بهترین زندگی
بهترین زندگی

اسباب بازی مناسب بچه ها، حتما بدانید اسباب بازی

اسباب بازی مناسب بچه ها، حتما بدانید
اسباب بازی مناسب کودک نوپایتان
بر چه اساسی برای فرزندتان اسباب بازی خریداری می کنید . اسباب بازی زیبا است ، جدید و مد روز است ، دیگر والدین خریده اند ، خودتان به آن علاقه دارید یا خاطرات دوران کودکیتان است ، و ...اسباب‌بازی متناسب با سن فرزندتان تهیه کنید ، این نکته هم توجه کنید که گروه سنی درج شده روی بسته‌بندی تنها ملاک انتخاب نیست بهتر است بر اساس قدرت ذهنی کودکتان اسباب بازی انتخاب کنید .بازي براي رشد اجتماعي، عاطفي، فيزيكي و شناختي كودك اهميت دارد. بازي، روشي است كه كودك به واسطه آن مي تواند اندام خودش و دنياي پيرامونش را بهتر بشناسد . جستجو در محيط اطراف ، هسته اصلي بازيهاي كودك را تشكيل مي دهد و البته در ذهن او، هر تجربه اي (حتي پرتاب كردن ظرف آجيل از روي ميز بر زمين ) ، ارزشمند است !

"بازي، كار و شغل كودك است"
با بزرگتر شدن کودک و به راه افتادن او، بازيهاي او تخيلي تر و پيچيده تر مي شوند. كودك از طريق بازي كردن، مهارتها و ويژگيهاي كليدي از قبيل استقلال، خلاقيت، كنجكاوي و حل مسائل را تمرين مي كند.اینکه چه نوع بازيها براي كودك شما مناسبتر است به سن و رشد كه كودك ، بستگي دارد. بنابراین  مهارتهايي كه او تا كنون به دست آورده و هم اكنون مشغول تمرين كردن بر روي آنها است، بهترين راهنما براي انتخاب مناسبت ترين فعاليتها و بازيها هستند.در سنين بين 12 تا 21 ماه كه تخيل كودك به تدريج شكوفا مي شود، استفاده از اشيا آشنا براي استفاده هاي مناسب يا تخيلي، مثلا هُل دادن ماشين چمن زن ، اسباب بازي روي چمنها و يا زنگ زدن به مادربزرگ با برس سر، استفاده از يك جعبه كفش به جای يك اتوبوس و تقلید صداي موتور یا بوق اتوبوس گاز زدن به يك حلقه پلاستيكي به جای شيريني است  و ... بيشترين لذت را براي كودك به ارمغان مي آورد .در واقع بازي كردن از داشتن  اسباب بازي بسیار مهمتر است . دقت كنيد اهميت زماني كه كودك صرف بازي مي كند و ميزان لذتي كه از بازي كردن مي برد ، صرفا وابسته به نوع و تعداد اسباب بازيهايش نيست . بازي كردن يك فعاليت مفرح و شاد است كه شامل افراد، اشيا و حركات است. هر كاري، از پرتاب كردن حبابهاي كف صابون به طرف همديگر تا آب پاشي در حمام يا استخر و يا حتي تعقيب كردن همديگر و دويدن دنبال هم در اتاق، مي تواند يك بازي خوب محسوب شود. اگر كودك دوازده ماهه اي را ببينيد كه سرگرم بازي با يك جعبه مقوايي است، خواهيد فهميد كه عوامل موثر در بازي كودكان، چقدر وسيع و متنوع هستند.

شما هم با او بازي كنيد . روي زمين بنشينيد و با كودك بازي كنيد ؛ شما بهترين اسباب بازي كودك خود هستيد ! و اگر كودك بتواند با شما بازي كند، لذت و شادي بيشتري براي او به همراه خواهد داشت. هنگام بازي كردن با كودك خود صحبت كنيد تا توانايي تكلم او را نيز افزايش دهيد.وقتي كه كودك شما به اندازه كافي بازي كرد، بازي را متوقف كنيد.  آستانه تحريك براي هر كودك، متفاوت است. هنگامي كه به نظرتان مي رسد كودك شما خسته و بي حوصله شده است، بازي را تمام كنيد.اجازه دهيد كه كودك، خودش نوع بازي يا فعاليت را انتخاب كرده و آن را هدايت كند.  شما مي توانيد بازيها، چيزها يا گزينه هاي جديد را در اختيار او قرار دهيد، اما كودك شما بايد خودش و مطابق ميلش انتخاب كند. بعلاوه، بازي براي تفريح است و اگر كودك شما تنها در يك كار مهارت داشته باشد، همان تفريح كردن و خوش گذراندن است .

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید