مسیر سبز
مسیر سبز

آلبوم اندیشه فولادوند و ریاست جمهوری روحانی! خبرگزاری ایسنا:

آلبوم اندیشه فولادوند و ریاست جمهوری روحانی! 
 خبرگزاری ایسنا:

آلبوم اندیشه فولادوند و ریاست جمهوری روحانی!
خبرگزاری ایسنا: اندیشه فولادوند گفت:‌ من از همزمانی توزیع آلبومم با مراسم تحلیف رئیس جمهور اطلاعی نداشتم، این از خوش‌شانسی من بوده است که این اتفاق برای این آلبوم افتاده است.

 اندیشه فولادوند، بازیگر سینما، درباره آلبوم‌اش که با عنوان «یک خیابان سهم یک افسانه نیست» با آهنگسازی کارن همایون‌فر وارد بازار شده است، گفت: تنوع رفتاهای اجتماعی، فردی و قانونی در هر دوره‌ای از کشور ما به حدی زیاد است که بسته‌بندی خاص خودش را دارد.

من با کمال صداقت می‌گویم که از همزمانی انتشار آلبومم در بازار با تحلیف آقای روحانی اطلاعی نداشتم. به هر حال این برای من اتفاق مبارکی بوده است و خوشحالم که آلبوم من به عنوان اولین اثر هنری دولت جدید، یک روز پس از تحلیف رئیس جمهور وارد بازار شد.رونمایی از این آلبوم در جشنواره مقاومت غافلگیرم کرد

این بازیگر سینما اظهار کرد: ماجرای رونمایی از این آلبوم در جشنواره موسیقی مقاومت نیز از اتفاقاتی بود که مرا غافلگیر کرد و من از طریق سایت‌های خبری متوجه این موضوع شدم. فستیوال موسیقی مقاومت تنها جشنواره‌ای است که به شکل تخصصی به موضوع مقاومت در موسیقی می‌پردازد و مثل جشنواره فیلم فجر یک رویداد رسمی و دارای دسته‌بندی تخصصی است. بنابراین من خوشحال بودم که این آلبوم که با موضوع دفاع مقدس آماده شده در این رویداد رونمایی شد.

فولادوند درباره موضوع اشعار این آلبوم و هدفش از انتخاب این موضوع اظهار کرد: جبر روحی حکم می‌کرد که حرفی از ریشه‌های جنگ در دوران کودکی‌ام برای نسل امروز بزنم. هدف من یادآوری مسائلی برای نسل جدید بود، اینکه آن‌ها بدانند اتوبان همت، باکری و چمران فقط گذرگاه‌هایی برای عبور با ترافیک بالا نیستند. دغدغه‌ی من این بود که درد خود را با نسلی شریک شوم که احساس می‌کنم چیزهایی را فراموش کرده است. برای من آدم‌های جنگ جذاب‌ترین آدم‌ها دنیا هستند. دلم می‌خواهد دست تک‌تک کسانی که در آن روزگار سلحشوری کردند، ببوسم و دوست داشتم امکانی فراهم باشد تا بتوانم این آلبوم را به دست تک‌تک این بزرگواران برسانم.

به دلیل اینکه دوران کودکی من همزمان با اواخر جنگ بود خاطرات متعلق به آن دوره در ذهن من ته‌نشین شده است. آنچه که در این آلبوم شاهد آن هستیم در بردارنده‌ی مفاهیم بازمانده‌ی انسانی و غیر انسانی پس از جنگ است. هر کسی که دستی در هنر داشته باشد اعتراف می‌کند که ردپای جنگ و مسائل مربوط به آن را نمی توان از آثار هنری دور نگه داشت. این موضوع در شعر من نیز نمود پیدا کرده است. حتی وقتی به شعرهای اجتماعی سال‌های اخیر ایران نگاه می‌کنیم حضور جنگ کاملا ملموس است.

گاهی طوری با ما رفتار می‌شد که انگار مرتکب گناه کبیره شده‌ایم

این هنرمند سینما درباره واکنش‌ها به همکاری مشترک خود با آهنگساز حوزه سینما برای انتشار این آلبوم گفت: اگر نگاه منصفانه‌ای داشته باشیم این همکاری مشترک موجب خلق اثر هنری بهتر و جذب مخاطب می‌شود اما متاسفانه گاهی طوری با این مقوله رفتار می‌شود که انگار ما مرتکب گناه کبیره شده‌ایم. برخی از افراد به جای آنکه به کیفیت و خود اثر توجه کنند به آکتور و آهنگساز سینما بودن توجه می‌کنند.

فولادوند درباره‌ی نحوه‌ی آماده شدن و انتشار این آلبوم گفت: اشعار این آلبوم از سال 82 آماده بود و تصمیم گرفته بودم آن‌ها با تلفیق موسیقی وارد بازار کنم. در طول این سال‌ها سال و پیش از اینکه با آقای همایون‌فر تصمیم به همکاری مشترک بگیریم هیچ کس به آن شکلی که باید و انتظارش راداشتم پشت من نایستاد و حتی در مقطعی تصمیم گرفته بودم این کار را رها کنم تا اینکه 18 ماه پیش تصمیم به همکاری مشترک با آقای همایون‌فر گرفتیم و خوشحالم که بالاخره این آلبوم وارد بازار شد.

اودرباره این وقفه‌ی چند ساله گفت: هیچ کس نمی‌خواهد بین آثارش فاصله بیفتد اما خیلی از عوامل دست به دست هم دادند تا این اثر در چنین مقطعی با مخاطبان خود روبرو شود. ما در تمام این سال‌ها مرتبا و پی‌درپی پیگیر بودیم اما متاسفانه اوضاع پیرامون‌مان بر وفق مراد نبود. به هر حال شاکرم که زنده ماندم و شاهد آماده شدن این آلبوم بودم.این بازیگر سینما درباره همکاری‌اش با همایون‌فر گفت: همکاری من با این آهنگساز خیلی به نفع این آلبوم تمام شد چون ایشان با ادبیات قرین بودند و شعر را می‌شناختند این درک از ادبیات به لحاظ مفهومی و خاستگاه مشترکی که با موضوع آلبوم داشت خیلی به کیفیت این آن کمک کرد.

او در پاسخ به این پرسش که چرا شعرهایش تلخ هستند، عنوان کرد: وظیفه‌ی هر اثر هنری نقد اجتماعی است. شاید بیشتر کسانی که با هنر در ارتباط هستند سینما را جهان سرگرمی بدانند، اما من این مدیوم را فرصتی برای بیان چیزهایی می‌دانم که از گذشته در ما جا مانده است. از دوران کودکی تصاویر و افق‌هایی در مقابل چشم نسل من بود که دردناک و غم‌انگیز بودند اما از آنجا که من کاملا وفادار به رئالیسم هستم با نحو زبانی و صراحت لهجه‌ام باعث نوع گزندگی و تلخی در شعرهای می‌شوم.

به رفتارهای پارادوکسیکال عادت کرده‌ایم

کارن همایون‌فر آهنگساز سینما و تلویزیون درباره همکاری‌اش با اندیشه فولادوند گفت:‌اولین همکاری من با خانم فولادوند برمی‌گردد به ترانه‌ای که برای فیلم «تهران، طهران» سروده بودند و من آهنگسازی این کار را انجام داده بودم و جزو محبوب‌ترین ترک‌های سال‌های اخیر شد. این همکاری با انتشار آلبوم «خاطرات مبهم» ادامه پیدا کرد تا اینکه این آلبوم را به صورت مشترک و بعد از گذراندن مشکلات در شرایط سخت آماده انتشار در بازار کردیم.

اوافزود: انواع و اقسام ژانرهای مختلف در این آلبوم وجود دارد ولی آنچه که برای ما در این آلبوم اهمیت داشت ژانر نبود بلکه سعی کردم با خست و با استفاده از تنها 4 نت موسیقی‌ای را

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید