بهترین زندگی
بهترین زندگی

هزینه درمان ناباروری در ایران، خدمات بیمه معاون درمان

هزینه درمان ناباروری در ایران، خدمات بیمه
معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه ۶ استان فاقد مرکز ناباروری است، گفت: هنوز پوشش بیمه‌ای برای درمان ناباروری نداریم اما ۸۵درصد هزینه درمان ناباروری اقشار نیازمند تحت حمایت نهادهای دولتی را براساس تعرفه دولتی برای ۵دوره درمان(دو بار IVF) پوشش می‌دهیم. دکتر محمد آقاجانی همچنین افزود: 25بخش ناباروری در کشور داریم که در حال بازسازی و نوسازی هستیم و 17مرکز ناباروری نیز با تمرکز بر مناطق محروم و فاقد مرکز باروری به این مراکز اضافه خواهد شد.

پیش از این نیز معاون درمان وزارت بهداشت از تجهیز و بهسازی مراکز درمان ناباروری، راه‌اندازی و ساخت مراکز جدید درمان ناباروری در راستای برنامه حمایت از زوج‌های نابارور خبر داده و گفته بود: ساخت این مراکز در سال 95مورد توجه وزارت بهداشت قرار گرفته و با اجرای طرح تحول مراکز ناباروری تجهیز وبهسازی 366بلوک زایمان صورت گرفت که امیدواریم امسال 1123واحد اختصاصی زایمان نیز راه‌اندازی شود زیرا در تلاش هستیم فرهنگ زایمان طبیعی در کشور نهادینه شود؛ بر همین اساس یکی از برنامه‌ها در جهت تعقیب این فرهنگ راه‌اندازی و توسعه اتاق‌های تک نفره زایمان است.

دکتر محمد آقاجانی پیش از این نیز گفته بود: در حوزه استقرار نظام جامع سلامت باروری با توجه به سیاست‌های جمعیتی و سیاست‌های کلی نظام سلامت، 3 برنامه کلی حمایت از زوج‌های نابارور، ترویج زایمان طبیعی و توسعه و بهینه‌سازی بلوک‌های زایمانی جزو اولویت‌های حوزه درمان است که در این زمینه اقدامات قابل توجهی در 2سال اخیر صورت گرفته و در سال 95نیز به بهره‌برداری می‌رسد.

معاون درمان وزیر بهداشت همچنین به برنامه حمایت از زوج‌های نابارور اشاره کرد و اظهار داشت: در این برنامه تعیین شده که در کنار حمایت مالی در درمان زوج‌های نابارور، اقدامات دیگری مانند تجهیز بخش‌های درمان ناباروری در مراکز، استانداردسازی فضای فیزیکی مراکز درمان ناباروری از نظر تعداد بخش‌ها و مراکز، ایجاد مرکز و بخش درمان ناباروری، بهره‌برداری از بخش‌ها و مراکز درمان ناباروری و تشکیل بانک اطلاعاتی زوج نابارور انجام می‌شود.

در زمینه ناباروری پراکنده کاری‌های بسیاری در کشور وجود دارد. هلال‌احمر یک مرکز درمان ناباروری به نام رویش داردکه متعلق به پژوهشکده رویان است. کلینیک ناباروری رویان نیز در بسیاری از شهرها ازجمله تهران، یزد، مشهد و اصفهان دایر است. مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا نیز تحت‌نظر پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی در تهران فعالیت می‌کند.

همچنین هزینه‌های گزاف درمان ناباروری به علاوه سیاست کلی رفع موانع افزایش جمعیت، بیمه‌ها را بر آن نداشت که وارد حمایت از درمان ناباروری شوند. این مسئله سبب شد تا وزارت بهداشت با وجود نداشتن وظیفه حمایتی اعلام کند که به‌دنبال حمایت مالی از زوج‌های نابارور است.

    500اتاق زایمان یک نفره با امکان حضور همسر
معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در حوزه زایمان 1800واحد اختصاصی زایمان در حال ساخت است نیز گفت: 500واحد هفته آینده افتتاح می‌شود که مختص یک بیمار است و امکان حضور همسر و مادر بیمار در این واحدهای اختصاصی وجود دارد.

    عدم‌استقبال بانوان از زایمان بدون درد
آقاجانی درباره زایمان بدون درد نیز گفت: زایمان‌های بی‌درد هنوز در جامعه جانیفتاده حتی گاهی برای کم کردن درد در بسیاری از مراکز از داروهای بیهوشی و روش استنشاقی استفاده می‌کنند اما باز هم استقبال خوبی از آن نشده است.  وی درباره خدمات زایمان در بیمارستان‌های دولتی گفت: در گذشته حدود 56درصد زایمان‌ها در کشور به روش سزارین انجام می‌شد که با 7اقدام دولت مانند رایگان شدن زایمان طبیعی در مراکز دولتی، میزان سزارین در کشور 7درصد کاهش یافت و به 49درصد کل زایمان‌ها کاهش یافت.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید