مسیر سبز
مسیر سبز

اثرات حضور روحانی در سیستان و بلوچستان خبرآنلاین: سیستان

اثرات حضور روحانی در سیستان و بلوچستان
خبرآنلاین: سیستان و بسیاری از مناطق مرزی ایران در قیاس با مناطق مرکزی رنگ توسعه را ندیده اند. طی تمامی سال های گذشته نیز سیاست های دولت برمحور توسعه مناطق مرکزی استوار بوده است.

120 نفر برای تماس های تلفنی و 40 نفر برای رسیدگی به نامه های مردمی، در سامانه سامد در مرکز شهر زاهدان جمع شده اند. همگی آنها وظیفه دارند، نامه های مردم فقیر سیستان را دسته بندی کنند و به اطلاع رئیس دولت برسانند. سید جواد موسوی یکی از روزنامه نگارانی که همراه حسن روحانی به سیستان سفر کرده می گوید:« نامه ها در قیاس با سفرهای استانی قبلی به طور نمونه اهواز کمتر بود. اما در شهر استقبال خوبی از آقای روحانی انجام شد. البته آنچه قابل توجه است گستردگی فقر در سراسر شهر است.» سیستان و بلوچستان براساس آمارهای رسمی در دسته استان های محروم قرار دارد.

حتی معاون استانداری نیز چندی قبل اعلام کرد حداقل 70 درصد از ساکنان استان مستحق دریافت یارانه نقدی هستند. آمارهای رسمی تایید می کند حداقل 400 هزار نفر در استان سیستان و بلوچستان با کمک های کمیته امداد امام خمینی و یارانه های ماهیانه 45 هزار تومانی دولت زندگی می کنند. اما جمعیت فقیر استان به استقبال رئیس دولت یازدهم رفته بودند، به اندازه استان های برخوردار نامه ودرخواست به همراهان رئیس دولت ارائه نداده اند. اهالی استان وضعیت مالی نامطلوبی را طی سال های گذشته تجربه کرده اند.

حتی گزارش های وزارت کار هم نشان می دهد نرخ واقعی بیکاری در استان حداقل 50 درصد است. مردم بومی منطقه در تمامی شاخص های رفاه، پایین ترین سطح را به خود اختصاص داده اند. گزارش دفتر بهبود تغذیه بهداشت نشان می دهد میانگین سرانه مصرف شیر اهالی سیستان پایین ترین رقم در کشور است. مردم سیستان از نظر تامین منابع مالی با جمعیت وسیعی زیرخط فقر قرار دارند. میانگین هزینه مصرفی سالیانه خانوارهای روستایی استان تنها 4 میلیون و 600 هزار تومان است. این رقم تمامی جمعیت روستایی سیستان را در سه دهک پایینی درآمدی قرار می دهد.

جمعیت شهری استان هم به طور متوسط تنها سالیانه 8 میلیون و 400 هزار تومان درآمد بدست می آوردند. همین درآمدهای پایین موجب شده تا اهالی سیستان و بلوچستان کمترین عدد مصرف گوشت در کشور را به خود اختصاص دهند. میانگین مصرف گوشت مرغ در کشور 18.5 کیلوگرم است ولی سیستانی ها سالیانه تنها 6 کیلوگرم گوشت مصرف می کنند. نان اصلی ترین غذای اهالی سیستان است. رئیس شورای شهر استان نیز این موضوع را تایید می کند. با این حال دولت تنها سهمیه 7.5 کیلوگرمی آراد را برای هر شهروند سیستانی در نظر گرفته است.

به گفته رئیس شورای شهر سیستان اهالی روستایی استان با توجه به نوع تغذیه و وابستگی شدید به نان امکان جایگزینی آن را در سبد مصرف خود با غذایی دیگر ندارند. مردم روستایی برای تامین نان مورد نیازشان وادار می شوند، کیسه های 40 هزار تومانی آرد را به قیمت 60 هزار تومان خریداری کنند. مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان هم این موضوع را تایید کرده است. او می گوید:« نان غذای اصلی مردم استان است. ما هم تلاش می کنیم تا آرد مورد نیاز را برای نان مردم تامین کنیم. آرد بر اساس نیاز و تقاضا به دورترین مناطق استان ارسال و توزیع می شود.» پس از اجرای فاز اول طرح هدفمندی یارانه ها دولت سرانه آراد استان را از 30 هزار تن به 8 هزار تن کاهش داد.

یک هزار و 200 نانوایی در استان برای مردم نان می پزند و 9 کارخانه آرد هم تلاش می کنند تا نیازهای اولیه نانوایی ها را تامین کنند. جمعیت عشایری استان هم وضعیت مشابه با روستا نشینان دارند. 102 هزار نفر از این جمعیت عشایری سالیانه 962 تن آراد برای تولید نان مصرف می کنند. جمعیت روستایی استان هم 901 هزار و 509 هزار نفر برآورد شده که همین جمعیت ماهیانه 9 هزار و 60 تن آرد مصرف می کنند.

سیستانی ها در انواع شاخص های مصرف رده های پایینی را به خود اختصاص داده اند. سهم آنها در بازار پوشاک ایران تنها یک درصد است. برآوردهای مرکز آمار ایران هم نشان می دهد خانواده های سیستانی در سال تنها 705 هزار تومان را هزینه پوشاک می کنند. پوشاک و خریدهای اینگونه تنها 6 درصد از هزینه های سالیانه اهالی استان را تشکیل می دهد.

سیستانی ها با کمترین سرانه درآمد سالیانه تنها کمتر از یک درصد از درآمدهای سالیانه شان را صرف تفریح، گردش و فرهنگ می کنند. تقریبا تمامی آمارهای رسمی تایید می کنند که ساکنان سرزمین بی آب، پول کافی برای هیچ فعالیت فرهنگی را ندارند. سیستانی ها بخشی از زمان خود را در دو هزار و ۵۱۷ مسجد، ۶۹ حسینیه، پنج فاطمیه، سه زینبیه و ۱۹۶ موقوفه با ۵۹۱ صرف می کنند. این امکان در برخی ایام سال از نیازمندان و فقرای استان هم پذیرایی می کنند.

سیستانی ها از دیگر مردم ایران علاقه کمتری به مطالعه هم دارند. میانگین مطالعه در این استان 11 دقیقه و 40 ثانیه در روز و چهار دقیقه کمتر از میانگین کشوری است.

57 کتابخانه عمومی و 9 کتابخانه مشارکتی با 510 هزار جلد کتاب سالیانه از 300 هزار نفر پذیرایی می کنند تا استان حداقل از نظر شاخص های فرهنگی کلان وضعیت نامطلوبی نداشته باشد. 30 هزار نفر نیز عضوؤ ثابت کتابخانه های استان به شمار می آیند.

خبرنگارانی که به همراه تیم رئیس جمهور راهی سیستان شده اند نیز نقل می کنند:« در خیابان های شهر، مردم فقیر و گدا به تعداد زیادی دیده می شود.»

همین وضعیت موجب شده تا شاخص امید به زندگی برای اهالی سیستان به کمترین اندازه در سراسر کشور کاهش پیدا کند. تهرانی ها و گیلانی ها بیشترین امید به زندگی را به خود اختصاص داده اند.

ساکنان سرزمین جنوبی ایران از کمترین پوشش شبکه آبرسانی، برق رسانی و گاز رسانی هم رنج می برند و تمامی این مشکلات موجب شده تا فاصله مردان و زنان سیستانی در شاخص امید

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید