مسیر سبز
مسیر سبز

تصویری از نقشه جهانی زلزله خبرگزاری مهر: یک نقشه

تصویری از نقشه جهانی زلزله 
 خبرگزاری مهر: یک نقشه

تصویری از نقشه جهانی زلزله
خبرگزاری مهر: یک نقشه کش از یک شرکت تصویرسازی اطلاعات اقدام به ارائه یک نقشه جامع جهانی کرده که 203 هزار و 186 زلزله از مقیاس 4 ریشتر به بالا را طی 110 سال نشان می دهد.

جان نلسون نقشه کش شرکت IDV Solutions به عنوان یک شرکت تصویرسازی اطلاعات اظهار داشت که این پروژه شگفتیهای بسیاری را رقم زده است.

این نقشه تصویری از زلزله های 4 ریشتری و بیشتر را از سال 1898 تا سال 2003 ارائه کرده که در این تصویر هر کدام با یک رنگ شب رنگ که روشن تر است، مشخص شده است.

تأثیرکلی این تصویر زیبا و جالب است و سایه های مرزی زمین شناختی را با رنگ شدید و درخشان نشان داده است.

نلسون در این رابطه گفت: من از میزان زلزله های ثبت شده شگفت زده شدم، این خطوط ایجاد شده روی نقشه جهان اگر روی اقیانوسها شناور بودند می توانستید از سیاتل به ولینگتون ( نیوزیلند) بروید، انتظار مشاهده چنین تصویری را نداشتم.به طور کلی 203 هزار و 186 زلزله در این نقشه علامت گذاری شده است که می تواند داستان تکتونیک صفحه‌ای را روایت کند.

تکتونیک صفحه‌ای (Plate tectonics) به بررسی و مطالعه حرکات وسیع‌مقیاس در لیتوسفر کره زمین می‌پردازد.

شکافهای بلند آتشفشانی که پوسته زمین در آن ایجاد شده در این نقشه به شکل خطوط مارپیچی است که از میان اقیانوسهای جهان عبور کرده است.

زمین‌لرزه‌های کنار این مراکز گسترده تا حدی ملایمتر هستند. تاکنون درباره مرکز گسترش خط الراس میانی اقیانوس اطلس بیشترین میزان مطالعه صورت گرفته است، خطی که اقیانوس اطلس را در سمت راست تصویر به دو بخش تقسیم کرده است.

با نگاه اجمالی به نقشه می توان دریافت که فعالیت زلزله‌های واقعی در نقاط دیگری شکل گرفته است.

مناطق فرورانش که در آن صفحه‌های تکتونیکی روی هم آمده و یکی وادار به غرق شدن در زیر دیگری شده از جمله عوامل بزرگ زمین لرزه های سیاره زمین بوده است.

برخلاف بسیاری از نقشه هایی که در ایالات متحده تهیه می شوند این نقشه اقیانوس آرام را در مرکز قرار داده است و براساس اظهارات نلسون این نقطه جایی است که باید به آن توجه داشت.

از سوی دیگر کالیفرنیا نیز با رنگهای براق مشخص شده است، چرا که این منطقه گسلها به طور افقی روی هم قرار گرفته اند.

باتوجه به تغییرات چشمگیر در صحت ابزارهای زمین لرزه شناسی از سال 1898 بی تردید زلزله های ثبت نشده بسیاری در این نقشه وجود دارد. به طوری که نسلون اظهار داشت حجم اطلاعات از دهه 1960 به بعد بیشتر شده است اما تاکنون هیچ فهرست کاملی از زلزله ها تهیه نشده است.

نلسون یادآور شد که هیچ چیز جدیدی در رابطه با مشخص کردن محل زلزله ها وجود ندارد تنها شیوه ارائه جالب است.      

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید