیعی نیست که همسرتان را از دنیای خود آگاه  نکنید.
انسان ها در طول زمان تغییر می کنند اگر از تغییرات هم با خبر نشوند، نمی توانند کنار یکدیگر بمانند. ازدواج مانند رسیدن دو خط به یکدیگر است و نقطه تلاقی دو خط، آغاز مسیر با هم بودن می شود. اگر دو خط بعد از تلاقی مماس هم حرکت کنند یا حداقل به صورت موازی و در کنار هم به مسیر ادامه دهند، مشکلی پیش نمی آید اما کار از آن جا خراب می شود که بعد از تلاقی دو خط، هر دو از نقطه مشترکشان بگذرند و به سمت و سویی بروند. هرچه بیشتر حرکت می کنند، از هم دورتر می شوند.
پیش از شروع زندگی مشترک دختر و پسر می دانند که هر کدام کجای جهان ایستاده اند اما بعد از این که وارد زندگی می شوند، یادشان می رود از خیلی چیزها با هم حرف بزنند. کل صحبت هایشان حول خانه، خرید، بچه ها، مهمانی و مسائلی از این قبیل خواهد بود و هیچ تلاشی هم برای همراهی هم نمی کنند. هر کدام مشغول زندگی خویش هستند. سال ها می گذرد و یکی از همسران تا مدرک دکترا پیش می رود و آن یکی هنوز دیپلم دارد البته این به خودی خود مشکل ساز نیست اما زمانی مشکل ساز است که آن همسری که دیپلم باقی مانده، سطح اطلاعات و دانش خود را بالا نبرده باشد.
در حرف زدن، لباس پوشیدن و اظهار نظر کردن همان آدم 10 سال پیش باقی مانده اما همسرش یک دنیا تغییر کرده است. این دو حتی نمی توانند با دوستان خانوادگی مشترک در رفت و آمد باشند چون خواسته هرکدام از آن ها از ارتباط متفاوت است.
گاهی این تفاوت در تربیت بچه ها هم خیلی آزاردهنده می شود. البته منظور این نیست که زن و شوهر باید مانند کپی و رونوشت هم باشند یا هر کاری یکی از آن ها انجام داد، آن یکی هم انجام دهد بلکه مقصود این است که یکدیگر را در رؤیاها و انتظارات خود شریک کنند. بگذارند اگر قرار است به سمت و سویی بروند، همسرشان هم با خبر باشد از او کمک بگیرند و گام هایشان را به کمک هم بردارید. آن وقت اگر هر کدام تغییری کردند، به جایی رسیدند، ردّ پای حمایت همسرشان نمی گذارد او را فراموش کنند.
نگذارید تکراری شوید چشمانش را باز می کند. باز روزی دیگر شروع شد. با بی حوصلگی به سمت آشپزخانه می رود. یک غذای تکراری دیگر را انتخاب می کند و با دلسردی مشغول پخت و پز می شود. نگاهی به خانه می اندازد. خاک روی تمام وسایل خانه را گرفته اما فقط لوازم نیستند که زیر خا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید