هر روز!
هر روز!

تقابل فعالان جبهه فرهنگی انقلاب با یالثارات : جمعی از

تقابل فعالان جبهه فرهنگی انقلاب با یالثارات 
 : جمعی از

تقابل فعالان جبهه فرهنگی انقلاب با یالثارات
: جمعی از فعالان جبهه فرهنگی انقلاب در بیانیه ای نسبت به توهین های نشریه یالثارات به هنرمندان اعتراض کردند. در بنیتا بخوانید.
: تقابل فعالان جبهه فرهنگی انقلاب با یالثارات
به گزارش : نشریه ی «یالثارات» وابسته به روزنامه ی «کیهان»، مدتی است که نسبت به هنرمندان کشور موضع تندی گرفته و با انتشار مطالب توهین آمیز، القاب زشتی را به آنان نسبت داده است. این مطالب چنان زشت و زننده بود اعتراض گسترده ای را در جامعه ی هنری و مطبوعاتی و همچنین اقشار مختلف مردم به دنبال داشت. در جدیدترین واکنش به این نشریه جمعی از روزنامه نگاران و فعالان جبهه فرهنگی انقلاب طی بیانیه ای از هنرمندان حمایت کردند. در ادامه با بنیتا همراه باشید.

جمعی از روزنامه نگاران و خبرنگاران و فعالان جبهه فرهنگی انقلاب با اعلام انزجار از این اتفاق بیانیه ای را امضا و در اختیار رسانه ها قرار دادند. این بیانیه به شرح زیر است:
«ادع الی سبیل ربک بالحکمة و الموعظة الحسنة و جادلهم بالتی هی احسن (نحل، آیه ۱۲۵)
ای جماعت نه اگر بیش، کمی عار کنید
مسئله نقد فرهنگی در کشور با توجه به مسائلی که در مدیریت فرهنگی وجود دارد، مسئله مهمی است که دلسوزان هیچ گاه از آن غافل نبوده اند، اگر روزی تهاجم فرهنگی و روز دیگر ناتوی فرهنگی مورد بحث بود، امروزه دیگر بحث نفوذ فرهنگی مطرح است و اختلالات فرهنگی و اقدامات ضد فرهنگی از درون کشور و از درون ساختارهای رسمی و یا به ظاهر همراه، سرچشمه می گیرد.
حرمت قلم آن قدر بالاست که خداوند متعال در قرآن به آن سوگند خورده است و اسلام عزیز همواره چه در آیات قرآن چه در روایت امر و سفارش به نیکویی کلام و موعظه حسنه و زبان نرم و جدال احسن کرده است. بر همین اساس نیز نویسندگان مؤمن و متعهد جبهه فرهنگی انقلاب همواره در نوشته های خود منطق و استدلال و گفتگو را منشأ حرکت و اثر خود دانسته و هیچ گاه قلم بر ناسزا و ناصواب نرانده اند. روزنامه نگاران و منتقدان جبهه انقلاب، درباره فرهنگ و هنر و انواع مدیوم های مختلف فرهنگ ساز ازجمله سینما، ادبیات، تئاتر، موسیقی، تجسمی و ..... و مدیریت کلان فرهنگی کشور همواره انتقاداتی جدی داشته اند و سعی کرده اند در عین حفظ صراحت و دوری از محافظه کاری، انتقادات خود را با استدلال های منطقی، قابل درک و محکم بیان کنند و به همین دلیل هیچ گاه از هیچ گفتگو و مناظره ای فرار نکردند.
اما متأسفانه اخیراً در یکی از مطبوعات کشور که مع الاسف نام مبارک سیدالشهدا علیه السلام را نیز یدک می کشد و شوربختانه منتسب به جبهه انقلاب نیز هست، شاهد اوج گیری ادبیات سخیف، غیردینی، توهین آمیز و غیرشرعی هستیم که هیچ نشانی از رعایت اخلاق و ادب و شرع در آن نیست.
ما گرچه شاید در بسیاری موارد، پس از طرح انتقادات اساسی تر، به شرایط پوشش و حجاب اهالی هنر نیز انتقاد داشته باشیم و آن را در شان هنرمند ایرانی ندانیم، اما نسبت ناروا به هنرمند را هم درست نمی دانیم. ما نیز به بسیاری از اتفاقات سیمای جمهوری اسلامی انتقاد داشته و داریم و همواره سعی در نقد مصلحانه تریبون اصلی جمهوری اسلامی کرده ایم، اما این انتقادات از نظر ما هیچ گاه مجوزی برای اینکه فردی را به دلیل اختلاف سلیقه و نگاه، مرتد و بی دین بخوانیم نبوده است.
بر همین اساس، بسیاری از اهالی رسانه ای جبهه فرهنگی انقلاب از همان ابتدا به فیلم "فروشنده" نیز انتقاداتی جدی داشته اند و به دلایلی کاملاً متنی و در داخل اثر، آن را فیلمی مضر و ضدفرهنگی دانسته اند، اما برای انتقادات خود دلیل و برهان مشخص نیز ارائه کرده اند و حاضرند در هر تریبونی با مخالفان به بحث بنشینند و خود را به قضاوت عموم مردم قرار دهند.
مسئله ی اساسی اما این است که ما با آثار سر و کار داریم، نه آدم ها و افعال و رفتار خصوصی شان. بنابراین بر این نظریم که مطلب اخیر نشریه یالثارات در خصوص سه تن از عوامل سینمای ایران – با حفظ انتقادات اصولی ما به هر سه تن – خلاف شرع و ادب، تهمت و قذف و دارای حد شرعی و اشاعه فحشا و کبیره است که متأسفانه نه تنها باعث حل شدن مشکلات فرهنگی نخواهد شد، بلکه اتفاقاً باب نقد سالم و فنی را نیز خواهد بست و بحث های اساسی را نیز به حاشیه خواهند راند.
رویه اخیر این نشریه در شرایط فعلی کشور و در زمانی که جبهه فرهنگی انقلاب سعی در گفتگو و حل منطقی مسائل را در جهت بهبود وضعیت فرهنگ کشور دارد، بسیار مشکوک و قابل توجه است.
بارها به این موضوع اشاره کرده ایم و باز باید بر آن تأکید کنیم که الگوی ما، در نقد فرهنگی و ورود مصلحانه و متفکرانه به عرصه فرهنگ، سید شهیدان اهل قلم؛ شهید بزرگوار سید مرتضی آوینی است که هیچگاه در مطالب و آثارش ورود این چنینی را ندیدیم و حتی اگر حرفی مخالف اکثر بدنه سینما وجود داشت، با منطق و دلیل آن را بیان می نمود و با حفظ صراحت بیان هیچ گاه چارچوب های اخلاقی و شرعی را زیر پا نگذاشت و نقد فرهنگ و هنر را به حریم خصوصی افراد تعمیم نداد.
با این همه اینک سؤال اصلی و درخواست مجدانه از قوه محترم قضاییه و دادستان محترم این است که چرا اجازه سوءاستفاده از عنوان مذهبی این نشریه را به عده ای هتاک و بی ادب داده است تا ضمن تداوم انتشار و توهین های خود، به چهره جریان اصیل مذهبی و انقلابی کشور خدشه ای جبران ناپذیر وارد کند در حالی که اساساً این اقدامات نه تنها مورد تائید جبهه فرهنگی انقلاب نیست، بلکه صد در صد مخالف شئون و شرع و قانون نیز هست.
در پایان تأکید می کنیم، ضمن حفظ اختلافات و انتقادات جدی به جریان روشنفکری و نفوذ در فرهنگ کشور،  اقداماتی از قبیل نشریه مذکور را خطا و ناصواب و مستحق برخورد قضایی می دانیم.
والسلام علی من التبع الهدی
جمعی از روزنامه نگاران و خبرنگاران و فعالان جبهه فرهنگی انقلاب»
اسامی امضاکنندگان نامه این بیانیه را به ترتیب حروف الفبا می بینید.
«آذرپندار م

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید