مسیر سبز
مسیر سبز

بازدید 40 سفیر خارجی از اصفهان خبرگزاری ایسنا: بازدید

بازدید 40 سفیر خارجی از اصفهان
خبرگزاری ایسنا: بازدید سفرای خارجی مقیم تهران از اصفهان با حضور در حمام دردشت آغاز شد و عبدالله جبل عاملی، مدرس معمار با اشاره به اینکه اصفهان پیش از ورود اسلام تنها شامل دو محله جویباره و دردشت بود، اظهار کرد: اصفهان قبل از ورود اسلام به ایران دارای مدنیت و گستردگی چندانی نبود و تنها پس از ورود اسلام بود که این شهر رونق و تمدن پیدا کرد.

این معمار ادامه داد: همکاری و مشارکت مردم این دو محله باعث پیشرفت و ارتقای سطح فرهنگی و عمرانی اصفهان شد و مردم با احداث بناهایی همچون بازارچه، مکتب و حمام به عمران و آبادانی این شهر کمک کردند.

وی با اشاره به اینکه در قرن 10 میلادی اصفهان توسعه یافت و به عنوان پایتخت برگزیده شد، اظهار کرد: اصفهان سه بار در قرن‌های 10، 12 و 17 میلادی به عنوان پایتخت انتخاب شد.

جبل عاملی به ویژگی‌های معماری شهر اصفهان اشاره کرد و افزود: در هر دوران معماری دارای ویژگی‌های منحصر به فرد و خاص است و اصفهان نیز آثار و در بناهای تاریخی ارزشمندی از دوران‌های مختلف برجا مانده است.

این استاد معماری با بیان اینکه مسجد جامع به عنوان یکی از مهمترین آثار تاریخی اصفهان در فهرست جهانی ثبت شد، گفت: تمام فرهنگ اسلامی با زندگی مردم هماهنگی دارد و بر این اساس و با توجه به اهمیت نظافت در شهرهای ایران بیش از 100 حمام در اصفهان احداث شده است.

جبل عاملی با اشاره به اینکه حمام سنتی دردشت دارای ویژگی‌های معماری خاصی است که مهم و قابل توجه است، ادامه داد: قسمت‌هایی همچون رختکن، گرمخانه و استخر آب سرد در این حمام هر یک دارای ویژگی‌های خاص است.

وی با بیان این که مردم ایران اسلامی احداث حمام را کاری ثواب می‌دانستند و در ساختن حمام‌ها می‌کوشیدند، خاطر نشان کرد: در گذشته در شهرهای مختلف کشور و با توجه به اعتقاد مردم به خدمت‌رسانی و ثواب دنیوی و اخروی در هر شهر یا محله دو حمام یکی ویژه زنان و یکی ویژه مردان احداث شده است.

بازدید سفیران از مسجد جامع

همچنین سفیران40 کشور خارجی از مسجد جامع عتیق نیز دیدن کردند. جبل عاملی در این مکان نیز به عنوان راهنما برای هیئت خارجی به تشریح ویژگی‌های مسجد جامع پرداخت و گفت: مسجد جامع بیش از 1000 سال قدمت دارد و درخشان‌ترین و مهمترین بخش این مسجد مربوط به قرن 11 میلادی است.

این استاد معماری با بیان اینکه مسجد جامع اصفهان فهرستی از آثار و وقایع سیاسی و اجتماعی را در خود جای داده است، افزود: سیاست در ایران بسیار مهم بود و حاکمان نیز در مکان‌هایی همچون مسجد جامع رفت و آمد داشتند و مسجد جامع اصفهان به عنوان بزرگترین مسجد جامع ایران برای حاکمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود.

وی با اشاره به ساخته‌شدن کاخ‌ها توسط پادشاهان و ویرانی آنها پس از سقوط سازندگان ادامه داد: کاخ‌ها ویران می‌شوند چون متعلق به مردم نیستند اما مساجد پایدارند چون متعلق به مردم و نهادی مردمی هستند.

جبل عاملی با تاکید بر توجه به مردم در امر حکومت خاطر نشان کرد: مسجد جامع برگی از تاریخ است که نشان می‌دهد افرادی که به دنبال جاودانه شدن با ساختن کاخ هستند سخت در اشتباهند و آنچه به مردم تعلق ندارد پایدار نمی‌ماند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید