مسیر سبز
مسیر سبز

ماليات بر اجاره بهترين راه افزايش اجاره‌‌ بها! خبرگزاری

ماليات بر اجاره بهترين راه افزايش اجاره‌‌ بها!
خبرگزاری ایسنا: در حالي كه به گفته برخي مسوولان، بهترين راه حل براي كنترل و ساماندهي بازار مسكن و اجاره‌بهاي آن ماليات است به اعتقاد برخي از كارشناسان اين طرح بهترين راه حل براي افزايش اجاره‌بها و مثل ريختن سم در بازار است.

بيت الله ستاريان –كارشناس اقتصاد مسكن— درباره ساماندهي اجاره بها از طريق افزايش نرخ ماليات‌ اظهار كرد: اين موضوع بهترين راه حل براي افزايش اجاره‌بها است.

وي افزود: افزايش نرخ ماليات متناسب با افزايش اجاره‌بها ريختن سم در بازار اجاره‌بها است.

ستاريان با تاكيد بر اينكه اصلي‌ترين مشكل بازار مسكن ما ناهماهنگي عرضه و تقاضا است، خاطرنشان كرد: معضل بازار مسكن اين نيست كه خانه‌هاي خالي زيادي در سطح شهر وجود دارد يا مالكان به اختيار اجاره‌ها را بالا مي‌برند. هر ماليات مضاعف بر اجاره‌بها استفاده شود رشد آن را سرعت مي‌دهد.

اين كارشناس اقتصاد مسكن با تاكيد بر اين‌كه مالكان ميزان افزايش ماليات‌ها را بر روي اجاره‌بها مي‌كشند، گفت: اين طرح فرافكني است تا اصل مشكل مسكن فراموش شود. اين درحالي است كه تورم در بازار مسكن ناشي از تعلل در توليد مسكن است.

وي افزود: طي سال‌هاي اخير توليد مسكن حداقل افزايش را داشته است. به عبارتي ما در سال 1387 ، 230 هزار واحد مسكوني را توليد كرده و اين رقم در سال‌هاي 88 و 89 به ترتيب 270 و 310 هزار واحد است.

ستاريان با بيان اين‌كه در سال 86، 608 هزار واحد مسكوني توليد شده است، تصريح كرد: سياست‌هاي تبليغي مسكن مهر باعث شده توليدكنندگان خصوصي دست از كار بكشند.

اين كارشناس اقتصاد مسكن ادامه داد: ما بايد سالانه يك ميليون و 300 هزار واحد مسكوني در كشور توليد كنيم و از آنجاييكه برآورد ما از توليد مسكن در سال 90 رقمي حدود 470 هزار واحد است مي توان گفت بزرگترين معضل اقتصاد كمبود توليد است.

وي درباره تاثير نرخ ماليات بر قيمت زمين گفت: وقتي زمين كاربري مسكوني پيدا كند قيمت آن افزايش مي‌يابد حال اگر نرخ ماليات بر زمين را نيز افزايش دهيم خود در نهايت منجر به افزايش قيمت‌ها مي‌شود.           

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید