مسیر سبز
مسیر سبز

روزهای گران در بازار خودرو روزنامه دنیای اقتصاد: بازار

روزهای گران در بازار خودرو
روزنامه دنیای اقتصاد: بازار خودرو کشور با وجود وعده خودروسازان و مسوولان وزارت «صنعت، معدن و تجارت»، هنوز هم روزهای گرانی را پشت سر می‌گذارد و منحنی قیمت‌ها نه تنها نزولی نشده، که روندی صعودی نیز طی هفته جاری داشته است.
 
این در شرایطی است که دولت بیش از دو هفته پیش مصوبه آزادسازی قیمت خودرو را ابلاغ و خودروسازان نیز قیمت جدید محصولات شان را اعلام کردند تا به اصطلاح «رانت» از بین برود و از التهاب بازار کم شود، اما تا به امروز که چنین اتفاقی رخ نداده است.

در حال حاضر بازار خودرو یکی از گرانترین دوران خود را می‌گذراند و بسیاری از مشتریان دیگر توان خرید خودرو را ندارند و از آن سو هیچ خبری از کاهش قیمت و ارزانی به گوش نمی رسد.

آن طور که فعالان بازار روایت می‌کنند، این هفته و پس از اعلام قیمت‌های جدید از سوی خودروسازان، بازار باز هم با افزایش قیمت روبه‌رو شد. به گفته آنها، برخی خودروها تا مرز چند میلیون تومان نیز افزایش قیمت را تجربه کردند که در این میان، مگان گل سرسبدشان بود.

این خودرو هم‌اکنون 84 میلیون تومان قیمت دارد و این موضوع از جهش شش میلیونی آن طی هفته جاری حکایت می‌کند. پارس خودرو همین سه روز پیش قیمت حدودا ۷۵ میلیون تومان را برای مگان در نظر گرفت و این یعنی مگان هنوز رانتی 9 میلیونی دارد. اما در بین دیگر خودروهای داخلی، تندر - ۹۰ نیز رشد قیمت را تجربه کرد. در حال حاضر تندر - ۹۰ پارس خودرو در مدل E2 قیمتی برابر با ۳۸ میلیون تومان دارد و مدل ایران خودرویی آن نیز ۳۷ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. تندر E1 نیز با قیمت 33 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

از تندر و مگان که بگذریم، تیبا نیز دیگر خودرو گران شده بازار در هفته جاری بود که با رشد یک میلیون تومانی روبه‌رو شد و هم‌اکنون 22 میلیون تومان قیمت دارد. تیبا قرار بود خودرویی زیر 10 میلیون تومان باشد اما این محصول نیز مانند تندر - 90 نتوانست اهداف قیمتی‌اش را محقق کند. دیگر خودرویی که این هفته با افزایش قیمت روبه‌رو شد، ماکسیما نام دارد. ماکسیما در حال حاضر 117 میلیون تومان به فروش می‌رسد که این موضوع از رشد قیمت هفت میلیونی تومانی آن حکایت دارد.

 نیسان تيانا هم همین تازگی‌ها ناگهان 21 میلیون تومان گران شد، در حال حاضر 150 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. پارس خودرویی‌ها قیمت این محصول را در نمایندگی‌های خود 135 میلیون تومان تعیین کرده‌اند. به جز ماکسیما و تیانا، دیگر خودرو لوکسی که این هفته افزایش قیمت را تجربه کرد، سوزوکی گرندویتارا بود.

 این محصول در حال حاضر 123 میلیون تومان در بازار قیمت دارد. ایران خودرویی‌ها ظاهرا هنوز نرخ ویتارا در نمایندگی‌ها را اعلام نکرده‌اند، اما با توجه به اینکه قیمت بازار این خودرو 123 میلیون تومان است، احتمالا نرخ کارخانه‌ای آن نیز حول و حوش 110 میلیون تومان اعلام خواهد شد.

اما دیگر خودرو بالای ۱۰۰ میلیون بازار، مزدا۳ است که با جهشی خیره‌کننده هم‌اکنون قیمتی برابر با 130 میلیون تومان دارد. این محصول مونتاژی تا یکی دو سال پیش حدود 35 میلیون تومان قیمت داشت. دیگر مدل مزدا یعنی مزدا2 نیز در حال حاضر 77 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

در بین محصولات ایران خودرو، اما پژو ۲۰۶ و ۴۰۵ و پارس و سمند و پژو ۲۰۷ نیز روزهای گرانی را پشت سر می‌گذارند. به گفته فعالان بازار، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۲ قیمتی برابر با 37 میلیون تومان دارد و این در حالی است که نرخ کارخانه‌ای آن 32 میلیون و 500 هزار تومان تعیین شده است. تیپ۶ این محصول که 42 میلیون و 500 هزار تومان قیمت‌گذاری شده، در حال حاضر ۵۳ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. در بین مدل‌های صندوقدار ۲۰۶ نیز V9 قیمتی برابر با ۵۴ میلیون تومان دارد و V8 هم ۴۳ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

مدل V20 پژو ۲۰۶ صندوقدار نیز هم‌اکنون ۳۹ میلیون تومان به فروش می‌رود، اما در بین دیگر مدل‌های پژو، هم‌اکنون پژو ۴۰۵ نیز که حدود دو میلیون تومان گران شده، ۲6 میلیون تومان به فروش می‌رسد. سمند هم در مدل LX خود قیمتی برابر با ۲۶میلیون تومان دارد.

پژو پارس نیز در حال حاضر ۳5 میلیون تومان به فروش می‌رسد و این موضوع از رشد قیمت 500 هزار تومانی پارس حکایت می‌کند. همچنین به گفته فعالان بازار، پراید که روزگاری زیر ۱۰ میلیون تومان به فروش می‌رسید، در حال حاضر 19 میلیون در مدل ۱۱۱ خود قیمت دارد.

 قیمت این خودرو البته یکی دو هفته پیش به 22 میلیون تومان رسیده بود؛ اما حالا فعلا در قله 19 میلیون تومان متوقف مانده است. همچنین دو مدل دیگر پراید؛ یعنی ۱۳۲ و ۱۳۱ نیز به ترتیب 18 ميليون و 18 میلیون و 7۰۰ هزار تومان قیمت دارند. این قیمت‌ها از رشد دو میلیونی مدل‌های 131 و 132 پراید طی هفته جاری حکایت می‌کنند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید