بهترین زندگی
بهترین زندگی

سرطان پستان در زنان، قابل پیشگیریه؟ سرطان پستان جزء

سرطان پستان در زنان، قابل پیشگیریه؟
سرطان پستان جزء سرطان های نسبتاً شایع و خطرناک در بین زنان می باشد. درمان موفقیت آمیز این سرطان بستگی به تشخیص اولیه و مراقبت های پزشکی دارد. معاینه ی سینه به صورت ماهیانه توسط فرد، برای تمامی خانم ها امکان پذیر است. بهترین زمان برای معاینه بعد از دوران قاعدگی است؛ زیرا در آن زمان دردناکی سینه که مربوط به هورمون ها است وجود ندارد.
طریقه ی معاینه ی پستان ها ۱- روبروی آینه ایستاده و به هر دو سینه نگاه کنید؛ اختلاف اندازه و یا شکل سینه ها را بررسی نمایید.۲- در حالی که دراز کشیده و سر خود را روی یک بالش گذاشته اید، با نوک انگشتان سینه هایتان را لمس کنید. سطح سینه ها را فشار دهید و زیر انگشتان بچرخانید ( از نوک سینه ها شروع کنید). دورتادور آن را لمس کنید تا به زیر بغل برسید.۳- به پهلوها خوابیده و بررسی سینه ها را مجدداً انجام دهید.۴- نوک سینه ها را فشار دهید و دقت کنید که خون یا ترشح از آن بیرون می آید یا خیر.گودی ها و یا فورفتگی های غیر طبیعی مانند پوست پرتقال نیز ممکن است در سینه ها پدید آید.در صورت لمس برجستگی و یا هر علامت غیر طبیعی دیگر در سینه ها به پزشک مراجعه کنید. مطمئن باشید که بسیاری از برجستگی ها و ترشحات سینه سرطانی نیست ولی به هر حال بهتر است زمان را از دست ندهید.
عوامل خطرزا در مورد سرطان پستان عوامل خطرزای شناخته شده در بروزاین سرطان به شرح زیر می باشند:بالا رفتن سن؛عوامل ژنتیکی؛ سابقه ی خانوادگی سرطان پستان، عوامل هورمونی، یائسگی دیررس،عدم سابقه ی زایمان یا زایمان اول تا سن ۳۰ سالگی،عوامل محیطی از جمله عوامل تغذیه ای ونحوه ی زندگی ، استفاده از بعضی از داروهای هورمونی، اختلال درکارسینوس های تخمدان و اندومتر.شناسایی این عوامل خطرزا و پیگیری بالینی هر بیمار درمان سریع و بهتر را امکان پذیر می سازد.
تو صیه های تغذیه ای به منظور جلوگیری ازبروز سرطان پستان: یک رژیم غذایی بر پایه ی منابع گیاهی در مقایسه با رژیم های پرچرب و حاوی منابع حیوانی می تواند تا حد زیادی در پیشگیری از این سرطان مؤثر باشد.۱- برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه ، مصرف میوه و سبزی تازه و مواد غذایی حاوی فیبرهای گیاهی را افزایش دهید.۲- مقدار کل چربی های رژیم و به خصوص چربی های اشباع را کاهش دهید.۳- افزایش فعالیت بدنی به مدت حداقل ۴ ساعت در هفته۴- به حداقل رساندن اضافه وزن و چاقی۵- کاهش مصرف غذاهای حیوانی به خصوص گوشت قرمز۶- استفاده از منابع غذایی حاوی
نکات تکمیلی که باید رعایت گردد : ۱- عدم استفاده از مشروبات الکلی و دخانیات۲- صرف غذاهایی که به صورت آب پز تهیه می شود.۳- عدم استفاده از غذاهایی که آثار سوختگی در آنها نمایان است .۴- استفاده از سبزیجات و انواع میوه ها۵- استفاده کمتر از گوشت قرمز۶- رعایت کامل امور بهداشتی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید