هر روز!
هر روز!

صنایع دستی چین صنایع دستی چین : صنایع دستی چین

صنایع دستی چین صنایع دستی چین : صنایع دستی چین

صنایع دستی چین
صنایع دستی چین : صنایع دستی چین
: صنایع دستی چین
 
جمهوری خلق چین با وسعتی افزون بر ۷۶۰۰۰۰۰ کیلومتر، جمعیتی حدود ۱۲۳۰۰۰۰۰۰۰ نفر دارد و از حیث جمعیت در مقام نخست و از لحاظ وسعت نیز در زمره ممالک وسیع جهان قرار دارد. چین که در شرق آسیا قرار دارد، دارای ۵۶ ملیت مختلف است و ادیان گوناگونی چون اسلام، مسیحیت، تائوییسم، بودیسم و کنفوسیوس را در خود جای داده. آمار مسلمانان چین را بیش از ۳۰۰۰۰۰۰۰ نفر برآورد میکنند که بیشتر آنها در ایالت سینگ کیانگ - ترکستان شرقی - و... زندگی می کنند. گفتنی است که بیش از ۸۰ درصد جمعیت چین در مناطق روستایی آن کشور ساکن اند.
 
به گزارش : از سال ۱۹۷۹ میلادی که جمهوری خلق چین درهای خود را به جهان خارج باز کرد، به سرعت در مسیر توسعه گام نهاد به طوری که با تصویب قانون سرمایه گذاری خارجی با تضمین برگشت سود تا میزان ۱۰۰ درصد در سال ۱۹۸۶ میلادی موجب امضا ۸۴۰۰۰ قرارداد سرمایه گذاری مشترک با طرفهای خارجی طی سالهای ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۳ میلادی شد و طی سال ۱۹۹۲ میلادی حدود ۳۰ میلیارد دلار سرمایه های آمریکایی را جذب کرد. اینگونه اقدامات موجب تشویق به سرمایه گذاری ۵۵۰۰۰۰۰۰ نفر چینی مقیم خارج از آن کشور که بیش از ۲۰۰۰ میلیارد دلار دارایی دارند، شده و باعث شده تا تولید ناخالص داخلی چین از ۱۷۵ میلیارد دلار در سال ۱۹۷۹ به حدود ۴۳۰ میلیارد دلار در سال ۱۹۹۲ و به ۷۳۶ میلیارد دلار در سال ۱۹۹۶ افزایش و صادرات آن کشور هم به رقم ۱۳۰ میلیارد دلار فزونی یابد.
با توجه به غلبه جامعه روستایی در چین استقرار صنایع مناسب روستا در غالب صنایع کوچک از اولویت های سیاست توسعه اقتصادی چین بوده است. چین دارای سابقه طولانی و بسیار درخشانی در تکامل علوم، فنون و پیشرفت تمدن بشری است و هنرمندان و صنعتگران چینی طی قرون و اعصار متمادی همواره سهم مهمی در تولید و عرضه صنایع دستی با ارزش و ممتار داشته اند. صنایع دستی چین با داشتن ریشه های بسیار قوی در تاریخ کهن آن کشور از حدود ۳۰ سال پیش با نگرشی نوین و هماهنگ با توسعه گردشگری از رشد بالایی برخوردار بوده است.
 
ساختار تولید صنایع دستی در چین دارای ویژگیهای زیر است: ۱-عمده تولید محصولات صنایع دستی در شهرهای بزرگ نظیر پکن، جانگ سو و گوانگژو معمول بوده و در روستاها عمومیتی ندارد.
۲-واحدهای تولیدی به صورت کارگاههای بزرگ و متمرکز دولتی فعالیت می کنند که همراه با تقسیم کار و اعمال مدیریت صنعتی است و همین خصوصیت موجب کنترل کیفیت تولیدات در کلیه مراحل ساخت به بهترین شکل ممکن شده است.
۳-نیروی انسانی شاغل در صنایع دستی چین کاملا جوان - میانگین سنی کمتر از ۲۵ سال است
۴-غالب محصولات تولیدی جنبه تزیینی داشته و با هدف صدور به خارج کشور تولید می شود.
۵-تاثیرپذیری فوق العاده صنایع دستی از هنرهای تجسمی ن ظیر نقاشی و مجسمه سازی
۶-تنوع فوق العاده طرحها و تولیدات در رشته های مشخصی از صنایع دستی
بیشتر فعالیت های مربوط به تولید، فروش داخلی و صدور صنایع دستی به خارج توسط یک شرکت سراسری به نام شرکت ملی واردات و صادرات صنایع دستی چین صورت می گیرد. این شرکت در شهرهای مختلف نظیر پکن، گوانگژو و جانگ سو دارای شعباتی است. البته در همین راستا شرکتهای دولتی دیگری نیز با در اختیار داشتن کارگاههای بزرگ تولیدی فعالیت دارند نظیر «شرکت واردات و صادرات هنری پکن».
1-قالی بافی: یکی از صنایع دستی پررونق و ممتاز کشور چین که در سطح جهانی نیز صاحب اعتبار قابل ملاحظه ای است، قالی بافی است و در حال حاضر در حدود ۴۰۰۰ دستگاه قالی بافی به صورت متمرکز توسط شرکت واردات و صادرات صنایع دستی و هنری پکن اداره می شود. قالی های تولیدی با استفاده از ابریشم، کرک و پشم تولید و بعضا دارای رجشماری حدود ۴۰ و بالاتر از آن بوده و «فارسی باف » است.
 
در میان طرحها و نقوش قالی های چینی بعضا نقوش و طرحهای ایرانی - بویژه طرحهای قالی های اصفهان و قم و تبریز - نیز مشاهده می شود ولی طرحهای اصیل و سنتی چین نیز با ظرافت و زیبایی تمام بر حاشیه و متن قالی های نقش می بندد. قالی چین به علت پایین بودن قیمت تمام شده - که ناشی از پایین بودن سطح دستمزد است - در مقام ممتازی قرار دارد و به صورت رقیب جدی فرش ایران در بازارهای بین المللی مطرح است.
2- ابریشم بافی و ابریشم دوزی: کشور چین را باید مهد ابریشم دانست. به طوری که شهرت دارد برای نخستین بار تخم کرم ابریشم را حدود ۵۰۰ سال پیش یکی از مبلغین مسیحی در داخل عصای خود جاسازی کرده و از آنجا به اروپا برد و همین امر موجب پرورش کرم ابریشم در مقیاسی وسیع در فرانسه و ایتالیا شد. با توسعه صنایع نساجی در سالهای اخیر، بافت پارچه ابریشم به کمک دستگاه های بافندگی سنتی محدود شده ولی در مقابل آن رودوزی با ابریشم بر روی پارچه های بسیار نازک ابریشمی ساده و سفید با الهام از گلها، گیاهان، پرندگان و حتی انواع ماهیان و آبزیان به سرعت توسعه یافته و محصولات مختلفی به صورت تابلو، کلاهک آباژور و پارتیشن تولید و اغلب به اروپا و آمریکا صادر میشود.
3-بامبو بافی: نظر به دسترسی به مواد اولیه بامبو به ویژه در سواحل جنوبی و جنوب شرقی چین بامبو بافی یکی از صنایع دستی پررونق و در ضمن صادراتی آن کشور را تشکیل می دهد. به طوری که همه ساله مقادیر قابل توجهی از انواع محصولات بامبوی تولیدی چین به کشورهای اروپای غربی و آمریکای شمالی صادر می شود. با برش ساقه نی بامبو و بافت رشته های نازک و ضخیم و سپس پوشاندن آن با لاک مخصوص - به منظور جلوگیری از جذب رطوبت و تغییر شکل محصول - متجاوز از ۱۲۰ نوع فرآورده های گوناگون نظیر انواع سبد، گلدان، آویز، سرویس چایخوری، پارچ، لیوان، کیف، چمدان، سینی، بادبزن، کفپوش... با پوشش بامبو تولید و عرضه می شود.
4-حصیر بافی: بافت حصیر به صورت زیر انداز و تولید انوع سبد

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید