هر روز!
هر روز!

خودتان دکتر بدن تان باشید ! خودتان دکتر بدن تان

خودتان دکتر بدن تان باشید ! خودتان دکتر بدن تان

خودتان دکتر بدن تان باشید !
خودتان دکتر بدن تان باشید !
خودتان دکتر بدن تان باشید ! : خودتان دکتر بدن تان باشید !
: خودتان دکتر بدن تان باشید !
به گزارش : علائم سرطان را جدی بگیرید
اختصاصی:  
باید همواره به سلامتی خود توجه کنید ، البته این بدین معنی نیست که خوددرمانی کنید، بلکه با انجام معاینات ساده می توانید از سلامتی تان اطمینان پیدا کنید. در بسیاری بیماری ها چون سرطان در صورت تشخیص زودهنگام به درمان خود کمک خواهید کرد . با این که در علم و تکنولوژی پیشرفت های زیادی انجام گرفته ، اما هنوز آگاهی افراد نسبت به بیماری ها تغییر نکرده است.
باید دکتر بدن خودتان باشید زیرا بهتر از هر کسی با تغییرات غیرعادی جسمی تان آشنا هستید. در ادامه 4 معاینه ضروری بدن را آموزش می دهیم که لازم است گاهی از خود انجام دهید و با تشخیص زودهنگام این علائم غیرعادی به سلامت جسم تان کمک کنید .
پوست تان را معاینه کنید
باید هر از گاهی با دقت پوست تان را بررسی کنید تا از تغییرات غیرعادتی و وجود تومورها مطلع شوید . همان طور که می دانید تشخیص زودهنگام سرطان پوست کمک زیادی به درمان می کند . پس حداقل ماهی یک بار پوست تان را معاینه کنید.
برای این کار باید جلوی آینه قدی بایستید و بدن تان را با دقت بررسی کنید . برای این کار باید خال های پوستی تان را نگاه کنید . هر تغییری در فرم ، رنگ ، شکل و اندازه خال ها به تشخیص و بررسی پزشک نیاز دارد . بزرگ شدن طول خال ها بیشتر از 6 میلی متر ، خونریزی ، تغییر رنگ ، خارش ، درد خال ها ، عفونت ، قرینه نبودن شکل خال ها ، لبه های نامنظم خال از موارد غیرعادی است که باید با دقت کنترل شود .
وضعیت ادرارتان را کنترل کنید
ادرار را نباید یک مایع خروجی کم اهمیت بدانید زیرا دارای 3000 ترکیب شیمیایی است و به زودی با آن می توان تومورهای بدخیم سینه را تشخیص داد . محققان دانشگاه میسوری معتقدند ادرار بیماران مبتلا به سرطان سینه ، میزان پتریدین بیشتری دارد .
البته به جز تشخیص سرطان سینه در آینده می توان از ادرار وجود لخته های خونی ، پولیپ کولون و تخمین امید به زندگی را تشخیص داد . پس با بررسی ادرار می توان درباره سلامتی شما قضاوت کرد.
باید روزی یک بار به ادرارتان نگاه کنید . وقتی بین 8 تا 10 بار به دستشویی می روید ، احتمالا مشکلی در مثانه تان وجود دارد . یا حتی ممکن است این اشکال از پروستات یا کلیه ها باشد ، حتی ممکن است در عملکرد مغز و اعصاب یا ستون فقرات هم اختلالاتی وجود داشته باشد . البته ممکن است به خاطر مصرف زیاد مایعات برای دفعات بیشتری نیاز به دفع ادرار داشته باشید .
باید همواره به رنگ و بوی ادرار توجه کنید ، اگر رنگ ادرار خیلی زرد و پررنگ است ، حتما دستگاه ادراری تان عفونت دارد یا بدن تان کم آب شده است . اگر ادرارتان خونی است ، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است مشکل جدی تری باشد . بوی تند ادرار به دلیل مشکلات کلیوی است . در هر صورت باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید و برای بررسی دقیق تر آزمایشات لازم را انجام دهید .
سینه هایتان را معاینه کنید
هر خانمی باید بتواند سینه هایش را معاینه کند . با این کار می توانید وجود هر نوع تومور در سینه را تشخیص دهید .  توصیه می شود هفت روز بعد از تمام شدن زمان قاعدگی این معاینه را انجام دهید . در این زمان تورم و حساسیت سینه ها از بین رفته و سینه آماده معاینه است .
برای انجام این تست باید روی زمین بخوابید ، دست راست را زیر سرتان بگذارید . با انگشت اشاره ، انگشت میانی و انگشت دوم دست چپ معاینه کنید . برای معاینه با این انگشت فشار کمی به سینه ی سمت راست وارد کنید و انگشت ها را حرکت دهید . سپس جای دست هایتان را عوض کرده و همین کار را روی سینه چپ هم تکرار کنید .
بعد از معاینه سینه بلند شوید و زیر بغل ها را به این صورت معاینه کنید . زیر بافت پستانی تا زیر بغل وجود دارد . بعد از آن به آرامی نوک سینه ها را فشار دهید تا مطمئن شوید ترشحی ندارد .
بعد از آن جلوی آینه بایستید و به سینه هایتان نگاه کنید تا مطمئن شوید در بافت و اندازه ی سینه ها هیچ تغییری وجود ندارد . نباید روی سینه هیچ فرورفتگی وجود داشته باشد . در هر صورت هر گونه تغییر شکل ، برجستگی و فرورفتگی و غده ای را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کنید .
دهان تان را معاینه کنید
علائم غیرعادی در دهان ممکن است از بروز مشکل پریودونتیت یا سرطان دهان خبر دهد . باید هر مشکل مربوط به لثه ، خونریزی ، وجود زخم و غده در حفره ی دهان را مورد بررسی قرار دهید. به طور مرتب قسمت های درونی و بیرونی لب ها را نگاه کنید. لب هایتان باید نرم، براق، مرطوب، صاف و بدون هیچ غده و توموری باشد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید