هر روز!
هر روز!

علائم عفونت کولون علائم عفونت کولون : علائم عفونت کولون

علائم عفونت کولون
علائم عفونت کولون : علائم عفونت کولون
: علائم عفونت کولون
چه عواملی باعث عفونت کولون می شوند؟
به گزارش : عفونت روده عمدتاً به وسیله ی باکتری هایی مانند کمپیلوباکتر، شیگلا، اشریشیا کلی، یرسینیا، و سالمونلا ایجاد می شود. انتامبا هیستولیتیکا انگلی است که می تواند موجب عفونت روده بزرگ شود. انواع خاصی از ویروس ها نیز می توانند چنین عفونت هایی را به وجود آورند. کلستریدیوم دیفیسیل یا C-diff یک نوع هاگ یا اسپور است که باکتری خاصی را بوجود می آورد که به عنوان یکی از علل شایع عفونت روده بزرگ در نظر گرفته می شود. این باکتری ممکن است با دیگر باکتری های مفید در کولون همزیستی کرده و هنگامی که دیگر باکتری ها در اثر استفاده از آنتی بیوتیک از بین می روند، رشد بدون کنترلی نماید. این عفونت را همچنین کولیت سودوممبرانوس (pseudomembranous colitis) یا کولیت با غشاء کاذب، می نامند که مسری نیز می باشد. بنابراین، عوامل ایجاد کننده عفونت ممکن است از طریق غذا یا آب آلوده به بدن وارد شوند. در برخی موارد، تماس با افراد بیمار و یا سطوح آلوده برای مبتلا شدن به این بیماری کافی است.
علائم
مشاهده شده که بسیاری از افراد مبتلا، کم و بیش علائم مشابهی را از خود نشان می دهند، حتی اگر عوامل ایجاد کننده ی این بیماری متفاوت باشند. در ذیل فهرستی از متداول ترین علائم یک کولون عفونی شده، ذکر گردیده است. اسهال آبکی: فرد مبتلا ممکن است بارها نیاز به رفتن به دستشویی پیدا کند. در موارد شدید، اسهال خونی نیز ممکن است ایجاد شود. خون یا موکوس نیز شاید در مدفوع دیده شود، و شخص ممکن است در حال تخلیه ی شکم (خارج کردن مدفوع) دچار اسپاسم یا گرفتگی مقعد شود. درد شکمی: عفونت کولون ممکن است موجب درد شدید متناوب در ناحیه ی پایینی شکم شود. درد اغلب به صورت اسپاسم توصیف می شود که ممکن است با کار کردن شکم آرام شود. تب خفیف: در برخی موارد، فرد مبتلا ممکن است دچار تب خفیفی شود. این نشانه ای است که معمولا با عفونت ناشی از C-diff، کمپیلوباکتر، شیگلا، سالمونلا، و غیره مرتبط است. این نشانه با شدید شدن عفونت، شاید بدتر شود. کم شدن آب بدن: به دلیل از دست دادن مداوم مایعات ناشی از دفع های مکرر، بسیاری از افراد مبتلا دچار کم آبی در بدن می شوند. این بیماری ممکن است موجب خشکی دهان، تشنگی بیش از حد، و ضعف عضلانی شود.
علایم دیگر
• نفخ • تهوع و استفراغ • از دست دادن اشتها • سردرد
درمان
دوره درمان با توجه به شرایط بیمار و عامل مسبب مشخص می شود. در صورتی که عفونت ناشی از باکتری C-diffباشد، آنتی بیوتیک استفاده نمی شود. با این حال، اگر ناگزیر به انجام چنین درمانی باشد برخی از انواع آنتی بیوتیک ها را می توان برای از بین بردن این باکتری، مورد استفاده قرار داد. تعویض فلور روده ای (intestinal flora) (شامـل میـکرو ارگـانیـسـم هـایی است که بطور طبیعی در مجاری گوارشی، بصورت همزیستی مسالمت آمیـز، زنـدگی کـرده و در سـلامـت انسـان و یــا مـیزبان نقش دارند) نیز توصیه می شود. معمولاً، از آنتی بیوتیک برای درمان عفونت کولون ناشی از انواع دیگر باکتری ها استفاده می کنند. فرد مبتلا بایستی مقدار زیادی آب بنوشد تا مایعات از دست رفته ی بدن بخاطر اسهال جبران شود. مایعات داخل وریدی و الکترولیت در صورت کم آبی شدید تجویز می شود. بنابراین، به محض مشاهده ی این علائم، به پزشک مراجعه نمایید تا از عوارض و عواقب وخیم جلوگیری شود. با حفظ بهداشت مناسب، از عفونت کولون می توان تا حد زیادی ممانعت بعمل آورد. از خوردن گوشت نیمه پخته و یا بسیار کم پخته و نوشیدن آب آلوده خودداری کنید. سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه ی آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته شود. مراجعه به پزشک خود بی خطرترین راه تشخیص و درمان هرگونه بیماری است.

منبع :

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید