هر روز!
هر روز!

تشکیل فراکسیون "کشمش" در مجلس! : تشکیل فراکسیون "کشمش" در

تشکیل فراکسیون "کشمش" در مجلس! : تشکیل فراکسیون "کشمش" در

تشکیل فراکسیون "کشمش" در مجلس!
: تشکیل فراکسیون "کشمش" در مجلس!
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از ملایری‌ها؛ محمدعلی طهماسبی در پنجمین جشنواره خوشه برتر در دانشگاه ملایر اظهار داشت: در دنیا حدود 7 میلیون و 150 هزار هکتار باغ انگور وجود دارد که حدود 75 میلیون تن انگور در این باغات تولید می‌شود.
به گزارش : وی افزود: 70 درصد تولیدات انگور جهان فرآوری می‌شود و 30 درصد آن در چرخه تازه‌خوری وارد شده و مبادله می‌شود که این 70 درصد رقم بسیار بزرگی است و نشان می‌دهد اصولاً انگور ماده خام فروشی نیست و قابل‌ تبدیل و قابل ارزش‌افزوده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی با اشاره بر اینکه ایران از نظر سطح زیر کشت و تولید انگور بین 10 کشور برتر جهان است، گفت: شهرستان ملایر استعداد بی‌نظیری در این حوزه داشته که بتواند ارزش‌ افزوده کند.
وی ادامه داد: میانگین تولید انگور در هر هکتار در ایران حدود 14 تن است که این میزان در جهان‌ بین 10 تا 11 تن است، اما انگورکار ملایری بیش از 100 تن محصول در هکتار تولید می‌کند.
طهماسبی افزود: این باغدار ما معجزه که نکرده و از همین اقلیمی که در اختیار همه است، استفاده کرده با این تفاوت که به بردانش و کاربرد تکنیک‌هایی که در این زمینه است توجه کرده است.
وی تأکید کرد: مصارف انگور بسیار زیاد بوده و این محصول نوعی غذا‌دارو است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت: از پژوهشکده انگور ملایر توقع این است که سبد غذایی و دارویی انگور را تنوع بیشتری دهند چراکه گستره و فرصت زیادی برای توسعه انگور وجود دارد.
وی افزود: کشاورزی که 20 تن تولید انگور دارد 5 تن کشمش تولید می‌کند و باغداری که 60 تن تولید دارد 15 تن کشمش تولید ‌می‌کند مشخص است که آن کشاورزی که 20 تن تولید کرده نمی‌تواند رقابت کند امان از کسی که آب‌وخاک دارد اما نمی‌تواند بهره‌برداری خوب بکند.
طهماسبی با اشاره به استفاده از مزایای طرح فراز و طرح تجمیع در ترویج باغداری ایستاده همراه با آبیاری تخت فشار گفت: ملایر باید از فرصت طرح فراز استفاده کنند، طرح تجمیع آبیاری هم فرصتی است که معلوم نیست سال‌های بعد هم باشد. این طرح‌ها حمایت و کمک هستند و کمک کردن که تنها پول دادن نیست.
وی تأکید کرد: پژوهشکده انگور در ملایر نقشه راهی برای باغ‌های ملایر با مشارکت باغداران تدوین کرده و مشکلات با اولویت‌بندی با کمک خود مردم حل شوند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی با اشاره به طرح‌های حمایتی برای صادران کشمش بیان کرد: صندوق توسعه و اعتبار با همکاری بانک کشاورزی از صادرکنندگان این محصول حمایت می‌کنند.
وی افزود: صندوق توسعه ضمانت با حمایتی و ضمانتی که از صادرکنندگان داشته ارز برای صادرات اعطا می‌کند.
طهماسبی افزود: در طرحی نیز بانک کشاورزی با حمایت از صادرات محصولات کشمش، خرما و زعفران با تائید فاقد هیچ محدودیتی تسهیلات پرداخت می‌کند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی در ادامه با ارائه پیشنهادی گفت: فراکسیون کشمش در مجلس برای پیگیری مسائل و مشکلات انگور و کشمش تشکیل شود.
انتهای پیام/

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید