مسیر سبز
مسیر سبز

افزایش بی سابقه قیمت سکه در بازار آتی مبادلات

افزایش بی سابقه قیمت سکه در بازار آتی 
 مبادلات

افزایش بی سابقه قیمت سکه در بازار آتی
مبادلات سکه بازار آتی دیروز همزمان با آغاز دادوستد قراردادهای تیرماه سطح قیمتی 800 هزار تومان را هم پشت سر گذاشت، این در حالی است که سردرگمی سرمایه‌گذاران بیشتر شده است.

دادوستد سکه در بازار نقدی روی قیمت 616 هزار تومان قرار گرفت، این در حالی بود که نرخ دلار بالاتر از سطح یک هزار و 340 تومان شد.

گروه البته اخباری مبنی بر عدم توزیع و عرضه دلار در بازار از سوی بانک مرکزی و از سویی اخباری مبنی بر تحریم بانک مرکزی و شایعات پیرامون آن از جمله دلایلی بودند که روی رشد قیمت‌ها تاثیرگذار بوده است.

در بازار آتی نیز دادوستدها با سیر صعودی دنبال شد. قیمت سکه تحویل دی ماه در ابتدای معاملات 7 هزار تومان افت کرد، اما در ادامه با رشد نرخ دلار و سایر ارزهای معتبر، قیمت‌ها نزدیک 19 هزار تومان بالا رفت و معاملات در محدوده 639 تا 665 هزار تومان قرار گرفت.

سکه اسفندماه نیز در شرایطی که 9 هزار تومان کاهش نرخ داشت بعد از ظهر 20 هزار تومان گران شد و در محدوده 687 تا 713 هزار تومان قرار گرفت.

سکه اردیبهشت‌ماه نیز 9 هزار و 300 تومان افت قیمت داشت، اما بعد از ظهر 22 هزار و 300 تومان گران شد و در محدوده 737 تا 768 هزار تومان معامله شد.

دادوستد سکه تیرماه نیز که از دیروز سیستم معاملاتی‌اش شروع شد، محدوده قیمتی 777 تا 803 هزارتومان را به ثبت رساند. این در حالی بود که رشد قیمت برای این قرارداد بیش از 23 هزار تومان شد.

وضعیت بازار در شرایطی به تاثیر از نوسانات بازار جهانی و ابزار ارز داخلی حرکت می‌کند که موضوع دستکاری قیمت‌ها در بازار آتی حتی از سوی مشتریان هم مورد اعتراض قرار گرفته است.

در پی گزارشی مبنی بر «گمانه‌زنی‌ها درباره دستکاری قیمت‌ها» تعدادی از مشتریان اظهار می‌كنند اطلاعاتی در بازار به صورت شایعه دست به دست می‌شود که برخی از افراد حقوقی و حقیقی با انحصاری کردن خریدها و حجم بالای دادوستد روند طبیعی بازار را تغییر می‌دهند.

این در حالی است که تحلیلگران معتقدند آینده بازار به گونه‌ای است که مشتریان باید نسبت به دادوستد در بازار حتما جانب احتیاط را به خود بگیرند، زیرا اعتقاد بر این است معاملات هر لحظه امکان دارد با شوک قیمتی نوسان شدیدی داشته باشد.منبع: عصر ایران باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید