iTech news
iTech news

مقایسه فیات 124 آبارت با مزدا میاتا MX-5 ازآنجایی‌که

مقایسه فیات 124 آبارت با مزدا میاتا MX-5 
 ازآنجایی‌که

مقایسه فیات 124 آبارت با مزدا میاتا MX-5
ازآنجایی‌که فیات 124 Spider در کارخانه‌ی مزدا در هیروشیما و همان کارخانه‌ای که MX-5 Miata مونتاژ می‌شود، تولید شده است؛ ما به سراغ بررسی این دو مدل رفته‌ایم. اگرچه این اتفاق کمی عجیب است؛ اما قبلاً هم سابقه داشته است. گفته می‌شود که تاجر و جهانگرد مشهور ایتالیایی، مارکوپولو، نیز پاستا را در قرن سیزدهم میلادی از آسیا به ایتالیا آورده است.
این دو رودستر شباهت زیادی به یکدیگر دارند. فاصله‌ی بین محور‌های عقب و جلوی آن‌ها تقریباً ۲ متر است و از یک بدنه‌ی یکپارچه بهره می‌برند. جلوبندی و سیستم تعلیق عقب چندتکه خودروها نیز مشابه هستند؛ اما هرکدام از آن‌ها فنرها، میله‌های ضد پیچش و ضربه‌گیرهای مخصوص به خود را دارند. مهندسان آمریکایی فیات در تقویت سیستم تعلیق اسپایدر ۱۲۴ به این شرکت کمک کرده‌اند.
ازآنجایی‌که شباهت‌های زیادی میان مزدا MX میاتا و اسپایدر 124 وجود دارد، تشریح تفاوت‌های آن‌ها کاری بس آسان است. در زیر کاپوت میاتا یک پیشرانه‌ی چهار سیلندر ۲ لیتری از نوع تنفس طبیعی با قدرت ۱۵۵ اسب بخار و ۲۰۰ نیوتون متر گشتاور وجود دارد. اسپایدر 124 دارای یک پیشرانه‌ی ایتالیایی توربو چهار سیلندر است. این پیشرانه‌ی ۱.۴ لیتری قدرتی معادل ۱۶۴ اسب بخار و ۲۵۰ نیوتون متر گشتاور تولید می‌کند. این پیشرانه‌ شباهت زیادی به نمونه‌ی فیات 500 Abarth دارد، بااین‌حال موتور فیات 124 در حدود ۴ psi بیشتر فشار تولید می‌کند و مناسب یک خودروی محرک عقب است.

صحبت از تفاوت‌ها آسان است. لوگوی موجود روی فیات اسپایدر به‌اندازه‌ای بزرگ است که ما را به یاد یک وانت پیکاپ می‌اندازد. طول فیات که ۱۲ سانتی‌متر بیشتر از مزدا است، شکل بدنه‌ی خود را از مدل قدیمی اسپایدر 124 الهام گرفته است. نسخه‌ی اصلی اسپایدر 124 که بین سال‌های ۱۹۶۶ تا ۱۹۸۵ تولید شده، همانند کاپوچینو یک نام مشهور ایتالیایی است. از دیگر نشانه‌هایی که اسپایدر جدید از پدر خود به ارث برده است، می‌توان به چراغ‌های جلو، جلوپنجره، منحنی‌های روی کاپوت و خطوط اطراف بدنه اشاره کرد.
تفاوت‌های آشکار زیادی میان طراحی داخلی این دو برند ایتالیایی و ژاپنی وجود ندارد؛ Spider 124 ظاهر منحصربه‌فرد خود را دارد، دارای پنل‌های متفاوت در قسمت درب است و طراحی داخلی آن مرتب‌تر و با منحنی‌های بیشتر است. چیزهایی که کمتر در فیات به چشم می‌آیند عبارتند از: شیشه‌ی جلوی آکوستیک، شیشه‌ی عقب ضخیم‌تر و صدای بیش‌ازحد در کف و دیواره‌ی محفظه‌ی موتور. زمانی که نوبت به مقایسه‌ی وزنی هر دو خودرو می‌رسد، اسپایدر در حدود ۸۷ کیلوگرم سنگین‌تر از مزدا میاتا است.

زمانی که با خودروی خوب و تمیزی مثل مزدا میاتا روبرو می‌شوید، خیلی سخت است که هم بتوان آن را ارتقاء و بهبود داد و هم آن را کاملاً خراب کرد. فیات خودرویی بهتر از میاتا نساخته، اما آن را خراب هم نکرده است.
بزرگ‌ترین اشتباه فیات در افزایش قدرت، روی کاغذ ایده‌ی خوبی به نظر می‌آید. واقعیت این است که پیشرانه‌ی توربوی ۱.۴ لیتری فیات به خاطر مشکل توربوشارژر و عملکرد دیرهنگام آن، کمی کند عمل می‌کند. شتاب این موتور در دور موتور کمتر از ۲۵۰۰ دور بر دقیقه کمی پایین است. این خودرو برای رفتن از سرعت ۵۰ به ۸۰ کیلومتر بر ساعت در دنده‌ی ۶ به ۱۳.۶ ثانیه زمان نیاز دارد که تقریباً سه ثانیه طولانی‌تر از رقیب خود میاتا و نیم ثانیه سریع‌تر از فورد فوکوس دنده دستی با پیشرانه‌ی یک لیتری ۳ سیلندر است. به‌علاوه ما متوجه شدیم هر راننده‌ی حساسی که با چنین تأخیری روبرو می‌شود، دنده را کم می‌کند. بااین‌حال در تست شتاب ما با آخرین دنده، خودرو قبل از فعال شدن توربو شارژ، کاملاً بی‌رمق است.
تعویض دنده‌های فیات لذت‌بخش بود، اما ما باید دوباره گریزی به مزدا بزنیم. فیات درواقع از نسل قبلی گیربکس ۶ سرعته‌ی مزدا میاتا استفاده می‌کند. تعویض دنده‌ها کاملاً سریع بود، اما نیاز به نیروی بیشتری در تعویض دنده‌ی اسپایدر احساس می‌شد. کلاچ فیات به‌سرعت عمل می‌کرد، اما برای فشردن پدال به قدرت پای بیشتری نیاز بود.

این مشکل در دنده‌های پایین‌تر هم وجود دارد. حتی در دنده یک، حرکت از حالت سکون نیز به صبر و شکیبایی نیاز دارد. خودرو برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت از حالت سکون، به ۷.۶ ثانیه زمان نیاز دارد که ۰.۸ ثانیه کندتر از مزدا میاتا است؛ اما زمانی که خودرو قدرت خود را نشان می‌دهد، به یک‌ باره شتاب می‌گیرد. شتاب خودرو پس از رسیدن دور موتور به ۵۵۰۰ دور در دقیقه به‌سرعت کم می‌شود. با این‌حال اسپایدر در هنگام شتاب گیری با دور موتور ۴۴۰۰ دور در دقیقه، در ۶.۷ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر می‌رسد.
نسل جدید اسپایدر با سیستم اگزوز با محدودیت کمتر، چهار اسب بخار نیرو بیشتر از نسل قبلی آن تولید می‌کند. لوله‌های اگزوز چهارگانه‌ی اسپایدر از پشت همانند دوج وایپر غرش می‌کنند، با این‌حال صدای اگزوز پس از نشستن در پشت صندلی راننده شبیه به یک غرغر ضعیف است. پیشرانه‌ی اسپایدر فاقد صدای بلند میاتا است. حداقل این عایق‌کاری عالی فیات، مانع از تولید صدای فراوان در بزرگراه می‌شود. صدای اگزوز در سرعت ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت ۷۵ دسی‌بل است. زمانی که دریچه‌ی گاز به‌طور کامل باز می‌شود، صدای اگزوز به ۸۴ دسی‌بل می&

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید