هر روز!
هر روز!

بیماری کبد چرب را بیشتر بشناسید : بیماری کبد چرب

بیماری کبد چرب را بیشتر بشناسید : بیماری کبد چرب

بیماری کبد چرب را بیشتر بشناسید
: بیماری کبد چرب را بیشتر بشناسید
: بیماری کبد چرب یکی از بیماری هایی است که اسم آن معمولا زیاد شنیده می شود. اما واقعا این بیماری چیست؟
 
به گزارش : این روزها به علت شیوه ی غلط غذاخوردن این بیماری کبد چرب زیاد شده است. دلیل های فراوانی دارد اما یکی از دلیل هایش غذاهای فست فود است که نقش بسیاری در زمینه بیماری کبد چرب دارد.
 
بیماری کبد چرب در میان مردان جوان نسبت به زنان جوان شایع تر است.
 
بیماری کبد چرب حالتی پیش رونده دارد و در صورتی که درمان نشود، به دلیل همین مزمن بودن آسیب های بیشتری حتی در حد مرگ در برخی بیماران را ممکن است رقم بزند؛ بویژه آن که هنوز داروی خاص و مطمئنی ساخته نشده که بتوان درمان قطعی این بیماری را در فرد مبتلا نوید داد.
 
هر موجود زنده از سلول هایی تشکیل شده است و هر سلول برای حیات و انجام وظایفش به موادی نیاز دارد. کبد یکی از ارگان های مهم بدن به شمار می رود که از سلول های زیادی تشکیل شده و چربی هم یکی از موادی است که سلول های این عضو بدن به آن نیاز دارد.
 
کبد در واقع کار پالایش و سم زدایی را به عهده دارد، اما اگر این میزان چربی از مقداری معین و سالم بگذرد، بیماری کبد چرب بروز می کند و باعث ایجاد اختلالاتی در فعالیت آن می شود.  
کبد چرب چیست؟ بیماری کبد چرب در ابتدا علامت واضحی ندارد و علت اصلی آن هم چندان شناخته شده نیست، اما براساس یافته های کنونی مشخص شده است که وقتی واکوئول های چربی در سلول های کبد جمع می شود، آن را ملتهب می کند و سیستم ایمنی بدن همین التهاب را نشانه بروز بیماری ارزیابی می کند و با صدور علائمی به فرد پیام می دهد که مشکلی در این قسمت از بدنش پیش آمده است.
 
در بسیاری از موارد سیستم ایمنی می تواند با همین علائم ارتش خود را فرابخواند و به جنگ بسیاری از مشکلات درون بدن برود و سرانجام نیز بر مشکل فائق آید، اما در برخی موارد، بخصوص اگر سیستم ایمنی فرد ضعیف باشد، این علائم هشداری است برای شخص تا به فکر درمان باشد. با این حال، در مورد این بیماری همچنان که گفته شد، علائم چندان واضح نیست.
 
وقتی از چربی در کبد سخن می گوییم، باید بدانیم که منظور افزایش آن از حد طبیعی است که این میزان چربی اضافی حدودا بیش از 5 درصد وزن تشخیص داده می شود. از این رو، همین جمله نشان می دهد که یکی از عوامل ایجاد کبد چرب، اضافه وزن است که به دلیل ذخیره و تجمع چربی اضافی و در نتیجه عقب ماندن کبد از مراحل سوخت وساز است. مشخص شده که در مواردی نیز گرسنگی کشیدن طولانی مدت و سوءتغذیه هم در ابتلا به این بیماری نقش داشته است.
 
عددها و رقم ها طبق برخی آمار، این بیماری در میان مردان جوان نسبت به زنان جوان شایع تر است، اما با اضافه شدن سن و سال، در زنان بیشتر بروز می کند؛ بخصوص اگر این زنان پا به سن یائسگی گذاشته باشند.
 
گرچه کودکان هم ممکن است به آن مبتلا شوند، اما در میان آنها به طور معمول چربی کبد پس از 10 سالگی مشاهده شده است؛ هرچند که در کودکان احتمال ابتلا بیشتر به دلیل نقص ها یا اختلالاتی است که به طور مادرزادی دچار آن بوده اند و اثر آن بر کبد با افزایش چربی خودنمایی کرده است.
 
براساس این آمار، تقریبا سه چهارم بیمارانی که به این بیماری دچار می شوند، اضافه وزن دارند و بخشی از آنها مستعد یا دارای بیماری هایی چون سوءتغذیه، دیابت و چربی خون هستند.
 
سبک زندگی و رژیم غذایی دردسرساز متخصصان می گویند رژیم غذایی غیرسالم، بدغذایی، زیاده روی در خوردن غذاهای آماده و فرآوری شده و بخصوص فست فودهایی که مواد تشکیل دهنده آنها را سس، سوسیس و کالباس، مواد پیتزایی و مانند اینها تشکیل می دهد، اضطراب، کلسترول بالا، افزایش تری گلیسیرید در خون، مصرف برخی داروها مثل کورتون، کنترل سرطان یا داروهای هورمونی، نداشتن فعالیت کافی یا ورزش منظم، برخی جراحی ها مثل عمل جراحی روی روده و معده (برای کوچک کردن آن) و مانند اینها از جمله عواملی است که بر پیدایش یا شدت گرفتن بیماری کبد چرب اثرات قابل توجه می گذارد و هر قدر سن افزایش یابد، احتمال ابتلا به آن در اشخاصی که این عوامل، در سبک زندگی آنها مشاهده می شود، قوت بیشتری خواهد گرفت.  
 
 
انواع بیماری کبد چرب بیماری کبد چرب چند نوع است. در بسیاری از کشورهای جهان به دلیل مصرف الکل رخ می دهد که در این صورت با وارد آوردن آسیب هایی به آن امکان شکستن مولکول های چربی را گرفته، فرد را به مرور زمان دچار سیروز کبدی می کند.
 
در کسانی که الکل استفاده نمی کنند، نوع دیگری از آن مشاهده می شود که به کبد چرب غیرالکلی معروف است و به دلیل اختلال کار کبد یا تجمع چربی ناشی از اضافه وزن در بافت آن رخ می دهد و فرد را دچار التهاب و سیروز، زخم و نارسایی کبدی می کند. مادران باردار هم ممکن است نوع دیگر این بیماری را مبتلا شوند که به کبد چرب بارداری معروف است. در این نوع از بیماری که از جمله موارد نادر محسوب می شود، کلیه ها هم دچار اختلالاتی می شود و احتمال خونریزی و به خطر افتادن جان مادر و جنین افزایش می یابد.
 
البته احتمال ابتلا به آن معمولا پس از سه ماهگی است که به دلیل تشابهات با برخی مراحل بارداری مثل حالت تهوع، استفراغ و زردی چهره ممکن است دیر تشخیص داده شود و به همین دلیل توصیه شده پس از سه ماهگی حتما مادران باردار از نظر سلامت کبد و کلیه برای انجام آزمایش اقدام کنند.
 
بررسی علائم مشکوک همان طور که اشاره شد، این بیماری علامت چندان واضحی ندارد، اما با اطلاع از اشکالاتی در سبک زندگی مثل فعالیت و ورزش نکردن یا سبک غذایی مثل تحمل گرسنگی یا داشتن اضافه وزن و… اگر مواردی چون احساس خستگی مفرط یا مزمن، بالا بودن میزان

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید