مسیر سبز
مسیر سبز

مایکل جردن بزرگترین بسکتبالیست تاریخ جهان تابناک: «مایکل جردن»،

مایکل جردن بزرگترین بسکتبالیست تاریخ جهان 
 تابناک: «مایکل جردن»،

مایکل جردن بزرگترین بسکتبالیست تاریخ جهان
تابناک: «مایکل جردن»، از شناخته‌شده‌ترین نام‌های جهان و یکی از مشهورترین و موفق‌ترین ورزشکارانی است که در صحنه ورزش حرفه‌ای جهان ظاهر شد. امروز هفدهم فوریه سالروز تولد مایکل جردن است. در هفدهم فوریه 1963 تولد نوزاد سیه چرده ای در بروکلین (نیویورک) موجب هیجان خانواده‌ای فقیر شد که با فریاد شادی و رضایت خود، توجه دوستان و همسایگان را به این نوزاد جلب کردند.

مایکل جردن از مشاهیر بسکتبال آمریکاست. او چندین باره تیم شیکاگو بولز را به قهرمانی رسانید.

در هفدهم فوریه 1963 تولد نوزاد سیه چرده‌ای در بروکلین (نیویورک) موجب هیجان خانواده‌ای فقیر شد که با فریاد شادی و رضایت خود، توجه دوستان و همسایگان را به این نوزاد جلب کردند. تولد یک بچه برای هر خانواده‌، رخداد شیرین و هیجان انگیزی است، ولی این کودک استثنایی، بسیار زود، توجه آشنایان و مردم محله را جلب کرد.او در سن یازده سالگی چنان بلند قد بود که همه بدون تردید، اعلام کردند که وی باید بسکتبالیست شود و بورسیه بگیرد. بورسیه تحصیلی برای بسکتبالیست‌های خوب و با استعداد، یک پله ترقی و شانس بزرگ برای درخشیدن در مسابقات کالج است، اما این پسرک سمبل شعار ملی مسابقات حرفه‌ای I love this game (من عاشق این بازی هستم) شد.

او حتی فراتر از تصور خانواده و آشنایان خود رشد کرد و عنوان قهرمان دوران وبرترین ورزشکار ملی را به خود اختصاص داد. ستاره‌ای که فراتر از تایگر وودز (گلف) و پیت سمپراس (تنیس) درخشید و یک اسطوره شد. این ستاره مرد اول در میان سه قهرمان دوران و نامش مایکل جردن است.

در سال 1991 نخستین قهرمانی در ان بی ای را با تیم بولز تجربه کرد و این مقام را در سال‌های 1992 و 1993 تکرار کرد تا به اصطلاح three-peat کرده باشد. جردن در اوج شهرت وتوانایی در اوایل فصل 93-94، خود را بازنشسته کرد که مهمترین دلیل بازنشستگی او را می توان مرگ اسرار آمیز پدرش در سال 1994 دانست که اتهاماتی را متوجه مایکل کرد و تعادل روحی وی را بر هم زد.

با وجود ترک ناگهانی NBA برای ادامه دوران بازی اش در ورزش بیسبال، وی مجددا در 1995 به بولز بازگشت و آن‌ها را به سه قهرمانی پیاپی دیگر (یعنی three-peat دوم) در سال‌های 1996،1997 و 1998 و نیز ثبت رکورد 72 پیروزی در فصل 1995 ـ 96 ان بی ای رساند. مشکلات خانوادگی و شایعات بار دیگر مایکل را به حاشیه برد و برای بار دوم در 1999 بازنشته شد، اما دوباره برای دو فصل بازی در تیم واشینگتن ویزاردز، در سال 2001 به NBA بازگشت.

عناوین و افتخارات

 NBA All-Star Game MVP: 1988, 1996, 1998
 NBA All-Defensive Team: 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1996, 1997, 1998
 NBA Defensive Player of the Year: 1988
 NBA Rookie of the Year: 1985
 
NBA All-Rookie Team: 1985
(Third on NBA All Tie Scoring List: (32,292 points
(Second Most Steals of All Time: (2,514 steals
 NBA Slam Dunk Contest winner: 1987, 1988

جردن در سال 1988 به عنوان بهترين مدافع سال برگزیده شد. وي همچنين به عنوان با ارزش‌ترين بازيكن NBA برگزيده شد و نخستين بازيكني بود كه هم بيشترين امتياز را به دست آورد و هم بيشترين توپ ربايي را داشت.

وي در همين سال به عنوان با ارزش‌ترين بازيكن تيم برگزیده ستارگان NBA هم شناخته شد. با اضافه شدن بازيكنان بزرگي همچون اسكاتي پيپن، بيل كارترايت، هوريس گرانت و جان پاكسون به شيكاگو بولز، اين تيم قدرت بيشتري پيدا كرد و در سال 1991 با شكست دادن لس آنجلس ليكرز به عنوان قهرماني NBA دست پيدا كرد. سال بعد اين تيم با شكست دادن پورتلند تريل بليزرز در ديدار نهايي يك بار ديگر قهرمان ليگ حرفه‌اي بسكتبال آمريكا شد. علاوه بر اين جردن در المپيك 1992 بارسلونا عضو «تيم رويايي» آمريكا بود. در آن سال كميته‌ المپيك تصميم گرفته بود كه ممنوعيت حضور بسكتباليست‌هاي حرفه‌اي در رقابت‌هاي المپيك را لغو كند. تيم آمريكا در آن بازي‌ها به راحتي قهرمان شد و جردن دومين طلاي المپيك خود را به دست آورد.

پست بازی: شوتينگ گارد
متولد هفده فوریه بروکلین، ایالت نیویورک ملیت آمریکا قد ۱.۹۸ سانتی متر وزن 115
لیگ ان بی ای
قبل ـ آغاز ـ فعالیت ـ حرفه‌ای ۱۹۸۴–۲۰۰۳
تیم‌های قبلی شیکاگو بولز ـ واشنگتن ویزارد
جوایز جایزه باارزش‌ترین بازیکن ان‌بی‌ای

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید