مسیر سبز
مسیر سبز

بازار خودرو واقعا ارزان است؟ روزنامه دنیای اقتصاد: اگرچه

بازار خودرو واقعا ارزان است؟
روزنامه دنیای اقتصاد: اگرچه بازار خودرو کشور این روزها با افت قیمت‌ها روبه‌رو شده، اما کارشناسان معتقدند هنوز نمی‌توان واژه «ارزانی» را به کار برد، زیرا هنوز هم قیمت‌ها بالا به نظر می‌رسند.
 
به گفته فعالان بازار، طی 10 روز اخیر، قیمت بیشتر خودروها اعم از داخلی و خارجی، با کاهش روبه‌رو شده و هنوز هم ادامه دارد. آنها معتقدند اظهارات هفته گذشته رییس‌جمهور و تاکید وی بر کاهش قیمت خودرو، دلیل اصلی افت قیمت‌ها در بازار است.

محمود احمدی‌نژاد در گفت و گوی تلویزیونی هفته گذشته خود تاکید کرد که توافقی بر سر افزایش قیمت خودرو با خودروسازان نداشته و آنها باید قیمت محصولات شان را کاهش دهند. وی حتی تهدید کرد اگر قیمت خودرو کم نشود، تعرفه واردات را حذف می‌کند.

اظهارات احمدی‌نژاد واکنش سریع خودروسازان را در پی داشت، به نحوی که آنها بلافاصله عنوان کردند قیمت‌ها را پایین خواهند آورد، آن هم در شرایطی که با مجوز خود دولت اقدام به افزایش قیمت کرده بودند.

با این حال، اما به فاصله کوتاهی نظر خودروسازان برگشت و آنها با همان استدلال‌های قدیمی خود تاکید کردند قیمت محصولات شان را با شرط و شروط پایین خواهند آورند. حالا هم که حدود 10 روز از اظهارات احمدی‌نژاد می‌گذرد، هنوز مشخص نیست دست آخر خودروسازان زیر بار کاهش قیمت خواهند رفت، یا به هر نحوی شده از زیر این بار شانه خالی خواهند کرد؟

با این حال، اما بازار خودرو واکنشی مثبت به صحبت‌های احمدی‌نژاد نشان داد و قیمت‌ها کاهش میلیونی را در این مدت به خود دیدند. اوضاع به شکلی است که حتی برخی خودروها با قیمتی زیر نرخ کارخانه در بازار عرضه می‌شوند.

هرچند قیمت خودروها در این 10 روز اخیر کاهش قابل‌توجهی داشته، اما نباید فراموش کرد که رکود بازار ناشی از انتظار مشتریان برای کاهش قیمت‌هاست. مشتریان منتظر بودند تا خودروسازان قیمت را پایین بیاورند و به تبع آن، قیمت‌ها در بازار نیز افت کند، اما طی روزهای پایانی سال و با افزایش تقاضا، احتمال رشد دوباره قیمت خودرو وجود دارد.

افت قیمت میلیونی

اما به بازار برویم و ببینیم اوضاع قیمت خودرو به چه شکل است. آن طور که فعالان بازار می‌گویند، مگان هم‌اکنون 80 میلیون تومان قیمت دارد و این موضوع از افت چهار میلیونی آن طی هفته جاری حکایت می‌کند.

همچنین تندر - ۹۰ نیز که این روزها قیمتی زیر نرخ کارخانه دارد، هم اکنون در مدل پارس خودرویی خود 34 میلیون تومان به فروش می‌رسد. تندر مدل E1 نیز با قیمت 31 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد.

از تندر و مگان که بگذریم، تیبا نیز دیگر خودرویی است که طی هفته جاری با کاهش قیمت روبه‌رو شده است. این محصول 20 میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد. دیگر خودرویی که این هفته با کاهش قیمت روبه‌رو شد، ماکسیما است. ماکسیما در حال حاضر 110 میلیون تومان به فروش می‌رسد که این موضوع از کاهش قیمت سه میلیونی تومانی آن حکایت می‌کند.

نیسان تيانا هم در حال حاضر با قیمتی برابر با 145 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. به جز ماکسیما و تیانا، دیگر خودرو لوکسی که این هفته کاهش قیمت را تجربه کرد، سوزوکی گرندویتارا بود. این محصول در حال حاضر ۱۲0 میلیون تومان در بازار قیمت دارد.

 اما دیگر خودرو بالای ۱۰۰ میلیون بازار، مزدا۳ است که با افتی قابل‌توجه هم‌اکنون قیمتی برابر با ۱22 میلیون تومان دارد. این محصول مونتاژی هشت میلیون تومان کاهش قیمت داشته است. دیگر مدل مزدا یعنی مزدا۲ نیز در حال حاضر ۷۷ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

در بین محصولات ایران خودرو، اما پژو ۲۰۶ و ۴۰۵ و پارس و سمند و پژو ۲۰۷ نیز با کاهش قیمت روبه‌رو شدند. به گفته فعالان بازار، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۲ قیمتی برابر با ۳6 میلیون تومان دارد.

تیپ۶ این محصول در حال حاضر ۵2 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که این از افت قیمت یک میلیونی آن حکایت دارد. در بین مدل‌های صندوقدار ۲۰۶ نیز V9 با قیمتی برابر با 53 میلیون تومان به فروش می‌رسد و V8 هم 45 میلیونی است. این دو خودرو نیز افتی یک میلیونی را تجربه کرده اند.

همچنین پژو 207 اتومات نیز با توجه به افت قیمت یک میلیون تومانی اش، در حال حاضر 56 میلیون تومان به فروش می‌رسد. در بین دیگر مدل‌های پژو، هم‌اکنون پژو ۴۰۵ نیز که حدود 5/1 میلیون تومان افت قیمت داشته، 25 میلیون تومان به فروش می‌رسد. سمند هم در مدل LX خود قیمتی برابر با ۲۶میلیون تومان دارد.

پژو پارس نیز در حال حاضر ۳۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد. همچنین به گفته فعالان بازار، پراید در حال حاضر 18 میلیون تومان در مدل ۱۱۱ خود قیمت دارد. پراید مدل 131 نیز 17 میلیون و 800 هزار تومان به فروش می‌رود و مدل 132 هم 400 هزار تومان ارزانتر خرید و فروش می‌شود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید