هر روز!
هر روز!

عوارض جانبی مصرف نمک زیاد : عوارض جانبی مصرف نمک

عوارض جانبی مصرف نمک زیاد
: عوارض جانبی مصرف نمک زیاد
یران :نمک بیش از حد در رژیم غذایی شما، می تواند منجر به عوارض جانبی مضر یا ناخوشایندی شود. کلرید سدیم یا نمک طعام، الکترولیت های سدیم رژیم غذایی شما را تامین می کند. این ماده ی معدنی برای حفظ تعادل مایعات در داخل سلول های شما، برای انقباض ماهیچه های شما، و برای انتقال تکانه های عصبی ضروری می باشد.
بنا به گزارش : همچنین نقش مهمی در کمک به دستگاه گوارش شما برای جذب مواد مغذی ایفا می کند. اگر چه شما در هر روز به مصرف مقدار قابل توجهی سدیم نیاز دارید (تا ۱۵۰۰ میلی گرم یا مقدار موجود در ۳ گرم نمک) اکثر آمریکایی ها بسیار بیشتر از این مقدار نمک مصرف می کنند.
خوردن نمک بیش از اندازه می تواند باعث عوارض جانبی زیان باری شود. در این مقاله شما را با برخی از این عارضه ها آشنا می کنیم.
سدیم در خارج از سلول های شما متمرکز شده است، در مقابل، پتاسیم عمدتا در داخل سلول های شما وجود دارد. مقدار سدیم در مایع خارج سلولی به افزایش مقدار آبی که بدن شما نگه می دارد کمک می کند.
اگر مصرف سدیم شما بالا باشد، کلیه های شما ترشح آب به درون ادرار شما را کاهش می دهند، تا شما بتوانید سدیم اضافه ای که سلول های شما را احاطه کرده، متعادل کنید. این مسئله، منجر به افزایش حجم خون بعلت احتباس آب می شود. علائم عبارتند از ورم در نقاط مختلف بدن.
احتباس آب می تواند با مصرف سدیم زیاد در هنگامیکه بخوبی هیدراته هستید اتفاق بیفتد. با اینحال اگر بخوبی هیدراته نباشید، یا اگر اختلالی دارید، یا دارویی مصرف می کنید که باعث دفع آب بیش از حد در ادرارتان می شود، ممکن است دچار کم آبی شوید.
در این مورد، سدیم اضافی که شما مصرف می کنید، هنوز هم به آب نیاز دارد تا آن را متعادل کند. اما بدون آب کافی در رژیم غذایی شما، ممکن است بدنتان آب مورد نیاز را از درون سلول های شما بیرون بکشد.
بعد از آن ممکن است احساس تشنگی شدید، تهوع، سرگیجه، گرفتگی عضلات شکم، استفراغ و اسهال کنید، زیرا سیستم بدن شما نمی تواند خودش را از شر سدیم اضافه خلاص کند.
سدیم بخاطر نقشی که در حفظ حجم خون دارد، می تواند بر فشار خون نیز تاثیر بگذارد. هورمون ها در کلیه به تعیین اینکه چقدر سدیم و آب توسط ادرار دفع شود، کمک می کنند. هر چه میزان سدیم در خون شما بالاتر باشد حجم خون شما بیشتر می شود، زیرا کلیه های شما بمنظور رقیق کردن سدیم در خونتان آب کمتری دفع می کنند.
افزایش حجم خون، به نوبه ی خود فشار خون را بالا می برد. مصرف سدیم بیش از حد، بخصوص در دوره های زمانی طولانی می تواند منجر به افزایش مزمن فشار خون شود، زیرا بدن شما دائما در تلاش است که تعادل آب را حفظ کند.
علاوه بر این، مصرف بیش از حد سدیم در دراز مدت، می تواند به دیواره ی رگ های خونی شما آسیب برساند و شما را مستعد ابتلا به فشار خون بالا یا بیماری فشار خون کند.
مصرف بیش از حد سدیم در حضور اختلالات یا عوامل رژیمی دیگر ممکن است خطر ابتلا به سرطان معده، سنگ کلیه، یا پوکی استخوان را افزایش دهد. مصرف مزمن نمک زیاد، می تواند به آستر معده ی شما آسیب برساند و آن را بیشتر مستعد ابتلا به عفونت ناشی از هلیکو باکترپیلوری (یک باکتری که می تواند باعث التهاب شود و منجر به رشد تومور گردد) کند.
بعلاوه مصرف نمک زیاد می تواند مقدار کلسیمی که در ادرارتان دفع می کنید را افزایش دهد و ممکن است به ایجاد سنگ کلیه کمک کند. این اثر با پوکی استخوان نیز مرتبط است، زیرا ممکن است بدن شما برای جبران کلسیمی که از طریق ادرارتان از دست داده اید، کلسیم را از استخوان های شما بشوید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید