هر روز!
هر روز!

مریخی، میان ستاره ای نبود : مریخی، میان ستاره ای

مریخی، میان ستاره ای نبود : مریخی، میان ستاره ای

مریخی، میان ستاره ای نبود
: مریخی، میان ستاره ای نبود
«مریخی» (The Martian) ساخته ی ریدلی اسکات برنده ی جایزه ی گولدن گلوب در بخش کمدی شد. چند هفته پیش توفیق شد این فیلم را ببینم. واقعیت این است که کتاب مریخی که به زبان فارسی ترجمه شده را نخوانده بودم. با این حال از آن جا که صحبت های زیادی پیرامون رعایت دقیق نکات علمی در این فیلم وجود داشت، منتظر بودم هرچه زودتر آن را ببینم. به خصوص اینکه سال گذشته فیلم «میان ستاره ای» (Interstellar) واقعا خوب از آب درآمده بود و کسانی که به جنبه ی علمی فیلم های علمی-تخیلی فضایی اهمیت زیادی می دهند را حسابی مشعوف کرد.
به گزارش هرچند منتظر بودم مریخی هم مثل میان ستاره ای حسابی من را تحت تاثیر قرار دهد، ولی بیشتر توی ذوقم زد. شاید کسان دیگری که با پیش زمینه ی فکری شبیه به من فیلم را تماشا کردند هم این احساس را داشتند. هرچه میان ستاره ای به نسبت دیگر فیلم های علمی-تخیلی، عمیق و فلسفه ای بود که پیچیدگی های مختلفی داشت و در سکانس هایی واقعا می توانست احساسات را به آدم منتقل کند، مریخی بیشتر به یک فیلم طنز شبیه بود.
البته با خواندن «پلات» فیلم خیلی متوجه این طنز نمی شوید. داستان اتفاقا خیلی جدی است و درباره ی فضانوردی می گوید که به دلیل یک طوفان روی مریخ گیر می کند و همکارانش او را تنها می گذارند. سپس از آن جا که برای رسیدن کمک باید احتمالا چند سال منتظر بماند، آن جا دست به کشاورزی و کاشت سیب زمینی می زند. با این حال سناریوی آن پر از دیالوگ های طنز، موسیقی و اتفاقاتی است که باعث تفاوت شدید آن با میان ستاره ای می شود. داستان آن هم مفاهیم خیلی عمیقی را به چالش نمی کشد. احتمالا به همین دلیل است که امروز فیلم مریخی جایزه ی گولدن گلوب در بخش کمدی را برد.
از جمله افرادی نیستم که زیاد فیلم می بینند و نمی توانم از جنبه ی سینمایی نظر خاصی بدهم. همچنین نمی گویم که طنز بودن یک فیلم علمی-تخیلی که می خواهد جنبه های علمی را خیلی خوب رعایت کند بد است، ولی به هر حال تا حدودی با تصورات قشری که با پیش زمینه ی فکری میان ستاره ای به تماشای مریخی می روند در منافات است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید