بهترین زندگی
بهترین زندگی

چگونگی مصرف قرص اورژانسی قرصهای اورژانسی یکی از از

چگونگی مصرف قرص اورژانسی
قرصهای اورژانسی یکی از از روشهای پیشگیری از بارداری است . اکثر افرادی که از این روش استفاده میکنند جوانان ۲۰ تا ۳۰ سال می باشند که در رابطه با نامزد یا دوست خود غافلگیر شده اند! این طبیعی است که این افراد بدلیل ماهیت رابطه خود از روشهای استاندارد و روتین پیشگیری استفاده نکنند ولی نیاز دارند که این روش را کامل و دقیق یاد بگیرند. در چنین روابطی ، روابط گذرا و برنامه ریزی نشده ، افراد باید تا جایی که مقدور است سعی کنند از روش کاندوم یا پوشش استفاده کنند.یکی بدلیل عوارض کمتر و سهولت استفاده و دیگری بدلیل جلوگیری از انتقال بیماریهای جنسی یا همان STD در نهایت زمانی که یک رابطه محافظت نشده و مشکوک به بارداری اتفاق می افتد باید سریع به سراغ روش پیشگیری از بارداری اورژانس رفت.پیشگیری اورژانس به دو طریق میسر است اول خوردن قرص های هورمونی ضد بارداری و دوم استفاده از IUD . تقریبا استفاده از IUD برای این منظور مرسوم نیست انهم فقط به یک دلیل بارز : اکثر مصرف کنندگان روش اورژانسی باکره هستند.

 قرص های ال دی ، اچ دی و لونورژسترول برای روش پیشگیری اورژانس استفاده می شوند.در این بین قرص لونورژسترول از همه کم عارضه تر بوده و مصرف ان راحت تر می باشد. ولی چون سایر قرص ها نیز در دسترس هستند به انها هم اشاره می شود.زمان خوردن اولین دوز دارو باید حداکثر ۷۲ ساعت بعد از یک تماس مشکوک به بارداری باشد.روش پیشگیری اورژانس کلا شامل مصرف دو دوز دارو می باشد که باید به فاصله ۱۲ ساعت از هم مصرف شوند یعنی اگر بطور مثال فردی نوبت اول دارو را ساعت ۸ صبح خورد نوبت بعدی باید ۸ شب خورده شود.وقتی از قرص ال دی (کرم) استفاده می شود باید ۴ قرص در نوبت اول و ۴ قرص در نوبت دوم خورده شود (جمعا ۸ قرص). وقتی از قرص اچ دی (سفید) استفاده می شود باید ۲ قرص در نوبت اول و ۲ قرص در نوبت دوم خورده شود (جمعا ۴ قرص). و زمانی که از قرص لونورژسترول برای روش پیشگیری اورژانس استفاده می شود باید یکی در نوبت اول و یکی در نوبت دوم خورده شود (جمعا ۲ قرص).در خصوص قرص لونورژسترول باید بدانید که این قرص فقط در روش پیشگیری اورژانس کاربرد دارد و مثل ال دی برای مصرف روزانه و طولانی نیست و در بسته بندی دو عددی در داروخانه موجود است و با نام قرص جلوگیری اورژانس یا قرص اورژانس می توانید ان را درخواست و بدون نیاز به نسخه پزشک تهیه کنید.

بخاطر داشته باشید میزان موفقیت روش پیشگیری اورژانس۹۷ تا ۹۸ درصد است و هر قدر فاصله زمانی شروع روش تا تماس جنسی کمتر باشد میزان موفقیت ان بیشتر است.شایع ترین عارضه روش اورژانس تهوع و استفراغ است. لذا توصیه می شود یک ساعت قبل از مصرف هر دوز و ۴ تا ۶ ساعت بعد از ان از یک داروی ضد تهوع نظیر قرص (یک عدد) یا قطره پلازیل (۲۵ قطره) استفاده کنید. سایر عوارض شامل سردرد ، سرگیجه و اختلال در قاعدگی است.در صورت استفراغ تا ۲ ساعت پس از مصرف قرص ها در روش پیشگیری اورژانس ، خوردن مجدد قرص های همان دوز ضروری است.چنانچه ظرف مدت سه هفته بعد از استفاده از روش جلوگیری اورژانس ، قاعده نشدید باید تست بارداری بدهید.چنانچه با وجود استفاده از روش جلوگیری اورژانس ، باردار شدید نگران سلامت جنین نباشید. مصرف این قرص ها برای جنین خطری ندارد.در آخر ، فراموش نکنید که روش جلوگیری از بارداری اورژانس صرفا یک روش اورژانسی است و نباید بیش از چند بار در سال تکرار شود چراکه شوک هورمونی حاصل از هر بار مصرف قرص ها می تواند سبب اختلال در قاعدگی و تخمک گذاری شود. لذا در صورت وجود روابط مستمر ، بهتر است یک روش روتین جلوگیری از بارداری را فرا بگیرید و بکار ببندید.در ضمن حتما قرار نیست خونریزی شروع بشود .در همه افراد صدق نمیکند اما بطور معمول 5 روز بعد ممکن است فرد دچار لکه بینی و گاها خونریزی بشود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید