مسیر سبز
مسیر سبز

امکان کاهش قیمت دلار به کمتر از 1400 تومان

امکان کاهش قیمت دلار به کمتر از 1400 تومان
: عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر برخورد ریشه‌ای با اخلال‌گران بازار ارز گفت: بانک مرکزی می تواند نرخ دلار را به کمتر از 1400 تومان برساند.

جمشید عدالتیان در خصوص وضعیت بازار ارز و برخورد انتظامی با دلالان اظهار داشت: روالی که در بازار ارز و طلا وجود دارد هیچ نوع منطقی اقتصادی ندارد و به نظر می‌رسد یک نوع جنبه روانی و شاید اخلال گرانه، دراین بازار وجود دارد.

* لزوم برخورد با اخلال‌گران بازار ارز

وی افزود: نوع برخورد دولت نشان می‌دهد دست‌هایی در کار است که بازار کشور را بهم بریزد و در همه جای دنیا هم معمول است زمانی که روال بازار به هم می‌ریزد لازم است از عوامل قهری هم استفاده شود.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی،صنایع و معادن تهران با بیان اینکه فضای امنیتی را تایید نمی‌کنم، تصریح کرد: اما بالاخره باید برای مردم و دولتمردان روشن شود که اگر اتفاقاتی که در بازار ارز رخ می‌دهد نتیجه نوعی توطئه اقتصادی است لازم است برخورد‌ها هم متناسب با آن باشد.

وی ادامه داد: آنچه درحال رخ دادن است نمی‌تواند فقط ریشه‌های اقتصادی داشته باشد و لازم است عوامل دیگری به کمک گرفته شود تا عرضه به صورت صحیح انجام شود.

* کنترل بازار و اعتماد سازی
 
عدالتیان گفت: دشمن دو سه سالی است که جنگ اقتصادی را با کشور ما آغاز کرده است و نمی‌شود دشمن را دست‌کم گرفت.

این فعال اقتصادی گفت: در چنین شرایطی نمی‌توان تنها ابزارهای شرایط عادی را به کار گرفت و به نظر من باید در چند جبهه حرکت کرد.

وی در توضیح اظهاراتش ادامه داد: اعتمادسازی مجدد اقتصادی توسط بانک مرکزی، دیپلماسی موثر و راه حل‌های کوتاه مدت برای جلوگیری از صدمات کارهایی است که باید در شرایط فعلی در اقتصاد کشور انجام شود.

عدالتیان تصریح کرد: رفتار بانک مرکزی تا امروز گونه‌ای بوده که نتوانسته خود را به عنوان مدیر واقعی بازار مشخص کند و همین موضوع موجب شبهه شده است.

وی افزود:‌ بانک مرکزی می‌تواند با چند ابزار قیمت ارز را تا زیر 1400تومان پایین بیاورد و باید این کار را انجام دهد تا افرادی که قصد سوءاستفاده دارند بازار را رها کنند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: باید با افرادی که درصدد برهم ریختن بازار هستند به صورت ریشه‌ای برخورد شود و برخورد با چند دلال خرد نمی‌تواند موثر باشد.

* افزایش سود سپرده‌ها برای مدیریت صحیح بازار
 
عدالتیان با اشاره به اینکه مردم باید نقدینگی خود را در بازار صحیح سرمایه‌گذاری کنند‌، خاطر نشان کرد: باید اقتصاد به مسیر اصلی خود برگردد و یکی از اقدامات در این زمینه افزایش سود سپرده‌ها است.

وی با اشاره به تقسیم بندی بانک‌ها به بازرگانی و تخصصی اظهار داشت: به اعتقاد من نرخ سود تسهیلات در بانک‌های تخصصی که در خدمت تولید و تجارت هستند نباید تغییر کند و حتی باید کاهش یابد.

این فعال اقتصادی ادامه داد: بانک‌های تخصصی باید خارج از بازار پولی و مالی عمل می‌کنند و نرخ تسهیلاتشان در بازار تعیین نمی‌شود و براساس نیاز تولید تعریف می‌شود.

عدالتیان گفت: افزایش سود تسهیلات و سپرده بانک‌های بازرگانی موجب کنترل بازار می‌شود.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران گفت: مثلاً بانک صنعت و معدن  سرمایه‌ای را که از صندوق توسعه ملی دریافت می‌کند. می‌تواند تسهیلات را با سود 12درصد در اختیار تولید کنندگان قرار دهد.

منبع: فارس

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید