هر روز!
هر روز!

حساسیت های پوستی ناشی از بدلیجات حساسیت های پوستی ناشی

حساسیت های پوستی ناشی از بدلیجات حساسیت های پوستی ناشی

حساسیت های پوستی ناشی از بدلیجات
حساسیت های پوستی ناشی از بدلیجات
 
 
همه مردم به شکل های مختلف با حساسیت های پوستی آشنا هستند. بیشتر ما حتی اگر خودمان مبتلا به یکی از انواع این حساسیت ها نباشیم حتماً تعداد زیادی از افراد مبتلا به این حساسیت ها را می شناسیم.
 
خانمی که پوستش هنگام استفاده از بدلیجات ملتهب و قرمز می شود، فردی که تماس با لباس های نایلونی پوستش دچار سوزش و قرمزی شود، فردی که بر اثر خوردن برخی غذاها مانند بادمجان دچار قرمزی و خارش پوست می شود و زنی که پوست دستش در اثر شست و شوهای مکرر و تماس با مواد شوینده پوسته پوسته و قرمز و دچار خارش می شود، همه اینها نمونه هایی آشنا از انواع حساسیت های پوستی هستند.حساسیت پوستی انواع مختلفی دارد که در بیشتر آنها التهاب و قرمزی پوست مشاهده می شود. این حساسیت ها ممکن است آلرژیک (یا تماسی) باشد و یا تحریکی.
 
در حساسیت پوستی آلرژیک بدن در نتیجه تماس با ماده ای که در محیط وجود دارد دچار التهاب می شود ، مثلاً کسی که به ساعت حلقه و بدلیجات حساسیت دارد، اما حساسیت پوستی تحریکی به دنبال تماس زیاد و مکرر با ماده حساسیت زا (محرک) به وجود می آید. مثلاً کسی که به دنبال تماس مکرر با مواد شوینده نسبت به آنها حساسیت پیدا می کند.
 
حساسیت های پوستی معمولاً در ابتدا به صورت حاد هستند اما در برخی موارد به مرور زمان بعد از درمان و یا بهبود خود به خود به شکل مزمن در می آیند.
 
حساسیت های پوستی ممکن است به صورت اگزمای سرشتی در فرد وجود داشته باشد، یعنی از وقتی فرد متولد می شود همراه اوست به طور مثال از ۳ـ۲ ماهگی صورت نوزاد قرمز و گونه هایش سرخ رنگ است. آسم، آلرژی و خس خس سینه دارد. این علایم گاه در بزرگسالی به صورت حساسیت های پوستی در فرد ادامه می یابد. اغلب در بین والدین و یا افراد فامیل این اشخاص مبتلایان به حساسیت های پوستی وجود دارند.می توان گفت سیستم بدن این افراد نسبت به برخی از عوامل محیط حساسیت دارد.
 
گروه دیگر حساسیت های پوستی حساسیت های شغلی است، کسانی که با سیمان و مواد ساختمانی یا روغن های ماشین های صنعتی، آسفالت و... در تماس هستند ممکن است در تماس با ماده خاصی دچار التهاب و حساسیت پوستی شوند که به شکل آلرژیک یا تحریکی به وجود می آید. حساسیت پوستی خانم های خانه دار که در اثر کار خانه و شست وشو ایجاد می شود نیز از این گروه حساسیت هاست.
 
در برخی موارد حساسیت پوستی علاوه بر التهاب، خارش و قرمزی با عفونت توأم می شود. عفونت هنگامی بروز می کند که سد دفاعی بدن شکسته شده و التهاب ایجاد می شود و پوست شروع به خارش می کند، اگر بیمار به دنبال این احساس محل التهاب را بخاراند، نه تنها باعث تشدید خارش بلکه باعث ایجاد عفونت در محل می شود. درماتیت اگزما درماتیت یکی از انواع حساسیت های پوستی است که روی سطوح بیرونی پوست بروز می کند و به صورت دانه های قرمز آبدار و ترشح دار است.
 
درماتیت به صورت حساسیت به گیاهان مواد دارویی و حساسیت به نور نمایان می شود. از میان گیاهان زیادی که توانایی ایجاد درماتیت تماسی را دارند، گل پامچال یکی از بیشترین موارد را شامل می شود. به دنبال تماس با برگ های این گیاه، جوش هایی که خارش شدیدی دارند در انگشتان و مچ دست پدید می آید.
 
گل داوودی هم به صورت خفیف تر همین حالت را ایجاد می کند. تاول های شدیدی که در نقاط روباز بدن در کشاورزان و افرادی که به هنگام تفریح روی علف های هرزی می خوابند دیده می شود نیز از جمله این حساسیت ها هستند.در برخی از افراد هم حساسیت پوستی در تماس با نور به وجود می آید. در واقع این افراد در تماس با برخی مواد وقتی در برابر نور قرار بگیرند، حساسیت شان بروز می کند.
 
این نوع حساسیت ها بیشتر فصلی است و مشهورترین این مواد که در تماس با نور ایجاد حساسیت (التهاب و گاهی لک) می کنند ، عبارتند از رژ لب، روغن ترنج، عطرها و گروهی از داروها.
 
اگزما گاهی به صورت اکتسابی و یا سرشتی در افراد به وجود می آید ، اما معمولاً عامل تحریکی و آلرژیکی توأمان در آن نقش دارند. باید توجه داشت گاهی برخی از بیماران حتی نسبت به برخی داروهای معالج اگزما هم حساسیت دارند و مصرف آنها باعث تشدید بیماری آنها می شود. در این موارد باید نوع دارو را تغییر داد.
 
کهیر تماسی هم یکی دیگر از انواع حساسیت های پوستی است که تفاوت عمده آن با اگزما در سطح حساسیت است. در کهیر حساسیت نسبت به ماده آلرژی در طبقات زیرین پوست ایجاد می شود. حداقل تماس با مواد حساسیت زا در حساسیت های پوستی ممکن است نواحی مختلفی از بدن دچار این عارضه شوند و معمولاً حساسیت نسبت به مواد گوناگون را می توان با توجه به طرح اختصاصی ناحیه درگیر مشخص کرد. به طور مثال اگر حساسیت پوستی در زیر بغل ایجاد شود، احتمالاً ناشی از تماس با لباس، زیرپوش و یا اسپری های برطرف کننده بوی عرق است و اگر در مچ و یا کف پا بروز کند، ناشی از تماس با جوراب، کفش و چکمه پلاستیکی، خاک، گرد و غبار و گیاهان است. برای شناسایی دقیق ماده حساسیت زا پزشکان از آزمایشات دقیقی استفاده می کنند.نکته مهم در درمان و پیشگیری از حساسیت های پوستی به حداقل رساندن تماس با این مواد است.
 
پوست به طور طبیعی به وسیله یاخته های شاخی شکلی که به صورت فشرده کنار هم قرار دارند و با بهره گیری از خاصیت ارتجاعی از آسیب های گوناگون محافظت می شود. خاصیت ارتجاعی لایه شاخی با میزان آب آن فرق می کند، یعنی با تبخیر آب و همچنین برداشت چربی روی آن (که رطوبت پوست را نگه می دارد) این خاصیت کاهش پیدا می کند. مواد چربی زا مانند صابون اگر مدت کوتاه و به طور زیاد به کار روند، باعث ایجاد خشکی، قرمزی، تحریک و شکاف روی پوست می شوند. این مواد را که با پاره کردن یا از بین بردن لایه شاخی باعث التهاب و آماس پوست می شوند، مواد محرک می نامند. کسانی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید