هر روز!
هر روز!

درمان افسردگی و تحریک پذیری قبل از قاعدگی درمان افسردگی

درمان افسردگی و تحریک پذیری قبل از قاعدگی درمان افسردگی

درمان افسردگی و تحریک پذیری قبل از قاعدگی
درمان افسردگی و تحریک پذیری قبل از قاعدگی
هیچ  درمانی برای سندرم پیش از قاعدگی وجود ندارد اما درمان هایی هست که به مدیریت نشانه  های این عارضه کمک می کند تا مانع از مداخله آنان با زندگی روزمره تان شود. اگر سندرم شما در حد خفیف یا متوسط باشد می توانید قبل ازدارودرمانی با تغییر در رژیم  غذایی و روش زندگی خود آن را مدیریت کنید. زیرا بسیاری از درمان های دارویی عوارض جانبی دارند که می تواند نشانه های سندرم شما را تشدید کند.
 اصلاح رژیم غذایی
اصول زیر می تواند به شما در حفظ رژیم غذایی متعادل سالم کمک کرده و در کنترل نشانه های سندرم شما موثر باشد:
ورزش
اگر امکان داشته باشد در هفته 150 دقیقه ( دو ساعت و نیم ) ورزش ایروبیک ملایم داشته باشید. نمونه های این ورزش ها عبارتند از قدم زدن ، شنا و دوچرخه سواری
ورزش سلامت عمومی شما را بهبود می بخشد و می تواند به تسکین افسردگی و خستگی در شما کمک کند.
ورزش های کششی و تنفسی مانند یوگا و پیلاتس نیز می تواند به خواب بهتر و کاهش میزان استرس شما کمک کند.
درمان های مکمل
درمان ها و مکمل های جایگزین غیر تجویزی متعددی وجود دارد که مدعی کمک به درمان سندرم پیش از قاعدگی هستند و بعضی از زنان آنها را در تسکین نشانه هایشان موثر یافته اند. برای مثال مکمل کلسیم ، ویتامین D ، منیزیم و آگنس کاستس ( یک گیاه دارویی که نام دیگر آن پنج انگشت است ) میتواند عارضه  های سندرم پیش از قاعدگی را کاهش دهد.
کلسیم و مکمل های دیگر
هورمون ها را متعادل نگاه دارید


به هر حال بسیای از درمان های جایگزین و مکمل ها هستند که هنوز آزمایش های لازم روی آنها انجام نشده و موثر بودن آنها اثبات نشده است.
همیشه قبل  از استفاده از مکمل از پزشک خود مشورت بگیرید زیرا مصرف این مکمل ها با داروهای خاص یا مقادیر زیاد می تواند مضر باشد.
اگر تصمیم دارید ازداروهای گیاهی استفاده کنید در هر دوره فقط یکی را مصرف کنید تا کارایی آن مشخص شود. اگر بعد از سه ماه نشانه ها تغییری نکرد به پزشک مراجعه کنید  تا درمان دیگری به شما پیشنهاد کند.
 
روان درمانی
اگر دچار نشانه های روانی هستید مثلا احساس افسردگی یا اندوه دارید  مراجعه به یک متخصص می تواند به شما کمک کند.
رفتار درمانی شناختی یا CBT اصطلاحی برای گروهی از درمان هاست که برای کمک به حل مشکلاتی مانند اضطراب و افسردگی به کار گرفته می شوند. رفتاردرمانگر شناختی می تواند به شما یادبدهد که چطور برخی نشانه ها را مدیریت کنید.
 
درمان دارویی
درمان های طبیعی
تحقیقات نشان داده است که طب سوزنی در درمان سندرم پیش از قاعدگی بهترین است. یکی از پژوهش ها نشان داد که طب سوزنی در 78 درصد از زنان جواب داده است.  با این که پزشکان غربی هنوز نحوه کارآیی آن را به درستی درک نکرده اند معتقدند که طب سوزنی گردش خون را تقویت کرده و موجب افزایش اندورفین می شود که به افزایش روحیه و تسکین درد منجر می شود. بیشتر زنان ظرف 24 ساعت بعد از جلسه طب سوزنی شاهد تسکین نشانه ها هستند. بنابر این بسته به واکنش شما  می توانید یکبار در ماه و هفته ی آخر قبل از شروع خونریزی به این درمان بپردازید.
بهترین تاثیرگذاری: برای گرفتگی و درد عضلات شکم ، اضطراب ، بیخوابی ، سردرد و تهوع
 
از آنجایی که محققان معتقدند بیشتر مشکلات پیش از قاعدگی ریشه در عدم تعادل استروژن و پروژسترون دارد ، بسیاری درمان ها با هدف ایجاد تعادل در این دو هورمون انجام می شود دکتر فرانک لیپمن مشاور و موسس مرکز سلامت 1111 در نیویورک  می گوید استفاده از کرم پروژسترون طبیعی می تواند تاثیر مشابهی داشته باشد. چند شکل از آن از جمله کرم تهیه شده از سیب زمینی وحشی  در دسترس می باشد و می توانید روزانه آن را به بخش داخلی ران ها یا بخش تحتانی شکم ماساژدهید.
 بهترین تاثیر گذاری: برای  تغییرات روحیه ، گرفتگی  و درد عضلات شکم ، اضطراب  و بی خوابی
 
گیاهان دارویی
در حالی که جنجال های بسیاری درباره تاثیر درمانی واقعی گیاهان دارویی وجوددارد علم ثابت کرده است که این مواد می توانند فشار سندرم پیش از قاعدگی را در شما کمتر کنند.  کاترینا اشمل  یک پرستار درمانگر در بیمارستان دانشگاهی کلورادو می گوید :  گیاه پنج انگشت  می تواند سیستم ترشحی غدد درون ریز را تحریک کند تا نشانه های آزار دهنده سندرم را از بین ببرد. پروژسترون های طبیعی که ممکن است نفخ و ورم ، تحریک پذیری و درد و حساسیت سینه ها را در شما به نصف کاهش دهد . و روغن پامچال نیز به تخفیف اضطراب و دردهای زیر شکم کمک می کند . در حالی که ریشه سنبل الطیب  که در بسیاری  ازچای ها دیده می شود به عنوان شل کننده عضلات به کار می رود. ( اشمل می گوید  قبل از شروع هر گیاه دارویی باید با مراقب بهداشت  تان صحبت کنید).
بهترین تاثیرگذاری برای :  تغییرات روحیه ، درد سینه ها ، کرامپ ها یا درد های زیر شکم و نفخ شکم
 
تعریق و کشش
گابریل فرانسیس  یک پزشک متخصص نوروپاتی ، کایروپراکتیک و طب سوزنی در نیویورک می گوید برخی اشکال ورزش ملایم می تواند بسیاری از نشانه های سندرم پیش از قاعدگی را تسکین دهد. نرمش نه تنها موجب آزاد شدن آندورفین ضد درد می شود بلکه ترشح دوپامین را نیز که منبع طبیعی لذت و رضایت در بدن است؛ و سروتونین را که ضد افسردگی و اضطراب است ، تحریک می کند. انجام کشش های پشت و لگن  می تواند خونرسانی به رحم و عضلات شکمی و پایین کمر را بیشتر کرده و تنش های منجر به کرامپ رااز بین می برد.  فرانسیس توصیه می کند که در هفته ی آخر سیکل ماهانه تان و قبل از شروع خونریزی تمرینات یوگا را هر روز انجام بدهید.
بهترین تاثیرگذاری برای : تغییر روحیه ، کرامپ ها یا دردهای زیر شکم ، اضطراب وسردرد
 
مدرهای طبیعی
احتباس مایع ب

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید