هر روز!
هر روز!

فواید و خواص گرده گل برای بدن کنترل وزن، کاهش

فواید و خواص گرده گل برای بدن کنترل وزن، کاهش

فواید و خواص گرده گل برای بدن
کنترل وزن، کاهش استرس، جلوگیری از پیری و درمان آلرژی از جمله فواید گرده ی گل برای بدن هستند.
: فواید و خواص گرده گل برای بدن
به گزارش : وقتی برای خرید عسل به برخی مراکز عرضه آن مراجعه می کنیم در میان انواع و اقسام عسل های تک گل و چند گل با فرآورده هایی چون ژله رویال، گرده گل، بره موم و… مواجه می شویم. گاهی نیز عسل هایی را می بینیم که با این فرآورده ها ترکیب شده و عرضه می شود، در مورد ژله رویال قبلا توضیحاتی ارائه داده ایم؛ اما گرده گل چگونه تهیه می شود و چه خاصیتی دارد؟ گرده گل دانه های ریزی است که در قسمت انتهایی پرچم گل قرار دارد و تنها عامل برای بارور کردن گیاه است.
زنبور عسل برای تامین نیازهای پروتئینی و ویتامینی خود و نوزادان، آن را به صورت ساچمه، روی پاهای عقب، درون کیسه ای مخصوص، ذخیره و به درون کندو می برد. در مناطقی که گرده گل به وفور یافت می شود، پرورش دهندگان با نصب تله گرده گیر جلوی راه پرواز زنبور، آن را جمع و خشک می کنند. گرده گل سرشار از اسیدهای آمینه ضروری، ویتامین ها، املاح معدنی و هورمون هاست و می تواند برای کسانی که سیستم ایمنی و عصبی ضعیفی دارند، مفید باشد. تحقیقات نشان داده است که مصرف گرده برای سلامت پروستات موثر است. گرده به دلیل روی فراوانی که دارد در درمان التهاب پروستات، نازایی و ناتوانی جنسی مردان اثر قابل توجهی داشته، گردش خون را بهتر کرده، باعث افزایش قدرت فیزیکی و فکری بدن به خصوص در سال های پیری می شود و مصرف آن برای افرادی که از خستگی مفرط رنج می برند مفید است. گرده گل حاوی تمام انواع ریزمغذی های ضروری برای سلامت بدن است و تقریبا 40 درصد از آن را پروتئین تشکیل می دهد که تمام این پروتئین ها قابل استفاده و مفید هستند.
یکی از مهم ترین و بارزترین خواص گرده گل تقویت سیستم ایمنی بدن است. گرده گل به دلیل دارا بودن ویتامین ب کمپلکس، ویتامین های دیگر، مواد معدنی، پروتئین ها و مهم تر از آن آنتی اکسیدان های مفید با مولکول های رادیکال آزاد که به سلول ها آسیب می رسانند، مبارزه می کند.
برخی دیگر از خواص مهم این محصول طبیعی و مقوی عبارتند از:
* کاهش استرس: این ماده خوراکی به دلیل ترکیبات خاص و سودمند موجود در آن به حفظ تعادل و تنظیم احساسات فرد کمک می کند و توان مقابله با استرس های روزانه را افزایش می دهد.
* افزایش قوا و استحکام بدن: گرده گل همچنین انرژی، قدرت و توان جسمی را افزایش می دهد. ورزشکاران معتقدند که مصرف گرده گل به سرعت و چابکی آنان می افزاید و انرژی کافی را برای انجام تمرینات ورزشی در اختیار آنان قرار می دهد.
* تاثیرات ضد پیری: در دوران باستان، مصریان و چینی ها معتقد بودند که گرده گل منبعی برای حفظ جوانی است. امروزه نیز تاثیر این ماده تایید شده است زیرا نه تنها برای استحکام بدن فرد تاثیر مثبت دارد بلکه زیبایی پوست، مو و ظاهر بدن را بهبود می دهد. گرده گل همچنین به تقویت حافظه، تمرکز و توانایی ذهن کمک می کند که از این جهت برای سالمندان خوردنی مفیدی است.
یکی از مهم ترین و بارزترین خواص گرده گل تقویت سیستم ایمنی بدن است. گرده گل به دلیل دارا بودن ویتامین ب کمپلکس، ویتامین های دیگر، مواد معدنی، پروتئین ها و مهم تر از آن آنتی اکسیدان های مفید با مولکول های رادیکال آزاد که به سلول ها آسیب می رسانند، مبارزه می کند
* تاثیر گرده گل بر آلرژی: گرده گل از علائم آلرژی ها یا تب یونجه در افراد مبتلا به این بیماری ها می کاهد. همچنین توصیه می شود برای بهره مندی بیشتر از فوائد گرده گل از نوع محلی آن استفاده شود و افراد مبتلا به آلرژی شش هفته پیش از شروع فصل آلرژی، مصرف آن را آغاز کنند.
قابل توجه آنکه افرادی که به گرده و بوی گل ها حساسیت دارند و دچار تنگی نفس و آسم می شوند بهتر است این فرآورده را با نظر پزشک متخصص مصرف کنند.
بیماران حساس به گرده گل در صورت خوردن عسل و یا شان عسل (عسل با موم) به خاطر داشتن گرده گل در آن ها، تدریجا درجه حساسیت شان کاهش یافته و بهبود می یابند. البته این افراد همان طوری که قبلا ذکر شد باید تحت نظر پزشک باشند.
* کنترل کننده وزن: فایده مهم دیگر گرده گل تاثیر آن در کنترل وزن است. این ماده خوراکی با تاثیرگذاری بر غده هیپوتالاموس در کنترل وزن نقش مهمی ایفا می کند و به تحریک متابولیسم به تنظیم، متعادل سازی و کنترل وزن کمک می کند.
مصارف دارویی گرده گل
محققین برای تعیین اثرات دارویی گرده بر روی بعضی از بیماری ها آزمایش های انجام داده اند. وجود هورمون های تحریک کننده جنسی در گرده ثابت شده است و به عنوان یک تقویت کننده عمومی برای درمان بعضی از بیماری ها در تعدادی از کلینیک ها و بیمارستان های اروپا و آسیای شرقی مورد استفاده قرار گرفته است.
گرده در درمان بیماری های عصبی موثر می باشد، افرادی که به مدت یک هفته از گرده استفاده کرده اند، کمتر عصبی شده و به زندگی خوشبین تر و فعال تر شده اند بطوری که این اشخاص علاقه زیادی به کار داشته و حالت افسردگی در آن ها بهبود یافته است.
پزشکان گرده را در درمان علائم دیابت موثر تشخیص داده اند و همچنین در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که گرده دارای آنتی بیوتیک هایی مانند پنی سیلین است و قادر به جلوگیری از رشد برخی میکرو ارگانیسم ها می باشد.
به طور کلی در منابع و مقالات داخلی و خارجی موجود، گرده در موارد زیر موثر می باشد:
* به عنوان یک محرک وسیع الطیف در بهبود وضعیت عمومی بدن
* کاهش فشار خون
* جلوگیری از پیری زودرس
* درمان ورم روده بزرگ و معده
* کاهش تب
* درمان بیماری های عصبی
* درمان سندرم افسردگی
* تنظیم فعالیت متابولیسمی (گرده گل اختلالات در کارایی اعمال بدن را تنظیم نموده و متابولیسم های ناقص را متعادل می سازد.)
* موثر در نرم کردن پوست
* گرده گ

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید