هر روز!
هر روز!

جنجال محاصره پاساژ علاءالدین در نیمه شب جنجال محاصره پاساژ

جنجال محاصره پاساژ علاءالدین در نیمه شب جنجال محاصره پاساژ

جنجال محاصره پاساژ علاءالدین در نیمه شب
جنجال محاصره پاساژ علاءالدین در نیمه شب : جنجال محاصره پاساژ علاءالدین در نیمه شب
: جنجال محاصره پاساژ علاءالدین در نیمه شب
: طرح مبارزه با کالای قاچاق به مجتمع علاءالدین رسیده است. کسبه می گویند عادت ورود شبانه به واحدهای صنفی برای مبارزه با قاچاق، چند سالی می شد که ترک شده بود اما حالا دوباره رایج شده است.
به گزارش : قبلا مأموران شبانه به مغازه ها هجوم می بردند، قفل را می شکستند و کالایی که به زعم آنها قاچاق بود را می بردند، اما حالا کار به خراب کردن دیوار انبار و کورکردن دوربین های امنیتی هم رسیده است.اظهارات کسبه مجتمع علاءالدین در حالی است که به گزارش مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، صبح دیروز در ادامه طرح های مبارزه با قاچاق کالا، مأموران پلیس ضمن هماهنگی با مرجع قضائی، با مراجعه به سه مغازه در مجتمع علاء الدین تهران، تعدادی گوشی قاچاق را کشف و ضبط کردند. در این عملیات، چهار نفر نیز که در امر قاچاق گوشی همراه فعالیت داشتند، دستگیر شده و به همراه گوشی های قاچاق مکشوفه تحویل مراجع قضائی داده شدند.
روایت ها از اتفاقی که در نخستین ساعات دیروز در مجتمع علاءالدین تهران افتاد، متفاوت است، اما همه روایت ها بر این متفق القول هستند که مأمورانی به این مجتمع رفته و مقداری گوشی تلفن همراه را به عنوان کالای قاچاق ضبط کرده اند. تعداد مغازه ها و انبارهایی که با آنها برخورد شده و همچنین حجم گوشی های ضبط شده از آنها در روایت های مختلف تفاوت دارد. برخی از کسبه می گویند با واحدهای مستقر در طبقه ششم برخورد شده و برخی می گویند مأموران فقط به انبار این واحدها، در طبقه منفی سه، هجوم برده اند.
 
ضبط یک خاور حاوی گوشی قاچاق
فارس مدعی شده است اطلاعات به دست آمده توسط خبرنگار این خبرگزاری، از ضبط یک خاور حاوی گوشی قاچاق توسط ضابطان قضائی به ارزش تقریبی دو تا سه میلیارد تومان خبر می دهد. ضابطان قضائی شب گذشته یک محموله قاچاق را که برای تخلیه در مجتمع علاءالدین آماده بوده ضبط کرده اند. همچنین بین اهالی بازار شایعاتی نیز مطرح است مبنی بر اینکه شب گذشته پس از ضبط محموله، ضابطان شبانه و بدون حضور مالکان قفل برخی واحدها را شکسته اند اما هیچ یک از کسبه مجتمع این خبر را تأیید نمی کند.
دراین میان البته هستند کسبه ای که کلا از این ماجرا اظهار بی اطلاعی می کنند و در کنار این کسبه ، گویا رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه های صوتی و تصویری و تلفن همراه و لوازم جانبی نیز تا لحظه تنظیم این گزارش، اطلاعات موثقی از ماجرا ندارد و فقط براساس شنیده ها، تعداد مغازه هایی را که مورد برخورد واقع شده اند سه، چهار باب عنوان می کند که به قول او در مقایسه با ٧٠٠ ، ٨٠٠ واحد صنفی مستقر در مجتمع علاءالدین، چیزی نیست.
 
واحدهای متخلف پروانه کسب ندارند
ابراهیم درستی، در گفت وگو با «شرق» می گوید: از بین تعداد زیاد مغازه های مجتمع علاءالدین فقط چند مغازه انگشت شمار دچار تخلفاتی مثل قاچاق شده اند که اینها نیز واحدهای بدون پروانه کسب بوده اند.
به گفته او، نهایتا ١٥٠ تا ١٦٠ واحد صنفی بدون پروانه کسب در مجتمع علاءالدین فعالیت دارند که تلاش هایی برای ساماندهی آنها انجام شده و حتی در مواردی به مالکان واحدهای صنفی هم تذکراتی داده شده است.
درستی ضمن تأیید نفس عمل مبارزه با قاچاق و اعلام برائت این اتحادیه از کالای قاچاق، می گوید: ما بارها گفته ایم با قاچاق مخالفیم و امیدواریم ریسک قاچاق به قدری بالا برود و با آن، به خصوص در گلوگاه ها، به گونه ای برخورد شود که دیگر کسی جرئت قاچاق نداشته باشد، حالا هم اگر کسی خطا کرده باید تاوان بدهد.
 
آغاز مشکلات از افزایش تعرفه بود
او افزایش تعرفه واردات موبایل به ٦٠ درصد در دولت احمدی نژاد را سرآغاز مشکلات اتحادیه متبوع خود عنوان می کند که گرچه در سال ٩٢ دوباره بی اثر شد و تعرفه به شش درصد برگشت، اما با مصوبه اخذ ٩درصد مالیات بر ارزش افزوده از واردات قانونی، کمن قاچاق تلفن همراه برای قاچاقچی صرفه اقتصادی دارد و انجام می شود.
رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه های صوتی و تصویری و تلفن همراه و لوازم جانبی که حرف چندانی درباره ماجرای هجوم مأموران به مجتمع علاءالدین ندارد، تعامل بین اتحادیه و دستگاه های مبارزه با قاچاق را خوب توصیف می کند و از تلاش همگانی برای مبارزه با قاچاق خبر می دهد.
 
سابقه ورود شبانه مأموران به علاءالدین
کسبه مجتمع علاءالدین بیش از اینکه ذهنشان مشغول قاچاق و مصادره کالاهای قاچاق باشد، به فکر کاسبی کساد خود هستند. آنها اظهار می کنند این نوع برخورد با قاچاق، آرامش کسبه را از بین برده و برخی، مثل دیروز صبح، خطر نمی کنند کرکره مغازه را بالا بدهند.
یکی از مغازه داران طبقه ششم مجتمع می گوید: «مشابه این کار را چند سال پیش هم داشتیم. مأموران هر سه، چهار شب وارد مجتمع می شدند، قفل مغازه ها را می بریدند و جنس می بردند تا اینکه عاقبت یک بار ماجرا به زدوخورد کسبه و مأموران کشید و حدود ٦٠ نفر از کسبه سر از زندان درآوردند. بعد از آن برخوردها قطع شد و چند سالی بود که با این شیوه برای برخورد با قاچاق به سمت علاءالدین نمی آمدند».
 
ضبط کالای قاچاق با تخریب دیوار انبار
در بین کسبه کسی نیست که شاهد عینی ماجرا بوده باشد. همه یا واقعا ندیده اند یا خود را به ندیدن می زنند تا دچار دردسر نشوند. یکی از کسبه بنا بر شنیده هایی که ادعا می کند موثق است، ماجرا را این گونه روایت می کند: «دیشب حوالی ساعت یک بامداد، مأموران مبارزه با قاچاق نیروی انتظامی وارد پارکینگ مجتمع علاءالدین می شوند و کسی که مشغول حمل جنس (محموله گوشی تلفن همراه) بوده را با خود می برند. علاوه براین به طبقه منفی سه رفته و با تخریب دیوار انبار یکی از کسبه، اجناسی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید