بهترین زندگی
بهترین زندگی

وسواس فکری در کودکان، علائم و نشانه علت وسواس

وسواس فکری در کودکان، علائم و نشانه
علت وسواس در کودکان چیست؟     روانشناسان و متخصصان علوم رفتاری تاکنون نتوانسته اند علت و زمان دقیق شروع این اختلال را شناسایی کنند، ولی همگی بر این نکته اذعان دارند که عوامل چندی اعم از: وراثت، روش های تربیتی والدین، ویژگی های خانوادگی، نابهنجاری کارکرد سیستم عصبی و آشفتگی های خلقی در بروز این اختلال در کودکان دخالت دارند.
اعضای خانواده و مدرسه باید به این نکته توجه کنند که بروز این گونه افکار و اعمال به هیچ عنوان تقصیر کودک نیست و کاملاً با افکار عادی کودک تفاوت دارد. برای مثال کودکی که فکر باز بودن شیر گاز او را به ستوه آورده است، بارها و بارها با امتحان کردن شیر گاز سعی می کند اضطراب و تشویش خود را کاهش دهد، و یا کودکی که نگران کثیف بودن دست هایش است، ممکن است چندین بار دست های خود را بشوید تا حدی که پوست دست هایش حساس و قرمز شوند، و یا کودکی که از درست بودن مشق ها و امتحانش شدیداً مضطرب است، ممکن است بارها و بارها آن را پاک کند و دوباره بنویسد.
علائم اختلال وسواس در کودکان چیست؟ شناخت علائم و نشانگان این اختلال در اغلب کودکان وسواسی قدری مشکل است. زیرا بچه ها قادرند خیلی ماهرانه افکار و رفتارهای وسواس گونه خود را مخفی نگه دارند. گاهی نیز والدین توانایی کشف افکار و اعمال وسواسی آن ها را ندارند و گاهی نیز به گونه ای رفتارهای کلیشه ای خود را اجرا می کنند که اطرافیان شان تصور می کنند، انجام این کارها جزء برنامه روزانه شان است.
به طور کلی رایج ترین افکار و رفتار وسواسی کودکان و نوجوانان عبارتند از:  _ترس از کثیفی. _ ترس از ویروس ها و میکروب ها._ نیاز به همدردی، دلسوزی و رسیدگی._ توجه بیش از اندازه به سر و وضع خود._ اعتقاد به خوش یمن بودن اعداد، روزها، ساعات و…._ داشتن افکار مذهبی منفی._ داشتن افکار پرخاش جویانه و تمایلات جنسی نامتعارف._ ترس شدید از داشتن بیماری ها و یا صدمه دیدن یکی از اعضای خانواده._ اشتغال شدید فکری درباره کارهای خانگی._ داشتن ایده ها و افکار مزاحم و ناخودآگاه

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید