هر روز!
هر روز!

اصلاح طلبان آذربایجان شرقی به کجا می روند؟! : اصلاح

اصلاح طلبان آذربایجان شرقی به کجا می روند؟! : اصلاح

اصلاح طلبان آذربایجان شرقی به کجا می روند؟!
: اصلاح طلبان آذربایجان شرقی به کجا می روند؟!
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از آناج، معرفی «کریم عابدی» و «میرعلی اشرف پوری حسینی» به عنوان گزینه‌‌‌‌های اصلاح طلبان استان برای حضور در رأس استانداری آذربایجان‌‌‌شرقی بعد از آن صورت می‌‌گیرد که «علی اصغر الموسوی» از سوی همین طیف سیاسی برای تصدی پُست شهرداری تبریز مورد حمایت قرار گرفته است.
به گزارش : در این میان ناظران سیاسی نسبت به این شیوۀ عمل و نیز گزینه‌‌‌های معرفی شده توسط اصلاح طلبان، نقدهایی را مطرح کرده‌‌اند که قابل تأمل است.
1- ورود جریان اصلاح طلبی استان و چهره‌‌های منتسب به این جریان برای معرفی مصداق به نوعی ورود به فاز اجرایی است. گرچه تعریف شاخص‌‌های یک استاندارِ ایده آل اقدام ارزنده و راهگشاست اما معرفی نفرات خاص، در علم سیاست به اصطلاح «خام اندیشی» به حساب می‌‌آید. انسان جایز الخطاست و اگر فرضاً همان مصداق معرفی شده در دوره مسئولیتش، گرفتار لغزش شده و احیاناً تخلفی را مرتکب شود، آن جریان سیاسی پایگاه و اعتبار خود را از دست خواهد داد. پختگی سیاسی حُکم می‌‌کند که سیاستمداران، شاخص‌‌های مطلوب خود را اعلام کنند و به مسئولان اجرایی اجازه دهند تا انتخاب، از سوی آنان صورت بگیرد. ارائه مشاوره‌‌های لازم به مسئولان اجرایی در موقع ضرورت نیز می تواند امری پسندیده باشد.
از سوی دیگر اصلاح طلبان با ورودشان به معرفی مصادیق، دچار ریسکی بسیار بزرگ شده‌‌اند. اگر هیات وزیران به هر دلیلی منتخبی غیر از آنچه اصلاح طلبان آذربایجان شرقی معرفی کرده‌‌اند، داشته باشد آیا اعتبار آنان نزد دولت زیر سوال نخواهد رفت که چرا پیشنهادشان محل اعتنا قرار نگرفت؟
بنابراین خطای اولِ اصلاح طلبان را باید در ورود آن‌‌ها به معرفی مصداق برای استانداری آذربایجان شرقی جُست.
2- مصداق‌‌های معرفی شده افرادی هستند که به نظر نمی‌‌رسد به این سادگی ها مورد اجماع مسئولان محلی و ملی باشند. کریم عابدی، چهره‌‌ای صرفاً سیاسی با حاشیه‌‌های خاص خودش است. او در دوره مسئولیتش در معاونت سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان‌‌شرقی در دولت اصلاحات عملکردی داشت که حاشیه‌‌هایش کمتر از متن نبود. اقدام او طی سال‌‌‌های اخیر که به حالت قهر و در قامت یک منتقد به حضور در دانشگاه بسنده کرده بود، نیز نمی‌‌تواند تصویری مناسب از او ترسیم کند.
پوری حسینی هم فردی است که نه مسئولان و نه مردم استان ذهنیت خوبی از او ندارند. پوری حسینی بعد از دوره ششم مجلس که به عنوان نمایندۀ حوزۀ انتخابیه تبریز حضور داشت، در دو مقطع کوتاه مهمان تبریز و آذربایجان بود. این مقاطع مربوط به ریاست ستاد انتخاباتی رئیس جمهور روحانی در آذربایجان شرقی طی دو دورۀ محدود تبلیغات انتخاباتی بوده است.
اظهار مخالفت علنیِ شماری از مسئولان استان با استاندار شدن پوری حسینی به دلیل عملکرد معنادارش در بحث واگذاری واحدهای تولیدیِ دولتی در کنار دوریِ طولانی مدت او از تبریز و آذربایجان شاید از دلایل عمده‌‌‌ای باشد که احتمال موافقت دولت با رسیدن او به کاخ استانداری آذربایجان شرقی را کاهش می دهد. این احتمال زمانی تقویت می شود که «یعقوب شیویاری» سخنگوی مجمع نمایندگان استان در مجلس گفته است که نام پوری حسینی در بین گزینه های مد نظر وزارت کشور برای استانداری آذربایجان شرقی نیست.
با این اوصاف که ذکرش رفت، عملی شدن پیشنهادهای اصلاح طلبان آذربایجان شرقی دشوار و سخن می‌‌نماید. مرور مشی دولت و نگاه اجمالی به رزومۀ هفت استانداری که چهارشنبه گذشته موفق به اخذ نظر موافق هیات وزیران شدند نیز بر این امر صحه می‌‌گذارد.
فلسفه اصلی و نتیجۀ کار سیاسی رسیدن به قدرت یا حفظ آن است. تحلیلگران مسایل سیاسی می گویند که اقدام اصلاح طلبان آذربایجان شرقی در معرفی مصادیق استانداری جز دور شدن از هدف مزبور نتیجۀ دیگری نخواهد داشت.
 
انتهای پیام/

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید