هر روز!
هر روز!

پرداخت وام‌های ازدواج آغاز شد مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی ازدواج

پرداخت وام‌های ازدواج آغاز شد
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی ازدواج وزارت ورزش و جوانان گفت: براساس آخرین اخبار بانک مرکزی، در حال حاضر، بانک‌های ملی و صادرات پرداخت وام های ازدواج را آغاز کرده‌اند.

مسعود امینی می گوید براساس صحبتهای انجام شده با مسوولان بانک مرکزی قرار شده تا در هر سال که هرسال حداقل به 1 میلیون و 600 هزار نفر وام ازدواج پرداخت شود.
سال گذشته 3 هزار و 124 نفر وام ازدواج دریافت کرده‌اند اما در حال حاضر، 837 هزار و 566 تفر در لیست انتظار دریافت وام ازدواج هستند.

وی افزود: براساس اخبار رسیده به وزارت جوانان،10 بانک کار پرداخت وام ازدواج را انجام می دهند که اعتبار 8 بانک به اتمام رسیده است.
اما معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی اعلام کرد: وام قرض الحسنه ازدواج با توجه به منابع قرض الحسنه بانکها پرداخت می شود، سال گذشته با توجه به کثرت متقاضیان و کم بودن تعداد بانکهای فعال در این زمینه مدت زمان انتظار و نوبت برای دریافت وام بیشتر بود، اما هم اکنون با توجه به اینکه سه بانک دیگر به سامانه اضافه شده اند، متقاضیان در سطح سیستم بانکی پخش می شوند و بنابر این مدت زمان کمتری در انتظار دریافت وام خواهند بود.
وی از انجام مکاتباتی با بانکهای خصوصی که نسبت به جذب منابع قرض الحسنه اقدام می کنند، برای فعال شدن در این زمینه خبر داد و افزود: برای نیروهای انسانی این بانکها کلاس هایی دایر کرده ایم تا در مورد نحوه پاسخگویی در سامانه و نرم افزار مربوطه و غیره اطلاعات داشته باشند، البته ورود بانکهای خصوصی به این سامانه مدتی به طول خواهد انجامید اما در تلاش هستیم روند کار تسریع شود.
به گفته دانشمندی، ثبت نام تمام افراد در سراسر کشور برای دریافت تسهیلات قرض الحسنه اینترنتی است تا بر این اساس حق و حقوقی از کسی ضایع نشود، این اقدامات از طریق دستی و یا مراجعه به شعب صورت نمی گیرد، در شهرستانها و مناطق محروم نیز ثبت نام از طریق دفاتر خدمات اینترنتی برای ساده سازی کار صورت می گیرد.
وی در مورد شرایط وثایق و ضامن اظهارداشت: شرایط ضامن مطابق ضوابط خواهد بود و بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار برای وام های کمتر از 10 میلیون تومان یک ضامن بنا به تشخیص شعبه مورد قبول است.
هم اکنون با توجه به اینکه سه بانک دیگر به سامانه اضافه شده اند، متقاضیان در سطح سیستم بانکی پخش می شوند و بنابر این مدت زمان کمتری در انتظار دریافت وام خواهند بود
شرایط و دستورالعمل اخذ وام ازدواج به شرح زیر است:
1- دارا بودن تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران
2- به هر یک از زوجـــین مــبلغ 30 میلیون ریال تسهیلات ازدواج تعلق می‌گیرد
تبصره 1: تمامی شهروندان ایرانی خارج از کشور که گواهی ازدواج آن‌ها توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صادر شده، قادر به ثبت‌نام هستند و گواهی ازدواج آن‌ها که ممـهور به مـهر کنسولگری ایران در کشور مــذکور می‌باشد، به‌عـــنوان ســــند ازدواج تلقی می‌گردد.

تبصره 2: اقرارنامه ازدواج یا هر مدرک مشابه که در سایر ادیان رســــمی توسـط مــراکز اقلیت‌های دینی در داخل کشور مورد تأیید قرار گیرد، معادل عــقدنامه تلقی می‌شود و این متقاضیان نیز قادر به ثبت‌نام خواهند بود.
تبصره 3: براساس بند "2" از هزاروصدوسی‌ونهمین صورت‌جلسه مورخ 19/2/1391 شـــورای محترم پول و اعتبار درخصوص سقف تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، تصمیمات زیر تصویب و مقرر شد از ابتدای سال 1391 اجرایی شود:
1- افزایش مبلغ 20 میلیون ریال به سقف تسهیلات ازدواج مصوب، برای دخترانی که مهریه آنان تا 110 سکه بهار آزادی است.
2- افزایش مبلغ 20 میلیون ریال به سقف تسهیلات ازدواج مصوب، بــرای پسرانی که قبل از 25سالگی ازدواج می‌کنند.
3- افزایش مبلغ 20 میلیون ریال به سقف تسهیلات ازدواج مصوب، برای هریک از دختران یا پسرانی که یک یا هردوی آن‌ها فاقد پدر هستند.
4- افزایش مبلغ 20 میلیون ریال به سقف تسهیلات ازدواج مصوب، برای هریک از دختران یا پسرانی که دانشجوی دانشگاه‌ها یا طلبه حوزه‌های علمیه و در حال تحصیل می‌باشند.
تبصره: هریک از دختر و پسر می‌توانند صرفاً از افزایش مبالغ تسهیلات ازدواج برای یک بند از بندهای فوق برخوردار شوند.
توجه: بانک‌های عامل درصورت وجود منابع قرض‌الحسنه، به اعطای سقف فردی افزایش‌یافته قرض‌الحسنه ازدواج (تا 50 میلیون ریال) به متقاضی اقدام می‌کنند.
3- دارا بودن کارت ملی (موقت یا دائم) و کد پستی محل سکونت متقاضی.
4- تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج فقط یک بار به متقاضیان پرداخت می‌شود.
5- متقاضیان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج فقط از تاریخ وقوع عقد تا پایان سال بعد فرصت استفاده از تسهیلات موصوف را دارند
فراوری : کهتری
بخش اجتماعی تبیان


منابع: جام جم/خبرانلاین

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید