مسیر سبز
مسیر سبز

احمدی نژاد: رابطه با آمريكا مشروط است دكتر محمود

احمدی نژاد: رابطه با آمريكا مشروط است 
 دكتر محمود

احمدی نژاد: رابطه با آمريكا مشروط است
دكتر محمود احمدي‌نژاد در گفت‌وگوي زنده تلويزيوني سه‌شنبه شب خود با مردم ـ كه با موضوع بررسي مهمترين مسائل و موضوعات داخلي، منطقه‌اي و بين‌المللي پخش شد ـ در مورد هفتمين حضور خود در مجمع عمومي سازمان ملل متحد و اهميت اين حضور، به ايده تشكيل سازمان ملل متحد اشاره و اظهار كرد: ايده‌ تشكيل سازمان ملل متحد يك دستاورد بشري است كه البته هنوز اين ايده محقق نشده است.

وي با اشاره به اهميت حضور ايران در سازمان ملل متحد و نقشي كه در عرصه‌ جهاني دارد، گفت: ملت ايران يك ملت بزرگ است و ما نمي‌توانيم نسبت به مسائل جهان بي‌تفاوت باشيم. بايد تحت انديشه‌ها و افكار، خود را در عرصه جهاني مطرح كنيم و در عرصه‌ مديريت جهاني حضوري فعال داشته باشيم.

وي با اشاره به حضور هر ساله‌ خود در سازمان ملل و با بيان اين‌كه «مباني حرف‌هاي ما در اين حضورها يكي بوده است؛ گرچه با رويكردهاي مختلف و پيشنهادهاي گوناگون مطرح شده است» گفت: در سازمان ملل و در مديريت جهاني دو حرف بيشتر از همه مورد توجه است؛ يكي صحبت‌هاي آمريكا و يكي صحبت‌هاي ايران.

رييس‌جمهور ادامه داد: آن‌ها مدت‌ها بود كه مسلط بودند. ما بايد سلطه آن‌ها را كنار زده و حرف خود را مي‌زديم و در طول اين هفت سال صحبت‌هايي كه بيان شد همه داراي يك مباني بود ولي هر سال با طراوت بيشتر و با افقي تازه‌تر مطرح شد.

وي با بيان اين‌كه «امسال حضور ما در سازمان ملل به خاطر شرايط منطقه‌اي و جهاني داراي اهميت ويژه‌اي بود» اظهار كرد: شرايط جهاني به خاطر بحران‌هاي سياسي و اقتصادي و ... آشفته است و در منطقه نيز حوادث گوناگون و متعددي در حال صورت گرفتن است و ما راجع به اين تحولات و حوادث حرف داشتيم. سوالات ظريفي در مورد حوادث منطقه مطرح است كه نمي‌توان به سادگي جواب داد و آن را تشريح كرد و هنوز تحليل دقيق و يكنواختي در اين مورد عرضه نشده است.

وي هم‌چنين يكي ديگر از دلايل اين موضوع را شرايط داخلي عنوان كرد و با بيان اين‌كه «در 5-6 ماه اخير ما شاهد تبليغات منفي به‌خصوص عليه دولت بوديم» گفت: آن‌ها تبليغ مي‌كردند كه موضع دولت و ملت ايران خيلي پايين آمده و امسال ايران نمي‌تواند تاثيري عليه مجمع عمومي داشته باشد. در واقع ما در اين عرصه شاهد يك نبرد نرم هستيم. در اين عرصه (حضور در سازمان ملل) بايد در يك سطح بالا با كل جهان حرف زد و در مقابل سوالات دقيق پاسخ قانع‌كننده‌اي داشت.

احمدي‌نژاد با بيان اين‌كه «آن‌ها مي‌خواستند ايران را منزوي كنند، ولي نتوانستند و حتي در اين عرصه برخي افراد در داخل كشور نيز نقش‌آفرين بودند» گفت: آن‌ها سعي مي‌كردند گرد ياس بپاشند، فضا را منفعل كنند و در واقع ما را منفعل نشان دهند. تصميم داشتند فضاي رسانه‌اي را نيز ببندند، ولي قاطعيت حضور ايران و جايگاه ايران در عرصه جهاني باعث شد كه آن‌ها نتوانند به هدف خود برسند و ديديم كه رسانه‌ها براي گفت‌وگو چگونه آمدند و در نوبت مصاحبه كردن قرار گرفتند.

وي با اشاره به اين‌كه «در سازمان ملل در مورد دو نطق حتي قبل از سخنراني صحبت و گفت‌وگو مي‌شود» گفت: نطق آقاي اوباما نطق ضعيفي بود و حتي رسانه‌هاي آمريكايي نيز به آن اشاره كردند و در واقع او از موضع حاكم جهاني مي‌خواست صحبت كند.

وي ادامه داد: نطق ما تشريح وضع جهاني و ريشه‌يابي اين مساله بود و در واقع اين دو نطق مقابل هم بود و ما هرچه ادعا كرده بوديم در مورد نظام سرمايه‌داري، اوباما در نطق خود مستندسازي كرد و مي‌خواست از موضع حاكم جهاني صحبت كند.

رييس‌جمهور با بيان اين‌كه «مواضع ملت ايران مورد استقبال توده‌هاي مردم قرار گرفت و بارها به آن رجوع شد» گفت: البته برخي در اين ارتباط بداخلاقي كردند ولي مطالبي كه ما گفتيم و سوالاتي را مطرح كرديم، روشن بود.

وي با بيان اين‌كه «امروز فضاي عمومي افكار جهان به شدت متاثر از ملت ايران است»، به تاثير ملت ايران در بيداري اسلامي در منطقه اشاره و اظهار كرد: در ديداري كه با يكي از گروه‌هاي آمريكايي داشتيم صحبت‌هايي كه آن‌ها مي‌كردند، خيلي به صحبت‌هاي ما نزديك بود و با همان شور آرماني و انقلابي مطالب را مطرح مي‌كردند.

وي اظهار كرد: ما متناسب با نيازهاي جهان بايد به‌روز باشيم. در آن جلسه ما ديديم كه آن‌ها چگونه به آرمان‌ها و انديشه‌هاي ما در دل آمريكا نزديك شدند.

احمدي‌نژاد بار ديگر با تاكيد بر اهميت سازمان ملل گفت: آن‌جا مركزي است كه بايد برويم و بعدي‌ها نيز بايد بروند و در واقع مواضع جمهوري اسلامي ايران را بيان كنيم و بدخواهان را بايد در همان جا زمين‌گير كنيم.

 رييس‌جمهور در مورد بعضي مطالب منتشر شده مبني بر استقبال ايران از رابطه با آمريكا گفت: موضع ما روشن است، اما اين رابطه مشروط است؛ نه به شرايط ملي ما بلكه به شرايط عادلانه و انساني و اين رابطه بايد بر اساس احترام و عدالت باشد.

وي ادامه داد: اين‌كه كسي خود را در موضع برتر قرار بدهد يكطرفه رابطه را قطع كند بعد هم براي وصل اين رابطه بخواهد امتيازي بگيرد هيچ وقت ملت ايران زير بار اين موضوع نمي‌رود.

وي افزود: ما هميشه طرفدار رابطه هستيم اما به‌خصوص در برابر آمريكا اين رابطه مشروط است. ما نگران نيستيم از اين‌كه با آمريكا صحبت كنيم. من گفته‌ام مي‌آيم سازمان ملل و با اوباما مناظره مي‌كنم و آنقدر از مواضع ملت ايران مطمئن بودم كه گفتم جلوي رسانه‌ها مناظره انجام مي‌دهم. براي اين‌كه ما حرف‌هايي را مي‌زنيم كه فكر مي‌كنيم حق است، اگر آن‌ها منطق برتري را ارايه دهند ـ كه تا الان ارايه نداده‌اند ـ مي‌پذيريم.

احمدي‌نژاد هم‌چنين گفت: آن‌ها به طور خاص يك موضوع را مطرح كرده‌اند مبني بر اين‌كه در خليج فارس يك خط تلفن مستقيم بين نيروهاي نظامي برقرار باشد كه ما گفتيم از هر اقدامي كه مانع از برخورد باشد استقبال مي‌كنيم اما راه اساسي اين است كه ش

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید